Świąteczne choinki - czyli co zrobić z małych kawałków materiału

20-12-2020

Święta już za chwilę, ale może jeszcze nie macie wystarczająco dużo świątecznych dekoracji. Jak wiadomo, te zrobione własnoręcznie cieszą najbardziej.

Takie szybkie choinki można przygotować ze skrawków, które często zbieramy z nadzieją na ponowne wykorzystanie.

 

W tym roku jesienią w Miękkie pojawiło się mnóstwo niesamowitych materiałów, których kawałki leżały u mnie w pudełku z napisem "nie wyrzucać". 

Kiedy więc pojawiła się koncepcja, że wszystkie świąteczne ozdoby w tym roku będą zrobione własnoręcznie, pudełko z materiałami zostało skrupulatnie przeszukane.

Postanowiłam, że jedną z ozdób, jakie zrobię, będą proste, szyte choineczki na naturalnej podstawce. W poszukiwaniu odpowiednich kawałków materiału natrafiłam na genialne boucle ZIELONE PĘTELKI, którego faktura aż prosiła się o wykorzystanie w tym projekcie, a że chciałam, aby choinki były różnorodne, dobrałam do boucle kawałki fajnego jersey paski jasny khaki z zielonymi napkami.

Na podstawkę wybrałam kawałek kory wierzby płaczącej znaleziony na spacerze i wyczyszczony w domu twardą szczotką.

Jako pni choineczek użyłam srebrnego drutu.

Choineczki to trójkąty równoramienne,ja zrobiłam je wysokości 10 cm, a ich podstawa ma 6 cm. Wymiary podaję bez zapasów na szwy.

Wymyśliłam sobie, że na kawałku kory będą trzy choineczki, ale może ich być więcej.

Wycięłam odpowiednią ich ilość z materiałów.

Przed zszyciem tych z boucle obrzuciłam jego dolny brzeg, bo materiał trochę się strzępi, a zszywając trzeba zostawić na dole otwór, przez który będzie umocowana nóżka choinki. Z jerseyem nie ma tego problemu ;)

Zszywając choinki wyznaczyłam na dole środek, żeby w tym miejscu zostawić otworek na wypełnienie i nóżkę.

oraz nacięłam zapasy na szwy na rogach, żeby całość dobrze się układała po wywinięciu.

Po przygotowaniu i napełnieniu choinek kulką silikonową zajęłam się przygotowaniem podstawy. Do zamocowania drucików w korze użyłam pistoletu do kleju na gorąco oraz wiertełka.

Po przygotowaniu podstawki zrobiłam "spiralkę" na każdym druciku i założyłam na druciki choineczki. Na koniec zaszyłam otwory na dole igłą do szycia ręcznego.

A tak prezentuje się podstawka z choinkami w aranżacji ;)

 

Po skończeniu tej szybkiej dekoracji zostało mi jeszcze kilka cienkich pasków jersey, dlatego wymyśliłam, że zrobię jeszcze wiszące choineczki z użyciem drewnianych koralików, jakie widziałam na Pinterest. Takie choinki można zrobić też z filcu, pasków washpapy albo resztek sznurków.

Wystarczy odciąć pasek jersey, zrolować go przez naciągnięcie, nawlec na igłę grubą nić i pobawić się w przewlekanie: jersey>koralik>jersey>koralik.

Ozdoba szybka i również efektowna :)

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was tym postem, do tworzenia własnoręcznie świątecznych ozdób. Te, które pokazałam nie wymagają ani specjalnych materiałów, ani dużo czasu. Możecie zrobić je z dziećmi, mój syn z radością pomagał w wypełnianiu choinek :)

A na koniec chciałabym Wam życzyć spokojnych świąt i lepszego przyszłego roku :) 

Jeszcze jedna inspiracja, to kartka z washpapy i gałązek znalezionych w lesie oraz gwiazdki anyżu :)

 

 

 

© Copyright by Katarzyna Sroka