Jak dbać o maszynę do szycia

Jak dbać o maszynę do szycia

2

Dziś obchodzimy Światowy dzień maszyny do szycia, postanowiłam więc stworzyć krótki artykuł dotyczący obchodzenia się z naszym "szyjącym sprzętem".

Bardzo często pytacie, najczęściej w grupach na Facebooku, o różne zagadnienia związane z obsługą maszyny i typowymi problemami, które pojawiają się podczas szycia, dlatego zebrałam w tym artykule kilka, chyba najważniejszych tipów.

Zacznijmy od dwóch najważniejszych zasad, dzięki którym będziecie w pełni cieszyć się sprzętem i szyciem.

 

1. Przeczytaj instrukcję obsługi - bo jest to jedna z najważniejszych "książek" z jakimi powinnaś się zaznajomić w początkowej fazie nauki szycia :)

W instrukcji, która jest dołączona do Twojej maszyny znajduje bardzo wiele cennych porad i wskazówek, miedzy innymi jakie ustawienia należy stosować do danego materiału, jak nawlec, jakie ściegi do czego służą i jak je ustawić, jak czyścić i gdzie oliwić maszynę, a nawet jak rozwiązać niektóre problemy, które mogą pojawić się w trakcie szycia.

Jeśli maszyna z jakiegoś powodu nie posiada instrukcji, bo na przykład jest odkupiona jako sprzęt używany, a sprzedający zagubił ją albo zniszczył, nic straconego, w internecie jest naprawdę wiele stron, z których można pobrać w formie wygodnego pliku PDF instrukcje popularnych marek i modeli maszyn do szycia.
Jakiś czas temu natknęłam się w sieci na stronę, na której znajdują się instrukcję tych nawet mniej popularnych firm produkujących szyjący sprzęt (niektóre instrukcje są tylko w innych językach).

 

2. Czyść i oliw swoją maszynę! Tak, pamiętaj o regularnym dbaniu o swoją maszynę, dlatego, że czyszczona i oliwiona posłuży Ci dłużej, a szycie będzie przyjemnością :)

Pamiętaj!

Jakiekolwiek prace "konserwatorskie" związane z maszyną / sprzętem należy zacząć od odłączenia źródła zasilania.

 

Czym czyścić i oliwić?

Kupując maszynę "zestaw do wykonania domowego spa", czyli mały pędzelek, śrubokręt/kluczyk i małą buteleczkę z olejem otrzymasz wraz ze sprzętem.

Oczywiście dobrze sprawdzą się również małe pędzle malarskie, a nawet kosmetyczne oraz pęseta.

Jeśli z jakiegoś powodu, do Twojej maszyny nie była dołączona buteleczka z olejem wazelinowym, to kupisz go za kilka złotych w każdej chyba pasmanterii stacjonarnej bądź internetowej, a większa buteleczka powinna wystarczyć na lata ;).

 

Jak często czyścić i oliwić?

Na pewno regularnie, ale w zależności od tego ile, jak intensywnie i jakie materiały szyjesz na danej maszynie.

Oczywiście czyścić należy zarówno maszynę wieloczynnościową, jak i owerlok, coverlock itd...

Jeśli maszyna jest używana sporadycznie wystarczy, jeśli zrobisz jej spa, raz w miesiącu, jeśli jednak szyjesz często, lub szyjesz materiały, które mocno strzępią się i gubią włoski, koniecznie zaglądaj do wnętrza maszyny częściej, nawet codziennie! Tak, przy bardzo intensywnym używaniu i materiałach, które mogą szybko zabrudzić maszynę czyścimy ją nawet po każdym szyciu.

Jeśli szyjesz sporo, ale materiały nie są problemowe, nie strzępia się itp, to wyczyść maszynę przynajmniej raz w tygodniu.

 

Gdzie czyścić i oliwić?

W maszynie wieloczynnościowej zawsze czyśćmy i oliwmy te miejsca:

* chwytacz - należy go rozłożyć, w każdej instrukcji znajdziecie dokładny opis, jak rozmontować chwytacz.Następnie należy dokładnie wymieść wszystkie paprochy i zmontować chwytacz z powrotem, na koniec kapnąć kropelkę oleju w odpowiednim, wskazanym w instrukcji miejscu

Na zdjęciu poniżej widać rozłożony chwytacz wahadłowy.

 

* płytka ściegowa - odkręć płytkę ściegową i dokładnie wymieć stamtąd pędzelkiem wszystkie pozostałości po szyciu, dobrze wyczyść ząbki transportera. Jeśli Twoja maszyna nie była długo czyszczona, możesz zastać pod płytką ściegową katastrofę ;), jeśli nie dasz rady usunąć wszystkich zalegających tam paprochów, użyj wykałaczki, długiej igły albo pęsety.

 

* szarpak - to ta część, przez którą przewlekasz nić, znajduje się blisko naprężacza górnej nici. Jak dostać się do szarpaka? Musisz zdjąć pokrywę boczną maszyny, z reguły trzeba odkręcić jedną śrubkę i zdjąć plastikową osłonę. Szarpak "porusza się" dlatego miejsce jego mocowania trzeba wyczyścić pęsetą z włosków oraz resztek nici i naoliwić w miejscu, w którym jest on przytwierdzony śrubą 

 

* igielnica - do niej również dostaniesz się po ściągnięciu bocznej obudowy, więc przy okazji czyszczenia szarpaka, naoliw również igielnicę

 

Wszystkie z wymienionych wyżej miejsc oliwimy zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi, gdzie powinno być wskazane dokładnie miejsce oliwienia.

 

W owerloku czyścimy i oliwimy:

* płytka ściegowa - podobnie jak w domowej maszynie odkręć ją, ściągnij i porządnie wyczyść wszystkie miejsca znajdujące się pod nią

 

* chwytacze - otwórz pokrywę z przodu owerloka. Za pomocą pędzelka usuń wszystkie zabrudzenia, takie jak: resztki nici, nitek z materiałów, kurz,kawałki materiałów ciętych nożem podczas szycia itp. Zbitych kłębków najskuteczniej pozbędziesz się pęsetą albo długą wykałaczką. Następnie naoliw we wskazanych w instrukcji miejscach. 

Zasada jest prosta, trzeba naoliwić wszystkie miejsca, w których pracują metalowe elementy (ocierają się o siebie lub o inne części maszyny).

 

* naprężacze - warto poświęcić im chwilę, bo pomiędzy talerzykami mogą się gromadzić fragmenty nici i kurz. Jak je wyczyścić? Podnieś stopkę, co spowoduje rozchylenie się talerzyków, następnie wsuń pomiędzy nie czystą szmatkę i czyść nią przestrzenie pomiędzy talerzykami.

 

Okej, maszynowe SPA mamy za sobą :)

 

Drugą część wpisu chcę poświęcić najczęstszym problemom, z jakimi możecie się zmierzyć, korzystając z domowych maszyn i urządzeń przeznaczonych do szycia. Niejednokrotnie z usuwaniem takich "usterek" można spokojnie poradzić sobie samemu :)

Wymienię oczywiście tylko kilka, najbardziej powszechnych i "popularnych" problemów, jakie możesz napotkać w trakcie szycia oraz podpowiem, jakie można zastosować rozwiązania.

Uczulam jednak, aby nie naprawiać maszyny "na własną rękę", albo mając poważniejszy problem, zgłosić się do serwisu profesjonalnie naprawiającego maszyny.

 

Dlaczego maszyna do szycia plącze nić, pętelkuje?

* pętelkowanie nici jest zaś efektem złego naprężenia w maszynie. Przy odpowiednio dobranym naprężeniu nici ścieg prosty powinien wyglądać tak samo z obu stron

* kolejny, potencjalny powód pętelkowania to złe nawleczenie maszyny. Należy  więc sprawdzić, czy nić została prawidłowo poprowadzona oraz czy dolna szpula jest nałożona poprawnie w bębenku

* następnym powodem pętelkowania lub plątania nici może być zabrudzenie naprężacza górnej nici. Sprawdź, czy podczas szycia nie dostał się tam jakiś paproch, kawałek nici, kurz

* źle dobrany rozmiar szpulki albo uszkodzenia bębenka /szpulki - jeśli inne, wyżej wymienione potencjalne przyczyny zostały sprawdzone i wykluczone, być może powodem pętelkowania / plątania nici jest bębenek lub szpulka, które mogły ulec uszkodzeniu (takie elementy należy wymienić na nowe)

 

Dlaczego maszyna stuka podczas szycia?

Najczęściej charakterystyczny, głuchy stukot jest oznaką zużytej igły (zresztą igły należy wymieniać, co kilka ciągłych godzin pracy - gdzieś czytałam, że co 8 - 14 h), albo w ten sposób maszyna daje nam do zrozumienia, że potrzebne jej właśnie porządne czyszczenie i oliwienie :) Jeśli pomimo tego maszyna stuka, skontaktuj się z serwisem.

 

Dlaczego maszyna zrywa nić?

Zrywanie górnej albo dolnej nici najczęściej ma przyczynę w nieprawidłowym nawleczeniu maszyny lub niewłaściwym naprężeniu nici.

Jeśli nie pomaga wyeliminowanie tych dwóch czynników możesz również spróbować zmienić nici na inne, podobnie jak z igłami ich jakość ma spore znaczenie w późniejszej jakości szycia.

Jeśli żaden ze sposobów opisanych wcześniej nie skutkuje, może jakieś części maszyny zostały uszkodzone (sprawdź bębenek, szpulkę) bo może tam właśnie tkwi przyczyna problemu ze zrywaną nicią

 

Dlaczego maszyna przepuszcza ścieg?

Kiedy Twoja maszyna przepuszcza ścieg, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na igłę.

Należy sprawdzić przede wszystkim, czy zamontowany jest odpowiedni system igieł ( o systemach igieł pisałam już wcześniej TUTAJ), czy igła jest dobrze założona (a nie na przykład za nisko, albo odwrotnie płaskim elementem do przodu), czy igła jest odpowiednio dobrana do szytego rodzaju materiału (inne będą igły do dzianin, a inne do tkanin), o czym również wspominałam we wcześniejszym wpisie oraz czy igła jest prosta i nie jest uszkodzona.

Jakość igieł również ma znaczenie w jakości szycia. Jeśli możesz, wybieraj igły znanych i cenionych marek, jak na przykład igły ORGAN dostępne w Miękkie :)

 

 

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam trochę temat dbania o Waszą maszynę, dzięki regularnemu czyszczeniu, oliwieniu, dobieraniu dobrych nici oraz igieł będziecie długo cieszyć się dobra kondycją Waszego szyjącego sprzętu :)

 

 

Jeśli chcecie zgłębić jakiś temat, bądź coś szczególnie Was interesuje piszcie w komentarzach bądź w grupie Miękkie Unimaginable Fabrics na Facebooku, a ja postaram się przygotować odpowiedni i ciekawy artykuł / tutorial na dany temat :)

 

 

© Copyright by Katarzyna Sroka