Dzianina wiskozowa z nylonem – nowość w Miękkie

Dzianina wiskozowa z nylonem – nowość w Miękkie

2

O tym, że wszelkiego rodzaju dzianiny są jednymi z wygodniejszych w noszeniu materiałów, nie ma co dyskutować. To zasługa między innymi splotu nadającego materiałom elastyczność. Dzięki temu dzianiny są bardzo komfortowe w użytkowaniu, nie ograniczają ruchów i nadają się nie tylko na wygodne ubrania, w których będziesz oddawać się błogiemu lenistwu, ale sprawdzą się także jako materiały na odzież codzienną oraz przeznaczoną do aktywnego wypoczynku.

Najczęściej spotykane dzianiny w naszych pracowniach to popularne dresówki czy jersey'e, ale to nie wszystkie rodzaje dzianinowych materiałów, z których uszyjesz wygodne ubrania. W Miękkie pojawiła się zupełna nowość - dzianina wiskozowa z nylonem, która zachowując wszystkie pozytywne właściwości dzianin, jednocześnie przypomina tkaninę. Jeśli więc cenisz sobie komfort, jaki dają dzianiny, a jednocześnie lubisz i często wybierasz fasony przeznaczone na tkaniny, dzianina wiskozowa z nylonem może okazać się idealnym materiałem, który połączy w projekcie te dwa aspekty.

Dzianina wiskozowa z nylonem - właściwości materiału

Dzianina wiskozowa z nylonem to połączenie włókien wiskozowych (80%) i nylonu (20%). Jest materiałem cienkim i lekkim o gramaturze 125 g/m2. Dzięki widocznej strukturze oczek swoim wyglądem przypomina dzianinę o nazwie pika, ale jest od niej delikatniejsza i lżejsza. Dzianina wiskozowa z nylonem jest materiałem składającym się w zdecydowanej większości z włókien pochodzenia naturalnego, dzięki czemu jest bardzo przyjazna dla ciała i komfortowa w noszeniu, co okaże się szczególnie istotne w upalne dni. Tak jak inne materiały wiskozowe będzie charakteryzować się przewiewnością, a także zdolnością do pochłaniania wilgoci (wiskoza radzi sobie z tym lepiej niż bawełna). Dodatek włókien nylonowych sprawi zaś, że dzianina będzie bardziej trwała i przy tym sprężysta, a więc będzie odporna na zagniecenia i deformację włókien.

Dzianina wiskozowa z nylonem jest miękka, gładka i delikatnie śliska. W dotyku jest wyczuwalna jej ziarnista faktura. Zachowuje się jak tkaniny wiskozowe - subtelnie opływa ciało, dopasowując się do jego kształtów, lecz nie opada równie ciężko. Nieznacznie uciąga się po szerokości, po długości zaś jest stabilna. Jaśniejsze nadruki na dzianinie nie zapewniają pełnego krycia, o czym warto pamiętać przy wyborze dzianiny do konkretnego modelu.

dzianina-dzianinawiskozowa-wiskoza-miekkie-miekkawiskoza

Dlaczego warto wybrać dzianinę wiskozową z nylonem od Miękkie

Choć dzianina wiskozowa z nylonem składem tak bardzo nie różni się od jersey'u wiskozowego, to jednak dodatek nylonu oraz jej splot sprawiają, że materiał zupełnie inny i w zasadzie jersey'u nieprzypominający. Te z nas, które za jerseyem wiskozowym nie przepadają, mogą stracić dla niej głowę i serce.

Dzianina wiskozowa z nylonem w przeciwieństwie do jersey'u, nie przykleja się do ciała, lecz jak tkanina wiskozowa po prostu opływa ciało. Mimo podobnej do tkaniny gramatury sprawia jednak wrażenie lżejszej dzięki większej niż tkanina sprężystości. To ona wpływa także na to, że dzianina wiskozowa z nylonem jest odporna na zagniecenia, nie wyciąga się w trakcie użytkowania i nie ulega deformacjom pod wpływem wilgoci. Rozciągając się delikatnie po szerokości, materiał zapewnia komfort właściwy dzianinowym ubraniom, jednocześnie pozwalając zachować nadaną im formę i kształt. Ogromną zaletą dzianiny wiskozowej z nylonem jest to, że będąc stabilną po długości, doskonale sprawdzi się także w przypadku długich lub mocno marszczonych spódnic, które w przypadku innego wiskozowego materiału mogłyby się wyciągać pod jego ciężarem i sprawiać trudności przy próbie ich wyrównania w trakcie szycia.

A co z samym krojeniem i szyciem? I w tym przypadku dzianina wiskozowa z nylonem okazuje się jednym z łatwiejszych i przyjemniejszych w pracy materiałów. Różnicę zauważysz już podczas krojenia - dzianina ta jest stabilna, bez problemu więc ułożysz na niej elementy wykroju zgodnie z wyznaczoną linią kolumienek, a potem równie łatwo i bez rozciągania materiału je skroisz. Zresztą dzianina, w przeciwieństwie do cienkiej tkaniny wiskozowej, nie będzie ci też uciekać spod nożyczek, co sprawi, że krojenie będzie bardzo relaksującą czynnością. Krawędzie w miejscu cięć - zarówno w poprzek dzianiny, jak i już przy poszczególnych elementach - nie będą się zawijać, lecz leżeć płasko na podłożu, nie ma więc potrzeby dodatkowej stabilizacji materiału.

Dobrą wiadomością jest to, że do szycia dzianiny wiskozowej z nylonem nie potrzebujesz owerloka (oczywiście jeśli go masz, to tylko przyspieszy twoją pracę, ale chcę zaznaczyć, że nie jest on niezbędny). Materiał jest na tyle stabilny, że zwykła maszyna wieloczynnościowa w zupełności sobie z nim poradzi. Wystarczy ścieg prosty, zygzak, igły: zwykła i podwójna z oznaczeniem stretch lub super stretch i już możesz szyć. Jeśli więc z jakiegoś powodu obawiasz się szycia dzianin albo rezygnujesz z nich z powodu potencjalnych trudności, rozpoczęcie przygody z szyciem dzianin od dzianiny wiskozowej z nylonem będzie świetnym pomysłem.

wiskoza-dzianina-nylon-dzianinawiskozowa-miekkie

Dzianina wiskozowa z nylonem - co możesz z niej uszyć?

Dzianina wiskozowa z nylonem to materiał wyjątkowy, który daje ci wiele możliwości na jego wykorzystanie. Jest delikatny, lejący, cienki, sprawdzi się więc we wszystkich tych fasonach, którymi będziesz chciała podkreślić lekki i zwiewny charakter ubrania. Doskonale będzie prezentować się we wszelkich drapowanych i marszczonych elementach, pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na falbanki, to będą się one miękko układać, a nie figlarnie sterczeć.

Dzianina wiskozowa z nylonem to też materiał bardzo uniwersalny. Choć jest dzianiną, szukając odpowiedniego modelu do szycia, nie musisz ograniczać się jedynie do wyboru modeli przeznaczonych do szycia ze stabilnych dzianin. Jeśli wybierzesz fasony o swobodnym charakterze, bez zapięć w postaci suwaków, dopasowane marszczeniami lub wiązaniami, możesz spokojnie poszerzyć zakres swoich poszukiwań idealnego modelu o fasony przeznaczone na tkaniny. Zresztą spójrz na propozycje - po lewej znajdziesz model przeznaczony na dzianinę, po prawej na tkaninę.

bluzka-dzianina-wiskoza-miekkie-szycie

Bluzka - Burda Style 3/2022 model 117 i Burda Style 4/2022 model 113

Dzianinowa bluzka jest jest bardziej dopasowana, zaś ta z tkaniny sporo luźniejsza. Obie jednak mają ozdobne marszczenia i miękko układają się na sylwetce. Zwróć uwagę na wykończenie dekoltu - to w dzianinowej bluzce ma kształt wody, zaś w bluzkę z tkaniny wszyta jest szeroka guma, która marszczy dekolt. Ponieważ dzianina wiskozowa z nylonem jest materiałem stabilnym i rozciągającym się nieznacznie, okrągłe i nieduże dekolty uszyte na maszynie wieloczynnościowej, jak np. w t-shirtach, mogą okazać się zbyt ciasne.

spodnica-szycie-miekkie-spodnicazdzianiny-dzianina-wiskoza-nylon

Spódnica - Simplicity 1110 i Vogue Patterns V1872

Niezależnie od tego, którą spódnicę wybierzesz, każdy z fasonów uszyty z dzianiny wiskozowej z nylonem będzie prezentować się świetnie. Oba modele są obfite i bogato marszczone - dzianinowa spódnica składa się z kolejnych marszczonych i doszytych do siebie falban, zaś ta z tkaniny z połączonych ze sobą paneli z wycinka koła. Dzianinową spódnicę utrzyma marszczony na gumę pasek, zaś tkaninową - dobrze ustabilizowane w pasku wkładem odzieżowym wiązanie.

sukienka-sukienkazdzianiny-miekkasukienka-kiecka-miekkie-szycie-nylon-wiskoza-dzianinawiskozowa

Sukienka - Simplicity S9140

Z dzianiny wiskozowej z nylonem uszyjesz zarówno elegancką, sukienkę, jak i taką o zdecydowanie swobodniejszym charakterze. Każda z nich będzie z pewnością bardzo wygodna i pozwoli czuć ci się wyjątkowo przez cały dzień. Sukienka z dzianiny ma luźny krój z akcentem w postaci dołu w kształcie wazonu,a dekolt wykończony odszyciem. W pasie sukienka wiązana jest cienkimi troczkami, tak samo jak sukienka kopertowa z tkaniny. To prosty i wygodny fason, którego całą ozdobą będzie piękny materiał.

spodenki-szorty-szortyzdzianiny-dzianina-wiskozowadzianina-wiskoza-nylon-miekkie

Spodenki - Simplicity 8651

Na pierwszy rzut oka oba fasony są do siebie bardzo podobne. Mają jednak różne kieszenie i nieco inaczej rozwiązaną kwestię paska. Spodenki dzianinowe są marszczone na gumie, te z tkaniny zaś mają wciągnięte w pasek troczki. W przypadku spodenek uszytych z dzianiny wiskozowej z nylonem oba rozwiązania sprawdzą się równie dobrze, a spodenki będą po prostu bardzo wygodne.

@Copwrite by Katarzyna Mazurek