Dzianiny - charakterystyka, szycie i wykańczanie

Dzianiny - charakterystyka, szycie i wykańczanie

2

Dzianiny stanowią ważną część naszego asortymentu. Jak je szyć, wykańczać i rozpoznawać? Przeczytajcie sami :)


Czym w ogóle jest dzianina?

Dzianiny powstają z jednej nitki, która uformowana w oczka tworzy prostopadłe, połączone ze sobą rzędy. Proces powstawania dzianin nazywamy dzianiem, analogicznie do tkania, w którego następstwie powstaje tkanina.

Na poniższym zdjęciu widać gołym okiem biegnące w dzianinie rzędy:

 

 

Nasze dresówki powstają z bawełny, z dodatkami lub bez. Do najpopularniejszych dodatków zaliczamy elastan (dodający materiałom rozciągliwości) oraz poliester (dodający materiałom wytrzymałości).

 

W ofercie Miękkie znajdziecie kilka rodzajów dresówek:

 

 

Dresówki pętelkowe - dzianiny o średniej grubości, z wierzchu gładkie, od spodu natomiast wykończone bardzo charakterystycznymi pętelkami. Nie sposób ich chyba pomylić z innymi dzianinami :) W ofercie znajdziecie:

- dresówka pętelkowa 240 g. 

 

 

- dresówka pętelkowa 290 g. 

 

 

 

 

Dresówki drapane - grubsze, również charakterystyczne dzianiny, których wierzch jest gładki, spód zaś stanowią “wydrapane” w przyjemny, miękki meszek pętelki. Zwykle charakteryzują się również wyższą gramaturą. W sklepie znajdziecie:

 

- dresówkę drapaną  280 g 

 

 

- dresówkę drapaną 340 g 

 

 

Single jersey - dzianina równie popularna, co wszechobecne dresówki.

 

 

Czym jest single jersey? Jest to po prostu nazwa jednołożyskowego splotu, stąd właśnie nazywamy go "single" . Jersey wyrabiany jest zwykle z cienkiej przędzy, dlatego jest cieńszy od dresówek.

Dzięki rodzajowi splotu, prawa i lewa strona materiału różnią się od siebie w widoczny sposób.*
Najłatwiej odróżnić obie strony od siebie przypominając sobie, jak wygląda robiony na drutach ścieg prosty. Chyba każdy zna i widział, charakterystyczny splot swetrowy z jednej strony układający się w przypominające trójkąt kształty, tworzące rządki (to prawa strona), a z drugiej strony w charakterystyczne fale (to strona lewa). Podobnie wytwarzany jest jersey.

* w sklepach możemy spotkać również dzianinę dwułożyskową, nazywaną interlock, której obie strony są takie same.

 

 

Prawda, że gołym okiem widać różnicę, nawet na zwykłym zdjęciu, bez powiększenia?

Znajdziecie u nas jersey o różnych gramaturach:

- single jersey 165 g. - jest cienki, a jego brzegi mają tendencję do rolowania się

 

 

- single jesrey 200g. - jest dość mięsisty w dotyku, brzegi naszego jerseyu 200 g. nie rolują się, co jest sporym plusem, wcale nie tak często spotykanym przy innych singlach)

 

 

Należy oczywiście wspomnieć o gramaturze materiałów, bo w każdym ze sklepów spotykacie się z opisem, w którym kluczową rolę odgrywa właśnie gramatura. Jak widać powyżej nasze dresówki również posiadają różne gramatury.

 

Czym więc jest ta powszechnie używana w opisach gramatura?

Gramatura jest po prostu ciężarem danego materiału. Najprościej rzecz ujmując to ciężar 1 metra kwadratowego materiału wyrażony w gramach. Gramatura materiałów wynika z: grubości włókien, ich ciężaru oraz rodzaju splotu.

Oczywiście im większa gramatura materiału, tym powinien być on grubszy ale... jak już wspomnieliśmy wyżej, na gramaturę składa się kilka czynników, więc nie należy się sugerować tylko gramaturą materiału przy wyborze. Możemy sobie wyobrazić dzianinę lub tkaninę, która w swej objętości będzie bardzo puszysta, można będzie nazwać ją grubą, jednak wykonana będzie z bardzo delikatnej i lekkiej przędzy, stąd jej gramatura będzie niewielka, mimo naszego subiektywnego odczucia, że jest gruba*. Dlatego gramatura nie zawsze jest odpowiedzią na pytanie, jak gruby jest dany materiał. Najlepiej jest dokładnie przeczytać nasze sugestie w opisie przy produkcie, lub zapytać obsługi sklepu, która chętnie podpowie, zrobi zdjęcie, a nawet nakręci film, aby przybliżyć i pokazać Wam jak najbardziej Miękkie produkty.

* szczególnie nowoczesne włókna często są bardzo lekkie, wytrzymałe oraz posiadają wiele innych ciekawych cech

Ciekawostka: często różnice w gramaturze dresówek wbrew pozorom nie są tak bardzo widoczne na pierwszy rzut oka, ani szczególnie wyczuwalne w dotyku. Na zdjęciu dla porównania dresówki pętelkowe o gramaturach 240 i 290g.

 

 

Na czym szyć i jak wykańczać dresówki?

 

Zacznijmy od maszyny.

Jak pewnie słyszeliście najwygodniej dzianiny szyje się na owerloku lub coverloku (który służy do profesjonalnego, szybkiego i wygodnego szycia oraz wykańczania dzianin), jeśli jednak nie posiadacie takiego sprzętu, to nie ma się czym martwić na zapas, bo domowe maszyny wieloczynnościowe bardzo dobrze radzą sobie z szyciem oraz wykańczaniem większości dzianin dostępnych na rynku.

Czasami tylko trzeba uciec się do zastosowania jakiegoś triku ułatwiającego szycie, jak np. podłożenie papieru śniadaniowego/pergaminu, o czym jeszcze wspomnimy :)

Pamiętajmy też, że jeśli nasza maszyna posiada regulację docisku stopki, to szyjąc dzianiny używajmy jej, dla naszej wygody :)

 

Igły do szycia dzianin, jak je dobrać?

 

 

Kolejny bardzo ważny aspekt, przy szyciu dzianin na domowej maszynie to IGŁY.

Zacznijmy od odpowiedniego doboru grubości igły do szytego materiału.

Sugerowane grubości igieł ze względu na gramaturę materiału:

60/65 - materiały bardzo cienkie, do 130g

70/75 - materiały cienkie, do 200g

75/80 - materiały średniej grubości, do 270 g

80/90 - materiały średnio grube, do 350g

100/110 - materiały grube, do 450g

110/120 - materiały grube powyżej 450

 

Oczywiście jedną z podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać szyjąc dzianiny na domowej maszynie jest odpowiedni dobór rodzaju igły.

Do dzianin używamy tylko i wyłącznie igieł do tego przeznaczonych z oznaczeniami JERSEY oraz STRETCH, nazywanych też “igłami złotymi” lub “igłami kulkowymi (ball point)”.

Igły do dzianin zakończone są zaokrąglonym czubkiem, który nie niszczy i nie rozcina włókien dzianiny, a tylko rozpycha je na boki w trakcie szycia.

Oznaczenia igieł do dzianin ze względu na czubek:

SUK, SKF i SKL- takie systemy igieł do szycia dzianin znajdziecie w oznaczeniu na opakowaniu.

 

Igieł STRETCH powinniśmy używać do bardzo rozciągliwych, cienkich materiałów typu stretch, lycra

Igły typu JERSEY stosujemy do szycia dresówek, single jersey, interlocka.

 

 

Pamiętajmy, że bardzo ważna jest częsta wymiana igły. Tępe, zużyte oraz wykrzywione igły mogą powodować zaciąganie oczek w dzianinach.

Igły nieodpowiednio dobrane pod względem rodzaju (np. igła uniwersalna zamiast kulkowej) przetną włókna rozrywając je, a nie "rozpychając na boki", co może powodować dziurawienie i rozchodzenie się materiału na szwach.

 

W Miękkie kupicie igły firmy ORGAN. Możecie wybierać spośród kilku rodzajów igieł, w tym także tych do dzianin, typu JERSEY:

https://miekkie.com/category/dodatki-igly-207

 

Jakie nici wybrać do szycia dzianiny?

Jeśli szyjemy na maszynie wieloczynnościowej używajmy po prostu nici uniwersalnych. Do owerloka możemy nawlec na chwytacze nici elastyczne.

W sklepie Miękkie znajdziecie nici owerlokowe idealnie dopasowane kolorystycznie do naszych dzianin, można je stosować również do szycia na maszynach domowych.

 

 

Ponadto proponujemy bardzo dobre jakościowo nici firmy Mettler. Mamy ich dwa rodzaje:

- Mettler Poly Sheen Multi (nici z przejściem tonalnym)

- Mettler Metalic (nici błyszczące), które powlekane są specjalnym tworzywem zapewniającym ich wysoką jakość, w przeciwieństwie do tańszych odpowiedników zamawianych często z Chin, pokrytych aluminium, które może się wycierać na uszytych rzeczach. W tanich niciach opiłki aluminium mogą również uszkodzić nasze maszyny, także warto zainwestować w naprawdę dobre jakościowo nici :)

Nici Mettler:

https://miekkie.com/category/dodatki-nici-66

 

Ściegi używane do szycia dzianin

 

 

To, jaki ścieg wybierzemy szyjąc dzianiny, ma ogromne znaczenie.

Szyjąc dzianiny używajmy ściegów elastycznych, z natury przeznaczonych do szycia rozciągliwych materiałów. Dlaczego? Dlatego, że dzianiny są rozciągliwe i “pracują” w trakcie użytkowania. Ściegi elastyczne maja za zadanie pracować wraz z materiałem, dlatego są oczywistym wyborem.

Przykładowo, jeśli zszyjemy dzianinową bluzkę ściegiem prostym (który nie pracuje i nie rozciąga się), to możemy mieć prawie pewność, że przy zakładaniu/zdejmowaniu szew nie wytrzyma, albo po prostu nie przełożymy bluzki przez głowę (dekolt nie będzie odpowiednio rozciągliwy). Szczególnie zwróćmy na to uwagę szyjąc dla dzieci, które nie są tak delikatne jak dorośli i ubierając się mogą zniszczyć bądź uszkodzić rzeczy uszyte ściegami, które nie są przeznaczone do dzianin.

Najpopularniejszym ściegiem do zszywania i obrębiania dzianin jest dostępny chyba w każdej współczesnej maszynie wieloczynnościowej ZYGZAK.

Używając go do zszywania dwóch kawałków dzianiny ustawmy maszynę tak, aby był on dość krótki oraz wąski.

Przykładowe ustawienia zygzaka do zszywania dzianiny to: szerokość bliżej początku, około 1 - 2 mm (strzałka po lewej stronie) oraz długości na 2 lub 3 (strzałki po prawej stronie).

 

 

Zygzaka możemy również użyć do podkładania (podwijania) brzegu materiału. Ustawienia maszyny powinny być bardziej "po środku" czyli na przykład: długość ustawiona na środek bądź na dłuższy ścieg, a szerokość ustawiona na 2 lub 3.

 

 

Podłożenie od lewej strony:

 

 

 Do podkładania dzianin możemy też zastosować PODWÓJNĄ/POTRÓJNĄ IGŁĘ, która bardzo fajnie, jak na możliwości domowej maszyny, imituje ścieg drabinkowy zazwyczaj używany do podkładania ubrań. Podwójną igłą możemy również ozdabiać uszyte rzeczy, przy pomocy ściegów ozdobnych (elastycznych) oraz różnych kolorów nici.

 

 

Na zdjęciach poniżej widać dwa kolory nici założone do szycia podwójną igłą

 

 

Wskazówka: przy szyciu podwójną igłą naprężenie nici górnej musi być ustawione na wysokie wartości, a nawet na wartość maksymalną (tutaj jest to 9) oraz na długość ściegu np. 4. Przed przystąpieniem do szycia wypróbujcie ustawienia maszyny z założoną podwójną igłą na kawałku materiału, który będziecie szyć, aby stwierdzić, czy wszystko działa dobrze.

 

 

Nowoczesne maszyny do szycia posiadają również inne ściegi elastyczne. Niektóre modele mają ich nawet kilkadziesiąt, modele podstawowe, zwykle po kilka. Są one oznaczane na maszynach jako "S.S."  (z angielskiego stretch stitch - ścieg elastyczny).

 

 

Ściegi elastyczne na zdjęciu powyżej, to zwykle podstawowe wyposażenie nowoczesnej maszyny, choć w zależności od modelu i marki mogą się one różnić od tych zaprezentowanych tutaj. Rozbudowane modele maszyn mogą mieć takich ściegów nawet dziesiątki, prym wiodą tutaj ściegi typowo ozdobne (jak np. motywy roślinne. litery, wzorki).

 

Do najpopularniejszych i najbardziej powszechnych ściegów elastycznych należą:

- ścieg potrójny prosty (wzmocniony) - mocny i naprawdę wytrzymały ścieg, wykorzystywany m.in. do wzmocnienia w kroku, pod pachami. Uważajcie przy szyciu tym ściegiem, bo pomyłki będą kosztować Was sporo nerwów przy pruciu, a może ono okazać się nawet niemożliwe.

 

 

- ścieg owerlokowy - kolejny popularny ścieg elastyczny służący do łączenia ze sobą dwóch kawałków materiału i jednoczesnego obrzucenia brzegu. Do jego wykonania używamy zwykle specjalnej stopki do ściegu owerlokowego. Dlaczego? Stopka owerlokowa ma specjalną budowę, dzięki której ścieg będzie bardziej równy i estetyczny od tego wykonanego stopką uniwersalną.

 

 

Akurat w maszynie użytej do zilustrowania ściegów na potrzeby artykuły, ścieg owerlokowy jest jeden. Niektóre modele maszyn posiadają więcej niż jeden ścieg owerlokowy.

 

 

Tak wygląda ścieg owerlokowy na dresówce drapanej:

 

 

a tak na dresówce pętelkowej (i na single jersey):

 

 

Czym cieńsza dzianina tym trudniej bez odpowiednich ustawień uzyskać ładny i estetyczny ścieg owerlokowy.

Jeśli materiał faluje, jak na poniższym zdjęciu, to na pewno spróbujcie zmniejszyć docisk stopki (jeśli posiadamy tą funkcję w maszynie). W przypadku falowania pomaga również porządne rozprasowanie szwu.

 

Do ściegów elastycznych należy również znakomita większość ściegów ozdobnych w jakie wyposażone są nasze nowoczesne maszyny do szycia.

Ściegi te służą, jak sama nazwa wskazuje, do ozdabiania, ale możemy ich używać z powodzeniem również do podkładania brzegów materiału.

 

 

 

Artykuł przygotowała dla Was Kaśka :) Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy w nim temat naszych dzianin. Jeśli chcecie o coś zapytać, zróbcie to w komentarzach, a my postaramy się odpowiedzieć na każde Wasze pytanie lub stworzyć kolejny artykuł na interesujący Was temat :) Do dzianin będziemy jeszcze wracać w kolejnych artykułach, także zaglądajcie na bloga :)

 

 

© Copyright by Katarzyna Sroka