Body z dekoltem w V i spódnicą z weluru

Body z dekoltem w V i spódnicą z weluru

2

Polish: 

Czy stroje na okres karnawałowy uszyte? Jakie wolicie, bardziej eleganckie, błyszczące, czy sportowe?

Ja w tym roku postawiłam na wygodę, którą zapewniło mi body w piękny ptasi wzór Karoliny Kubikowskiej i spódnica welurowa z kieszeniami na podszewce. To mój numer jeden, na spotkania karnawałowe. Wygodna i swoboda z odrobiną elegancji :)

 

 

 

Wykrój na body urzekł mnie pięknym dekoltem z przodu i tyłu. Jest tak perfekcyjnie zaprojektowane, że mając na sobie biustonosz, ani razu nie czułam się skrępowana, że jakaś niespodzianka w postaci ramiączka postanowi ujrzeć światło dzienne ;)
Gdy pokazałam fragment tego dekoltu na jednym z forum wiele z Was pytało się jak uszyć taki dekolt w szpic z zakładką.

Zatem już wyjaśniam. Jak wszyć plisę z zakładką w dekolt typu V

  • Potrzebny będzie oczywiście dekolt skrojony z 1 cm zapasem na szew
  • dwie plisy cięte z dzianiny zgodnie z nitką prostą. Szerokość możecie ustalić sobie samodzielnie. Ja zrobiłam na 4,5 cm x 2 bo plisa musi być złożona na pół. Długość zależy od głębokości dekoltu.
  • kawałek taśmy flizelinowej skośnej z klejem
  • żelazko do przyprasowania taśmy

 

1. Taśmę przyklejamy na lewej stronie dekoltu tuż przy krawędzi. Jest ona potrzebna, aby ustabilizować dzianinę i zapobiec jej nadmiernemu rozciąganiu podczas szycia. Na środku dekoltu robimy nacięcie na ok 1 cm tj. na szerokość zapasu na szew.

Plisy składamy tak ja na zdjęciu. Krawędź złożenia powinna być od środka. Szpilki (czerwone łepki) wyznaczają nam linie po których będziemy je zszywać.

2. Plisy zszywamy tuż przy krawędzi ok 3 mm od brzegu. Polecam zszycie ich ciut dalej niż samo złożenie, łatwiej będzie nad nimi zapanować i nie będą się one przesuwać przy wszywaniu ich w dekolt.

3. Przechodzimy do etapów trudniejszych. :) Plisę spinam szpilką, tak aby jej dolny róg ułożony był w górę dekoltu. Szpilka powinna być wbita tuż poniżej cięcia w środkowej części dekoltu. Specjalnie pokazałam Wam widok od lewej strony. Mam wrażenie, że widać jest wówczas bardziej miejsce gdzie wbijamy szpilkę.

4. Przewracam dekolt na prawą stronę. Szpilka z żółtym łepkiem to ta którą przypinałam plisę w środkowej części dekoltu, tuż nad cięciem. Przekręcam plisę z wolnymi brzegami tak, aby wyrównać brzegi plisy i dekoltu. Po przypięciu szpilkami (czerwone łepki) plisy do krawędzi dekoltu efekt jest taki, jakby materiał delikatnie się naciągną i zmarszczył. Dobrze wbite szpilki pozwolą nam jednak, idealnie wymierzyć miejsce zszycia plisy z dekoltem, tak aby powstał ładny i równy szpic w dekolcie.

5. Nie spinam dekoltu do końca. Robię to tylko ok 1 cm za złożeniem plis. Robię tak dlatego, bo po tym przeszyciu, dalszą część szycia robię już na overlocku. Jeśli jednak nie masz overlocka, to delikatnie naciągając plisę przypnij ją do końca swojego dekoltu. Od tego momentu po prostu ją przyszyjesz, a potem obrzucisz brzegi ściegiem zygzakowym. Istotne jest, aby igła maszyny trafiła dokładnie w punk gdzie była wbita szpilka z żółtym łepkiem. Ustawiam igłę w maszynie w tym miejscu delikatnie wbijając ją w materiał, a szpilkę z żółtym łepkiem wyciągam ( Pamiętajcie nie szyjcie po szpilkach! ) Robię pierwsze przeszycie ok 1 cm od krawędzi. 

5. Dokładnie to samo robię z drugiej strony dekoltu. Z tą różnicą, że miejsce środkowe wyznacza mi teraz początek poprzedniego szycia. Musicie tak ustawić igłę maszyny, aby trafiła dokładnie w miejsce początku poprzedniego ściegu. Przeszywam ok 1 cm od krawędzi.

6. Tak wygląda dekolt po lewej i prawej stronie po wykonaniu tego etapu.

7. Cały dekolt przyszywam następnie na overlocku. Uważam jedynie, aby wcześniejsze przeszycia, znalazły się na linii szycia igieł overlocka, aby nie były widoczne po prawej stronie dekoltu, który powinien wyglądać tak jak poniżej.

8. Tak wygląda mój dekolt od środka (oczywiście ten tutorialowy :) ) ten w body był szyty nićmi dopasowanymi kolorystycznie do tła dzianiny. Na potrzeby tego tutorialu, do przeszycia plis użyłam granatowej nitki, a overlock nawlekłam nicią kremową. Jak się dobrze wpatrzycie, to granatowe przeszycie widoczne jest pomiędzy kremową nicią.

W ten sposób, wszyłam dekolt do mojego body. Mam nadzieję, że choć trochę ten opis się Wam przyda i ułatwi wszywanie takich dekoltów. Wiem, początki nie są łatwe, ale warto trenować.

Wracając jednak do mojego stroju. Spódnica z zakładkami z weluru sprawiła, że poczułam się naprawdę wyjątkowo. Do wykroju dodałam podszewkę, aby ładniej się układała. Guzik pełni w niej funkcję jedynie ozdobną, a zapinana jest na zatrzask.

 

 

 

Do uszycia obu rzeczy potrzebowałam:
BODY

SPÓDNICA

  • 120 cm weluru w kolorze rubinowym
  • podszewkę, guzik i zapięcie kupiłam stacjonarnie

Koszty materiałów z Miekkie to 93,65 zł Koszty dodatkowych materiałów to ok 30 zł.

 

Jeśli jeszcze jesteście przed imprezami karnawałowymi, to życzę Wam wspaniałej zabawy. Tej w trakcie przygotowywania własnych kreacji również i powodzenia w walce z dekoltem V

Buziaki Aga <3

© Copyright by Aga Pyl