Guma z falbanką - do czego można jej użyć?

Guma z falbanką - do czego można jej użyć?

2

Od jakiegoś czasu w Miękkie dostępne jest kilka kolorów niecodziennej gumy - guma z falbanką. Jest to mniej spotykana wariacja na temat popularnej gumy odzieżowej. 

Do czego możecie jej użyć? Postaramy się Wam podpowiedzieć w tym krótkim poście  - inspiracji.

 

Gumy z falbaną znajdziecie w naszym sklepie w 5 wersjach kolorystycznych, nie są to typowe, płaskie gumy. Guma jest raczej okrągła, o grubości ok 2 mm i jest "powleczona" rozciągliwą, elastyczną falbanką, dlatego jej przyszycie nie jest takie proste, jak całkiem płaskiej gumy, ale nie jest to niemożliwe. Jest ona miękka i miła w dotyku. Szerokość "falbany" to ok. 7 mm.

 

Postanowiłam pokazać Wam w formie reportażowej dwa zastosowania dla gumy z falbaną, na przykładzie kompletu czapka z kominem.

Do szycia wybrałam jersey w kolorze OLD ROSE, do którego jedna z gum (niestety tego koloru już nie ma, jest za to 5 innych) bardzo dobrze pasowała.

Przy okazji wykorzystałam fenomenalne i świetne jakościowo nici POLY SHEEN MULTI Mettler/Amann, których użyłam do wykończenia czapki i komina, bo dzięki swojej wielokolorowości tworzą naprawdę fajny efekt ściegu.

 

Oczywiście samego szycia komina i czapki nie będę Wam pokazywać, bo temat jest szeroko opisywany w internecie i możecie znaleźć na to mnóstwo tutoriali.

Jednym z zastosowań gumy z falbaną może być jej użycie jako ozdobnego sznurka - do bluzy, spodni, kaptura etc.

Szyłam już wcześniej kominy z otworem na sznurek w górnej części, dlatego tym razem postanowiłam z racji pory roku zaprezentować użycie gumy jako sznurka ozdobnego właśnie na przykładzie takiego komina.

Najfajniej moim zdaniem będzie to wyglądać w kurtce, albo kapturze bluzy.

Końcówki odciętego kawałka gumy, można spokojnie przypalić, aby zabezpieczyć je przed pruciem się, gdyż jest to tworzywo sztuczne.

 

Jeśli dokładnie przyjrzycie się szwom na kominie i czapce, zobaczycie praktycznie użycie nici Poly Sheen Mettlera.

 

Drugie zastosowanie, jakie znalazłam dla tej niecodziennej gumy to naszycie jej w formie aplikacji.

Moja aplikacja to serce, które zostało przyszyte na czapce, ale myślę, że tutaj najlepszym polem do popisu będzie przód bluzy.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tą gumę, myślałam, że nie da rady jej przyszyć maszyną wieloczynnościową, gdyż nie jest ona płaska, ma okrągły rdzeń i falbanę.

Okazało się, że jest to możliwe, gumę w formie aplikacji przyszyłam w kilku wcześniej ustalonych miejscach ściegiem zygzakowym używając stopki do naszywania aplikacji. Dlaczego tej stopki? Bo jest to stopka, która jest skonstruowana tak, aby cały środek był pusty, co ułatwiło mi pracę z taką "trójwymiarową" gumką.

 

Jak wspomniałam wyżej, wyznaczyłam kilka miejsc przyszycia gumy i tam umocowałam ją szyjąc zygzakiem. Oczywiście przy szyciu takich rzeczy trzeba uważać, bo rdzeń to okrągły kawałek gumy i trafienie na niego igłą może skończyć się jej złamaniem.

Tip przy szyciu tego rodzaju gumy:

Przyszywajcie ją punktowo, zygzakiem, albo kręcąc kołem ręcznie, bardzo powoli. Druga możliwość przyszycia jej na całek długości, to szycie ręczne.

 

 

Na koniec podzielę się z Wam jeszcze kilkoma innymi zastosowaniami gumy, jakie wpadły mi do głowy, po burzy mózgów z koleżankami z szyciowej grupy.

 

Tego typu gumkę można wykorzystać również do:

  • wykończenia dekoltu w bluzce - wszywanie raczej ręcznie
  • jako ramiączka do bluzki/sukienki - przyszywanie maszynowe, ale trzeba uważać i najlepiej szyjąc po gumie zrobić to kręcąc kołem ręcznie
  • do tworzenia bransoletek i ozdobnych opasek na głowę - łączenie gumki można zakryć na przykład większym koralikiem, albo uszyta kokardką
  • jako swego rodzaju "szelki" do spódniczki na szelkach - guma może być naszyta na szelkach, albo je zastępować

 

 

Jeśli wpadną Wam do głowy jakieś inne pomysły na wykorzystanie takiej ozdobnej gumki piszcie w komentarzach :)