Jeansowa spódnica z drewnianymi guzikami

Jeansowa spódnica z drewnianymi guzikami

2

Tkaniny jeanowes goszczą w sklepie od jakiegoś czasu, dlatego dzisiejsza propozycja to fajna i prosta do uszycia spódnica zapinana na małe, drewniane guziki.

Jak uszyć jeansową spódnice? To naprawdę proste!

 

Z jakiego jeansu uszyć spódnicę?

Najlepszy będzie do tego  celu nie za gruby i lekko rozciągliwy jeans. W Miękkie znajdziecie wysokiej jakości tkaninę jeansową w trzech klasycznych kolorach. Jej skład to aż 70% bawełny, jest bardzo miła w dotyku i bardzo dobrze się układa.

Tkanina dostępna jest w trzech kolorach: blue, indigo oraz black.

 

Tym razem wybrałam klasyczny niebieski, ponieważ spódnica miała być prezentem dla nastolatki :)

Do spódnicy dobrałam urocze, małe guziczki z drewna, z wypalanym napisem HANDMADE - ich wielkość to 15mm.

Wykrój na taką spódnicę dla kilkunastolatki znalazłam w gazecie B*Trendy, którą od kilku lat trzymałam w pudelku z wykrojami :)

Damską spódnicę w takim stylu znalazłam w niezawodnej BURDZIE, gdzie na stronie możecie kupić ten e-wykrój:

 

Standardowo najpierw przerysowałam elementy wykroju. Tutaj mój tip: jeśli zabraknie Wam pół pergaminu, albo papieru używanego do przerysowywania wykrojów, to świetnie w tej roli sprawdza się papier do pieczenia :)

Oczywiście jest dość wąski, ale zawsze można go skleić w podbramkowych sytuacjach, jak u mnie ;)

Pamiętajcie, żeby dokładnie czytać opisy szycia, bo są w nich zawarte wszystkie najważniejsze informacje. Ja dowiedziałam się, że musze dodać zapasy na szwy i podłożenie oraz muszę narysować pasek samodzielnie, według podanych wymiarów.

 

Taka prosta spódnica składa się z trzech części: dwie części przodu z oznaczonymi listwami na guziki i tył. Wariacją może być dodanie kieszeni z przodu lub z tyłu.

Bardzo ważnym etapem jest wzmocnienie miejsc, gdzie będziemy robić dziurki na guziki. Ja używam wygodnej taśmy flizelinowej o określonej szerokości, ale takie paski można oczywiście wyciąć z flizeliny sprzedawanej na metry.

Najpierw zszyłam brzegi paska spódnicy, potem naprasowałam kawałki taśmy flizelinowej tam, gdzie będzie w pasku guzik i dziurka na guzik.

Kiedy przyprasowuję flizelinę, to zawsze używam do zabezpieczenia kawałka jakiegoś naturalnego, albo nie topiącego się materiału, bo flizelina potrafi się stopić i przywiera do stopy żelazka.

Tym razem z pomocą przyszły kawałki wiskozy przysyłane jako próbki w paczkach od Miękkie :)

Tak samo przyprasowałam kawałki taśmy na tkaninę dżinsową na dwóch częściach przodu spódnicy z guzikami :)

W kolejnym kroku zszyłam części przodu z tyłem.

Następnie zaprasowałam pod spód i przeszyłam ściegiem prostym w obu częściach przodu listwy na guziki i dziurki.

Kolejny krok to przeszycie zaprasowanych przodów. Użyłam do tego żółtej, odznaczającej się nici

Zupełnie zapomniałam o tym, że Miękkie posiada w swojej ofercie nici DENIM DOC, dedykowane do szycia jeansu, marki Mettler/Amann. Bardzo żałuję, że nie mogłam ich wypróbować tym razem, mam nadzieję, że będzie kiedyś jeszcze taka okazja ;)

Jeśli chodzi o igłę, to pomimo, iż nie jest to gruby jeans, zastosowałam dedykowaną 90-tkę do jeansu marki ORGAN, również dostępną w Miękkie w moim ulubionym zestawie mix.

Maszynę wieloczynnościową ustawiłam na najdłuższą szerokość ściegu i przestębnowałam zszyte boki spódnicy oraz zaprasowane  listwy.

Do spódnicy przyszyłam pasek, zrobiłam to na overlocku, a potem przestębnowałam szew.

Jak zakończyć estetycznie szew overlocka?

Trzeba kończąc szycie zostawić min. 10 cm łańcuszka, nawlec go na igłę z dużym oczkiem i wciągnąć z powrotem w szew.

Resztę łańcuszka oczywiście odetnij :)

Spódnicę z jeansu podłożyłam zawijając na jedne raz, jeśli chcesz zrobić to na dwa razy, uwzględnij zapas na podłożenie na początku, przy krojeniu. Ja uznałam, że obrzucenie owerlokiem i podłożenie na jedne raz wystarczy i będzie się prezentować całkiem ok.

 

Jak zrobić dziurki na guziki?

Każdy, kto boi się dziurek na guziki, powinien jak najszybciej spróbować je zrobić, bo mając stopkę dedykowaną do dziurek jest to naprawdę prosta sprawa. Moja maszyna ma półautomatyczne obszywanie dziurek, co oznacza, że muszę ją przestawiać po każdym etapie sama.

Nowoczesne maszyny mają już automatyczne obszycie dziurki i jest to jeszcze łatwiejsze. Wciskasz program i nie musisz się o nic martwić.

Oczywiście zacznij od wyznaczenia miejsc na dziurkę w równych odstępach od siebie. Często jest to ujęte na wykroju, ale na przykład na tym z którego korzystałam nie było to zaznaczone.

Kiedy obszyjesz każdą dziurkę, to najwygodniej rozetniesz ją rozpruwaczem.

Żeby równo zaznaczyć miejsca przyszycia guzików na drugiej listwie nałóż tą z rozciętymi już dziurkami na dolną listwę, w której będą guziki i zrób kropkę przez dziurkę. Najlepiej nadaje się do tego jakiś pisak do tkanin lub, jak pisałam już wiele razy bardzo miękki ołówek 8B, bez problemu rysuje się nim po każdym chyba rodzaju materiału.

Do przyszywania guzików również można użyć dedykowanej, specjalnej stopki. Każdy system matic jest przystosowany do takiej stopki.

To na tyle, jeśli chodzi o porady przydatne przy szyciu :)

A teraz kilka zdjęć gotowej spódnicy. Moim zdaniem, taki krój z guzikami jest naprawdę uniwersalny, no i nigdy nie wychodzi z mody ;)

 

 

 

@Copywrite by Katarzyna Sroka