Materiały z wełną na przejściową odzież wierzchnią

Materiały z wełną na przejściową odzież wierzchnią

2

Wiele czynników można by wskazać, chcąc określić, co ma wpływ na nasze dobre samopoczucie. Bez wątpienia wśród nich można umieścić wygodną, odpowiednio dobraną do pogody i upodobań odzież. W ciągu roku dwukrotnie przechodzimy przez podobny czas - na styku dwóch pór roku, kiedy jedna się jeszcze nie skończyła, a druga na dobre nie zaczęła. W zwiazku z ubieraniem się rodzi to nieco dylematów. Czy ubierać się na cebulkę, czy może pod spód włożyć coś lżejszego, a na wierzch już ocieplaną kurtkę albo płaszcz? A jeśli w zimowym płaszczu będzie za ciepło? Na trencz jest jeszcze chyba za wcześnie, a może już za późno? Jeśli co roku zmagasz się z podobnymi wątpliwościami, warto pomyśleć o ubraniu przejściowym - kurtce bądź płaszczu z grubszej tkaniny lub dzianiny. Takie okrycia wierzchnie, uszyte bez dodatkowej warstwy ocieplenia, bardzo dobrze sprawdzą się w tym czasie. W Miękkie mamy całą gamę materiałów z wełną, z których z pewnością uszyjesz wymarzony płaszcz czy kurtkę.

Materiały płaszczowe z wełną - ogólna charakterystyka

Nasze materiały z przeznaczeniem na kurtki i płaszcze przejściowe to dzianiny i tkaniny o różnych grubościach, lecz niezależnie od tego miękko układające się i przyjemne w dotyku. Wszystkie są mieszankami poliestrowo-wełnianymi o podobnych proporcjach, jednak ze względu na różne sploty oraz sposób wykończenia można podzielić je na różne rodzaje. Nasze materiały z wełną mają wyczuwalny włos (przynajmniej po jednej stronie). Są sprężyste, odporne na zagniecenia i dobrze utrzymują nadaną im formę. Charakteryzują się spokojną, stonowaną i klasyczną kolorystyką, choć niektórym nie brak żywszych akcentów.

Materiały z wełną od Miękkie - rodzaje

Dzianina bouclé

Jest to materiał, w którego składzie znajduje się wełna parzona (30%). Jej nitki są poskręcane w nieregularne supełki tworzące na powierzchni wyrazistą i oryginalną strukturę (tzw. baranek). Dzięki temu trudno pomylić buklę z innym materiałem. Dzianina ma zwarty splot, lecz mimo tego jest lekko elastyczna po szerokości. Jest dość gruba, a z oferowanych przez nas materiałów charakteryzuje się najwyższą gramaturą (475 g/m2). Ponieważ w swoim składzie zawiera wełnę parzoną, w dotyku jest nieco bardziej szorstka niż pozostałe dostępne w Miękkie materiały z wełną. Dla osób o wrażliwej skórze może być już gryząca. Dlatego jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie wybierz projekt z podszewką i kołnierzem zamiast na przykład wysokiej stójki.

Dwuwarstwowa tkanina z wełną

To bardzo miękki w chwycie i plastyczny materiał utkany dwuwarstwowo. Oznacza to, że zarówno z jednej, jak i drugiej strony wykończony jest włosem (choć po każdej ze stron układa się on nieco inaczej), zaś w środku jest gładki, niejako złożony do siebie lewymi stronami i spleciony dodatkową nitką przędzy, tak by warstwy były ze sobą trwale połączone. Dzięki temu jest niezwykle ciepły, a przy tym przyjemny w dotyku. Włos po obu stronach jest miękki i nie gryzie. Z jednej strony układa się gładko w tym samym kierunku, z drugiej jest nieco bardziej sfilcowany. Choć tkanina grubością zbliżona jest do dzianiny bouclé, to jest od niej lżejsza o ok. 100 g/m2. Jest to tkanina dwustronna, co sprawia, że można w swoim projekcie za prawą uznać tę stronę, która nam bardziej odpowiada. Materiał minimalnie pracuje po szerokości, ale nie jest elastyczny.

Tkanina o splocie imitującym tweed

Tweed ma charakterystyczny skośny splot i najczęściej jest utkany z różnokolorowych nitek. Nasze tkaniny natomiast zostały utkane splotem złożonym (jedna nitka wątku na dwie osnowy), jednak dzięki zastosowaniu różnokolorowej przędzy i odpowiedniego układu kolorów z powodzeniem naśladują oryginalny tweed. Mają przy tym piękne i bardzo modne w tym sezonie wzory. Są to najcieńsze i najlżejsze tkaniny z wełną w ofercie sklepu Miękkie, z których uszyjesz zarówno lekką odzież wierzchnią, ale i spódnicę czy dodatki. Z jednej strony pokryte są włosem, natomiast druga pozostaje gładka w dotyku, lecz z widocznym rysunkiem wzoru. To, którą stronę materiału wybierzesz do realizacji projektu, zależy od ciebie. Tkanina jest bardzo przyjemna w dotyku, delikatna i miękka. Jest stabilna w obu kierunkach, lecz jednocześnie bardzo plastyczna i dobrze dopasowująca się do sylwetki. Jak na tego rodzaju materiał jest bardzo zwiewna i lekka.

Krojenie i szycie oraz pielęgnacja materiałów z wełną

Niezależnie od tego, który materiał z wełną z naszej oferty wybierzesz, musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, by jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem gotowego ubrania.

Dekatyzacja - tkaniny z wełną zasadniczo jej nie wymagają, natomiast bukle może się zbiec podczas prasowania kolejnych elementów w trakcie szycia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie uprasowanie jej żelazkiem z dużym wyrzutem pary. Materiał należy ułożyć stroną z włosem do dołu na desce do prasowania przykrytej grubszym ręcznikiem po to, by prasowanie nie spłaszczyło włosa. Następnie trzeba przykryć materiał cienką bawełnianą (np. batystem) lub lnianą ściereczką i prasować dopiero przez nią, starając się nie przeciągać żelazka po materiale, by go nie porozciągać. Nim przesuniesz materiał po desce, pozwól całej wilgoci odparować, a unikniesz w ten sposób deformacji materiału.

Krojenie i przygotowanie do szycia - w przypadku krojenia materiałów z włosem najważniejszą zasadą jest ta, by pamiętać o zachowaniu jednego kierunku ułożenia formy bądź szablonu podczas tej czynności. Materiały płaszczowe kroi się tak, by włos układał się do dołu. Najprostszą metodą zbadania kierunku włosa (nie zawsze jest to widoczne gołym okiem), będzie delikatne przesunięcie dłonią po materiale po długości najpierw w jedną, a później w drugą stronę. Różnica w dotyku w obu kierunkach bywa bardzo niewielka, ale zwykle bez problemu można ustalić, w którą stronę układa się włos. Jeśli zaś wybrałaś materiał w kratę, pamiętaj o tym, by jej linie w poziomie płynnie przechodziły z jednego elementu wykroju na pozostałe. Zanim jeszcze przystąpisz do szycia, koniecznie wzmocnij odpowiednimi wkładami odzieżowymi (flizeliną) wskazane na szablonie miejsca. Wkłady, choć niewidocznie w gotowym ubraniu, mają niebagatelne znaczenie dla wyglądu gotowego ubrania.

Szycie - wbrew pozorom szycie materiałów płaszczowych nie jest dużo trudniejsze niż lekkich materiałów sukienkowych. Problemem mogą być miejsca, gdzie spotyka się zbyt wiele warstw materiału, które trzeba ze sobą zszyć. Dlatego jeśli wiesz, że twoja maszyna może mieć z tym kłopot albo nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie w szyciu ciężkiej odzieży, wybieraj proste fasony, które nie będą miały zbyt wielu elementów (zwłaszcza tych mniejszych). Zaletą materiałów z włosem jest to, że wiele wybaczają, a drobne niedociągnięcia pozostają niewidoczne dla oczu. Płaszcz czy kurtkę z grubszego materiału szyj ściegiem o długości 3,5-4 mm. Sprawdź również na ścinkach, czy naprężenie górnej nitki w maszynie nie jest zbyt duże. Jeśli bowiem ustawisz zbyt drobny ścieg i za duże naprężenie, na prawej stronie po zszyciu powstanie coś na kształt lekkiego falowania, którego nie dasz rady rozprasować. Pamiętaj także o dobraniu odpowiedniej grubości igły do szycia.

Prasowanie - niezależnie od tego, który z materiałów z wełną wybrałaś, podczas prasowania postępuj z nimi tak samo, jak w przypadku dekatyzacji bukli. Staraj się nie prasować materiałów po stronie z włosem i zawsze używaj ściereczki, przez którą będziesz wykonywać tę czynność. Materiały z włosem mają tendencję do wyświecania się, dlatego trzeba z nimi obchodzić się bardzo ostrożnie.

Pranie - nasze materiały z wełną można prać wyłącznie chemicznie. Jeśli jednak zdarzy się, że na płaszczu czy kurtce zauważysz jakieś świeże zabrudzenie czy plamę, możesz spróbować delikatnie sprać to za pomocą wilgotnej ściereczki. Nie szoruj nią jednak materiału, by go nie sfilcować, a delikatnie pocieraj z góry na dół (z kierunkiem włosa). Jest duża szansa, że samodzielnie poradzisz sobie z takim zabrudzeniem.

Materiał z wełną - propozycje projektów

Materiały płaszczowe z wełną dostępne w naszej ofercie sprawdzą się zarówno w szyciu płaszczy, jak i kurtek dla dorosłych i dzieci. Mam nadzieję, że nasze propozycje zainspirują cię do uszycia swojego wymarzonego okrycia wierzchniego.

Luźny płaszcz - Vogue Patterns V1758

Wzór w większą kratę najlepiej sprawdzi się w przypadku prostych form z niewielką ilością elementów. Wybierz model o kroju szlafrokowym wiązany w pasie, z dużymi nakładanymi kieszeniami. Jeśli jeszcze nigdy nie szyłaś płaszcza, taki model będzie dobrym wyborem na pierwszy raz. Pamiętaj jedynie, by podczas krojenia uwzględnić raport wzoru.

Kurtka - Burda Szycie Krok po Kroku 1/2022 model 5A

Taka sportowa luźniejsza kurtka uszyta z grubszego materiału z wełną świetnie sprawdzi się jako przejściowe okrycie wierzchnie. Pod spód z powodzeniem włożysz golf lub bluzę z kapturem, a gdy będzie cieplej, możesz potraktować ją jako koszulę narzuconą na wierzch. Uszyta z materiału z dwustronnego nie będzie potrzebowała podszewki.

Peleryna - McCall's M8029

To projekt, w którym idealnie sprawdzi się jedna z naszych dwustronnych tkanin, bowiem model ten został przewidziany jako okrycie wierzchnie bez podszewki. Najlepiej sprawdzi się tu materiał o średniej grubości, miękko układający się i dający się łatwo układać w fałdy.

Kurtka budrysówka dla chłopca - Burda Style 10/2021 model 133

Ta ciepła i wygodna kurtka dla młodszych zdobywców przygód uszyta z naszej tkaniny z wełną z pewnością spełni nawet ich najbardziej wśrubowane wymagania. Ozdobne karczki czy nakładanie kieszenie z patkami zaś ucieszą oko niejednej estetki.

Płaszczyk dziewczęcy - Burda Style 12/2021 model 129

Płaszczyk nawiązujący fasonem do ubrań dla dorosłych kobiet to coś, co małe dziewczynki bardzo lubią. Uszyty z miękkiej i i przyjemniej w dotyku tkaniny z wełną będzie z pewnością noszony z zachwytem.

Apaszka - Burda Szycie Krok po Kroku 1/2022

Z naszych tkanin z wełną uszyjesz nie tylko modne i wygodne ubrania, ale także świetne dodatki. Taka apaszka będzie świetną i bardzo przyjemną w noszeniu ochroną przed chłodem. Uszyjesz ją, nawet jeśli nie masz maszyny do szycia.

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek