Muślin double gaze - tkanina na upały i nie tylko

Muślin double gaze - tkanina na upały i nie tylko

2

Trudno wyobrazić sobie letnie miesiące bez naturalnych tkanin, które w trakcie największych upałów osłonią naszą skórę przed ostrym słońcem, a jednocześnie pozwolą naszemu ciału swobodnie oddychać. Szukając materiałów na ubrania, najczęściej stawiamy im określone wytczne. Mają być przewiewne, lekkie, dobrze radzić sobie z wilgocią. Muszą być miłe w dotyku, miękkie, bezpieczne dla skóry, która w tym okresie jest szczególnie narażona na różne podrażnienia. Wszystkie te wymagania spełniają materiały naturalne oraz pochodzenia naturalnego (czyli powstałe w procesie obróbki celulozy). Niektóre z nas stawiają jednak jeszcze jeden warunek - materiał nie powinien się gnieść, co przy tkaninach naturalnych bywa czasami niemożliwe do spełnienia. Na szczęście jednak są takie tkaniny, które zadowolą najbardziej wymagające osoby. Jedną z nich jest muślin double gaze dostępny w Miękkie w wersji jednokolorowej oraz haftowanej.

muslin-doublegaze-tkanina-lato

Muślin - co to za tkanina?

Muślin jest lekką, gładką i bardzo cienką tkaniną najczęściej bawełnianą, rzadziej wełnianą czy jedwabną, tkaną luźno splotem płóciennym. Wywodzi się z Dhaki, stolicy Bangladeszu. Dawniej wykorzystywano go do szycia eleganckich sukien balowych czy ślubnych. Dziś nazwą "muślin" często określa się także materiały o luźnym, płóciennym splocie, które jednak nie są tym, czym historycznie był muślin. Wśród nich jest choćby podwójna gaza kreszowana (z ang. double gaze) dostępna w Miękkie. Jest to bawełniana tkanina dwuwarstwowa, luźno utkana z podwójnych nitek wątku i osnowy. To sprawia, że nie jest przezroczysta i nie wymaga użycia podszewki. Jej charakterystyczną cechą jest kreszowanie, dzięki któremu tkanina jest bardzo miękka, plastyczna, a do tego odporna na zagniecenia. Jest przy tym materiałem dość delikatnym, lecz z uwagi na swój luźny splot podatnym na uszkodzenia.

doublegaze-gaze-muslin-tkanina

Zalety muślinu

Muślin jest tkaniną idealną na cieplejsze dni. Jego skład surowcowy to czysta bawełna, posiada więc wszystkie pozytywne cechy materiałów bawełnianych. Luźny splot zapewnia do tego odpowiednią cyrkulację powietrza, a kreszowanie sprawia, że tkanina nie przykleja się do ciała. Muślin double gaze charakteryzuje się bardzo wysoką higroskopijnością, co latem jest szczególnie istotne.

Jeśli szukasz materiału na luźne, bogato marszczone czy drapowane letnie sukienki, muślin będzie świetnym wyborem. Tkanina jest bardzo przyjazna w pracy, daje sobą łatwo manipulować i pozwala nadawać szytym ubraniom rozmaite formy. Nie jest podatna na gniecenie i nie wymaga w zasadzie prasowania. Uszyte z muślinu ubrania będą układać się miękko na sylwetce, subtelnie ją podkreślając.

Muślin double gaze - pielęgnacja tkaniny

Choć na ogół tkaniny bawełniane są dość wytrzymałe, muślin należy do kategorii tych, z którymi podczas pielęgnacji czy szycia należy obchodzić się raczej delikatnie. Wynika to między innymi z rodzaju splotu oraz nitek, z których została wyprodukowana przędza do utkania materiału. Muślin jest tkaniną podatną na kurczenie, dlatego należy prać go w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Unikaj stosowania odplamiaczy i wybielaczy, które mogą uszkodzić materiał. Ubrań z muślinu nie wolno suszyć suszarkach bębnowych, co więcej - najlepszym sposobem suszenia będzie rozwieszenie ich na wieszakach w pozycji pionowej. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie ulegną zdeformowaniu oraz że nie zostaną na nich odgniecenia od sznurków lub prętów suszarki. Jak już wspomniałam, muślin double gaze nie wymaga prasowania. Uprane ubranie wystarczy strzepnąć po wyjęciu z pralki i rozwiesić. Prasowanie jednak może okazać się konieczne w trakcie szycia. Wówczas możesz korzystać z żelazka ustawionego na dwie kropki, czyli max 150 stopni Celsjusza, delikatnie i z wyczuciem rozprasowując bądź zaprasowując szwy czy inne elementy suszonego ubrania. Gdyby zdarzyło się, że zbyt mocno rozprasujesz materiał, znacząco zmieniając jego wygląd, zwilż go w tym miejscu wodą i zostaw do wyschnięcia lub żelazkiem ustawionym na ciągły wyrzut pary przesuń tuż nad powierzchnią materiału, pozwalając tkaninie nasycić się wilgocią, a następnie odczekaj, aż cała wilgoć z materiału odparuje. Po tym zabiegu powinien on wrócić do swojego pierwotnego wyglądu.

muslin-doublegaze-tkanina

Przegląd propozycji na muślinowe ubrania

Muślin jest tkaniną bardzo wdzięczną i oferującą wiele możliwości jego wykorzystania w tworzeniu letnich ubrań. Na myśl od razu przychodzą sukienki, topy z licznymi marszczeniami czy ubranka dla najmłodszych. Warto pamiętać podczas wybierania fasonów do uszycia z tego materiału, że nie sprawdzi się on w przypadku dopasowanych ubrań z niewielkimi luzami. Luźny splot tkaniny powoduje bowiem, że w przypadku zbyt dużych naprężeń, nitki splotu będą się rozchodzić, a w efekcie ubranie może rozerwać się na szwach lub w ich sąsiedztwie. Szukając odpowiednich modeli do uszycia, wybieraj raczej te z wiązaniami czy podłożeniami niż takie, które będą wymagały zastosowania odszyć. Muślin double gaze dzięki swojemu kreszowaniu jest tkaniną, która pracuje, dlatego próby jego miejscowej stabilizacji klejonkami i łączenia z elementami wierzchnimi mogą powodować, że ubranie będzie się źle układać. Zapoznaj się z naszymi propozycjami, które - mam nadzieję - zainspirują cię do wykorzystania muślinu w twoich projektach.

sukienka-dobulegaze-muslin-lato-tkanina

Sukienka - Burda Style 3/2022 model 105

Kopertowa sukienka z wiązaniem w pasie i bufiastymi rękawami jest dokładnie tym modelem, który najpełniej podkreśli wszystkie zalety muślinu. Dół będzie zwiewnie poruszać się wraz z tobą, a wiązanie w pasie zapewni subtelne dopasowanie. Kreszowanie zaś sprawi, że bufki na rękawach będą utrzymywać swój kształt.

spodnica-bluzka-falbana-doublegaze-muslin-tkanina-lato

Letni komplet (spódnica + bluzka) - McCall's M8102

Na pierwszy plan w tym zestawie wysuwają się falbanki przy bluzce oraz na dole spódnicy. Dzięki kreszowaniu będą one miękko się układać wokół ramion i jednocześnie delikatnie sterczeć, ukazując cały swój urok. Falbany na dole spódnicy z kolei nawet dzięki niewielkiemu marszczeniu nadadzą spódnicy zwiewności i romantycznego charakteru. W takim projekcie możesz połączyć dwa rodzaje muślinu - górę uszyj z haftowanej tkaniny, dół z gładkiej - albo dwa kolory.

bluzka-boho-muslin-dobulegaze-tkanina-lato

Bluzka boho - Burda Style 5/2021 model 105 A

To prosty w istocie fason, dzięki któremu tkanina, z której uszyjesz tę hiszpankę, będzie grać pierwsze skrzypce. Zaletą takiej bluzki jest to, że możesz odsłonić ramiona, by złapać trochę słońca, i zasłonić je, jeśli tak ci będzie wygodniej.

spodnie-bluzka-muslin-doublegaze-tkanina-bawelna

Zestaw ze spodniami - New Look N6518A

Choć latem na ulicach królują sukienki, są osoby, które niezależnie od pory roku wybiorą spodnie. A może mimo miłości do sukienek zdarzają się po prostu sytuacje, kiedy wygodniej nam będzie w spodniach. Taki zestaw to idealne propozycja dla miłośniczek dołów z nogawkami. Luźne, dopasowane gumą w pasie spodnie, a do tego bluzeczka z falbanką wiązana na ramionach będą świetną alternatywą dla zwiewnej sukienki.

ubraniedladzieci-dziecko-muslin-dobulegaze-tkaninadladzieci-tkanina-lato

Ubranka dla najmłodszych - Ottobre Kids 3/2020

Ubranka dla dzieci to ta grupa ubrań, przy szyciu których muślin sprawdzi się najlepiej. Jest bardzo miękki, przewiewny i niezwykle przyjemny dla ciała. Uszyjesz z niego w zasadzie większość dziecięcej garderoby - bluzeczki, spodnie, sukienki, a nawet letnią kurteczkę mającą za zadanie ochronić ciało przed ostrym słońcem.

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek