Opaska

Opaska "Twistband"

2

Opaski to niezmiennie bardzo popularne ozdoby głowy.

Proponowana przeze mnie opaska zawijana typu "Twistband", to bardzo wygodna alternatywa dla najbardziej popularnych opasek wsuwanych na głowę.

Niewątpliwym atutem zawijanej opaski jest możliwość jej regulacji.

Do zrobienia / uszycia opaski będą potrzebne:

* materiał wierzchni  - może być tkanina lub dzianina, moja opaska jest w wersji jesiennej z niesamowicie miłego i miękkiego bawełnianego weluru

* materiał bawełniany na wkładkę do środka opaski, ja użyłam Miękkiej tkaniny bawełnianej

* nierdzewny, koniecznie miękki i plastyczny drut (najlepiej miedziany, albo z innego nierdzewnego stopu metalu) - ja kupiłam w miejscowym sklepie budowlanym miedziany drut na metry, ale powinniście znaleźć takie druty w większości marketów budowlanych, sklepów elektrycznych, na Allegro. Druga opcja to recykling starych kabli, z których spokojnie można odzyskać miedziane druciki przy odrobinie wysiłku :) Grubość, jaką wybrałam to 1 mm i myślę, że to grubość najbardziej optymalna. W opasce drut będzie podwójny, czyli złożony na pół, dlatego długość drutu będzie zależna od długości opaski. Jeśli Wasza opaska będzie mieć długość 90 cm, kupcie ponad 180 cm drutu (kupujcie z zapasem kilku cm, aby potem końce zawinąć i zabezpieczyć, zawsze lepiej przyciąć nadmiar drutu, niż martwić się, że jest go za mało)

* pistolet do kleju na gorąco, albo inny sprzęt do zabezpieczenia ostrych końcówek drutu

 

ETAP 1

Najważniejszy chyba punkt, to wybranie optymalnej długości i szerokości opaski.

Ja szyłam wersję dla dziecka (8 lat) i moja opaska nie jest bardzo długa ( prostokąt miał 75 cm), ale tutaj radzę, aby:

- dla dziecka prostokąt na opaskę miał długość pomiędzy 80 - 85 cm długości (plus zapas na szew 7 mm / 1 cm) i szerokość 16 -20 cm - po złożeniu na pół opaska będzie więc mieć 8 - 10 cm szerokości

- dla dorosłego prostokąt miał długość pomiędzy 90 - 95 cm (plus zapas na szew 7 mm / 1 cm) i szerokość 20 - 24 cm - po złożeniu na pół opaska będzie więc mieć 10 - 12 cm szerokości

Myślę, że podane wymiary będą najbardziej optymalne w takiej opasce :)

 

ETAP 2

Z materiału wierzchniego trzeba teraz wyciąć odpowiedniej wielkości prostokąt. Moja opaska będzie noszona jesienią, dlatego zdecydowałam się na cudowny, bawełniany welur.

Taki sam prostokąt trzeba przygotować z tkaniny bawełnianej, która docelowo będzie wkładką do środka opaski.

 

Ja ścięłam narożniki prostokątów, aby potem przy szyciu w tym miejscu zaokrąglić szew.

Jeśli chcecie, możecie nadać końcom prostokątów bardziej okrągłe/eliptyczne/inne kształty.

 

ETAP 3

Przygotowanie wewnętrznej wkładki z bawełny.

Ponieważ opaska zawiera w środku drut miedziany / nierdzewny, należy przygotować do środka wkładkę z tkaniny bawełnianej z tunelem, w którym umieścimy drut.

Wycięty wcześniej prostokąt składamy wzdłuż dłuższego boku, prawą stroną na zewnątrz, spinamy i zszywamy ściegiem prostym. Tej części opaski nie będziemy obracać na prawą stronę, dlatego od razu zszywamy całość na prawej stronie.

W jednym z krótkich boków zostawiamy mniej więcej na środku otwór na około 2 cm,to przez niego wsuniemy drut do środka.

Po zszyciu wkładki naokoło, teraz musimy zrobić tunel na drut. Możecie od razu odmierzyć dwie linie w równych odległościach od brzegów, albo jak ja użyć prowadnika krawędziowego, który pozwala obyć się bez rysowania linii na materiale. Pamiętajcie, aby Wasz tunel miał szerokość ok. 2 cm.

 

 

 

Po wykonaniu tunelu należy zgiąć dut na pół i w miejscu, gdzie będą dwa dość ostre końce, związać / zawinąć je kombinerkami, a następnie zabezpieczyć same końce, na przykład klejem na gorąco.

Po przygotowaniu, drut wsuwamy do tunelu i otwór zaszywamy.

Wkładka jest gotowa.

 

 

ETAP 4

Ostatni etap, to zszycie wewnętrznej wkładki razem z welurowym materiałem wierzchnim.

Składamy "wierzchni prostokąt" na długim boku, prawymi stronami do wewnątrz, na nim układamy przygotowaną we wcześniejszym etapie wkładkę z bawełny. Wszystko spinamy razem i zszywamy ściegiem prostym. Zszywamy całość naokoło, nawet bok, który jest złożeniem materiału.

Pamiętajmy, aby na jednym długim boku zostawić otwór na obrócenie opaski.

 

Po zszyciu całości na około przycinamy około połowę zapasu na szwy.

Obracamy opaskę na prawą stronę.

Otwór zszywamy standardowo ściegiem krytym ręcznie.

I  gotowe :)

 

Opaska jest bardzo fajna, dlatego, że końce możemy zawijać na różne fantazyjne sposoby. Moja została zawinięta i rozłożona na boki, ale końcówki, jeśli będą dłuższe, można schować pod spód, zawinąć na kilka razy itd...

 

 

Jeśli chcecie zgłębić jakiś temat, bądź coś szczególnie Was interesuje piszcie w komentarzach bądź w grupie Miękkie Unimaginable Fabrics na Facebooku, a ja postaram się przygotować odpowiedni i ciekawy artykuł / tutorial na dany temat :)

 

 

© Copyright by Katarzyna Sroka