Sport to styl - znów o plisach

Sport to styl - znów o plisach

2

Polish: 

Zaroiło się na Miekkie od plis ściągaczowych.
Wiem, bo sama je projektowałam :D a zamówień od Miekkie na kolejne zestawienia kolorystyczne i pomysły wciąż przybywa. Pokochaliście ten produkt tak jak ja. :)

Wiem jednak, że część z Was ma problem z wyborem, która plisa do czego najlepiej się sprawdzi? Jak ją połączyć? Czym różni się plisa, od ściągacza? A ściągacz, o rany też jest w kilku odmianach...

O tym wszystkim opowiadałam ostatnio na Facebookowej grupie Miekkie w live. Dołączając do grupy, w filmach możecie wciąż obejrzeć to nagranie. Link do grupy znajdziecie TU

Podczas livea obiecałam Wam, że raz jeszcze na zdjęciach pokażę na blogu jak zszyć plisę w paski tak, aby paski nam się nie przesunęły.
Pretekstem do tego była moja sportowa sukienka, wykończona plisą zszytą w dekolt V.

No to jak się do tego zabrać. :)

Po wymierzeniu właściwej długości plisy. Wymiary sprawdzamy z wykrojem, lub szacujemy długość jak w tradycyjnych ściągaczach. Plisa musi być krótsza, niż obwód naszego dekoltu, rękawa, czy dolnej krawędzi w bluzie. Zwykle jest to kilka centymetrów ok 3 - 5 cm, w zależności od tego gdzie daną plisę będziemy wszywać. W dekolcie długość jest o tyle istotna, gdyż tylko w momencie, gdy plisa będzie o te kilka centymetrów krótsza, to ładnie ułoży nam się potem na dekolcie i nie będzie odstawać.

Samo spasowanie pasków na zdjęciach pokazane jest na plisie przyciętej po skosie. Takiej która potem może być wszyta w dekolt V. Ten sam sposób możecie jednak wykorzystać, zszywając plisę po prostej, gdy chcecie zrobić z niej np. mankiet.

  • Plisę układam pod stopką maszyny, krawędź do krawędzi. Czyli na styk. Nie robię żadnych zakładów na zszycie. Maszynę ustawiam na ścieg zygzakowy, zwykle o parametrach 4.5 na 1.4

  • Zszywam zygzakiem krawędź z krawędzią. Ścieg ten traktuję jako ścieg pomocniczy, który ustabilizuje mi położenie pasków. (na zdjęciu specjalnie używam zielonej nici, alby wszytko było dla Was bardziej czytelne) W ten sposób zszywam tylko łącznie pasków.

  • Dopiero potem, składam plisę, tak aby zszyć ściegiem prostym jej zapas na szew. Przeważnie zapas robię na ok 1-1,5 cm

  • Następnie skracam zapas o połowę, wycinając go głębiej na wysokości złożenia (w plisie szytej po skosie będzie to nasz czubek) Pamiętajcie jednak, aby nie przeciąć samego szycia. Biała linia na zdjęciu pokazuje linię cięcia.

  • Następnie rozkładam zapasy na szwy na płasko.

  • Potem składam plisę na pół. Tak przygotowana plisa gotowa jest do wszycia jej w dekolt.

Naprawdę nie jest to nic trudnego. :) Samą plisę wszywałam tym samym sposobem jaki pokazywałam Wam we wpisie z Body z dekoltem w V i spódnicą z weluru  Nie zapominajcie o podklejaniu dekoltu taśmą flizelinową! Jest to jeden z istotniejszych elementów, jaki pozwala Wam poprawnie wszyć dekolt, a w wypadku niepowodzenia i poprawki, nie rozciągniecie sobie brzegu dekoltu.

Samą sukienkę pokochałam miłością bezwzględną. <3 Jest bardzo wygodna, ale i niebanalna. Rękaw raglanowy wszywany po łuku, wzbogaca ją o ciekawe linie szycia. Raglan to taki typ rękawa, który wszywamy do ubrania z przedłużeniem sięgającym linii dekoltu. Zwykle linia szycia takiego rękawa biegnie po skosie. W mojej sukience linia ta jest delikatnie zaokrąglona i tworzy ozdobne łuki. Dzięki takiej konstrukcji zarówno z przodu jak i na plecach widoczne są charakterystyczne zaokrąglenia. Dodatkowe cięcie rękawa, i cała kolorystyka nawiązuje do kolorystyki plisy, która jest idealnie spasowana z gładkimi dresówkami.

Łuki rękawa raglanowego z widoczną zaszewką ramienną, która dodatkowo dopasowuje rękaw do główki ramienia. :)

Mimo sportowego charakteru sukienki, czuję się w niej bardzo kobieco i dziewczęco. Myślę, że to również zasługa łączenia kolorów, które dodają tej sukience młodzieżowego stylu.

 

Do uszycia suienki potrzebowałam:
SUKIENKA

Był to koszt 68,77 zł 

 

Kochani tylko prostych ściegów Wam życzę, pasków które pięknie się schodzą i samych słonecznych dni. Oby do WIOSNY!!!

Nie zapomnijcie zaglądać na FanPaga i grupę Miekkie na FB. Już niebawem, w przyszłym tygodniu kolejne nowości :D

© Copyright by Aga Pyl