Tiul - efektowny materiał nie tylko na wielkie wyjścia

Tiul - efektowny materiał nie tylko na wielkie wyjścia

2

Jeśli jesteś osobą, która lubi efektowne ubrania z nietuzinkowymi ozdobami i detalami, jeśli uważasz, że nie tylko wielkie wyjścia zasługują na wyszukane stroje, jeżeli wreszcie poszukujesz plastycznych materiałów do tworzenia wyjątkowych rzeczy - koniecznie zapoznaj się z naszą bogatą ofertą tiulów.

Jeszcze do niedawna tiul kojarzył się raczej z modą komunijno-ślubną czy sukienkami na specjalne okazje dla małych dziewczynek, ewentualnie z turniejowymi strojami tanecznymi. I choć nadal tiul doskonale spełnia się w tej roli, to jego potencjał wykracza dalece poza te obszary i dziś jest materiałem wykorzystywanym znacznie częściej w codziennych ubraniach, stanowiąc oryginalny akcent, a czasem nawet bazę całej stylizacji.

Tiul - co to za materiał?

Tiule, obok tkanin i dzianin, to kolejna kategoria materiałów, którą można wyróżnić ze względu na sposób powstawania. Najczęściej tiule powstają z włókien poliestrowych czy poliamidowych, ale zdarzają się także tiule jedwabne, a nawet bawełniane. Ich cechą charakterystyczną są mniejsze lub większe oczka przypominające siatkę, a najczęściej powstają poprzez zaplatanie ze sobą nitek wątku i osnowy w ten sposób, że na specjalnych maszynach nitki wątku podzielone na parzyste i nieparzyste są prowadzone wokół naprężonych pionowych nitek osnowy, a następnie skośnie w dół do sąsiedniej nitki osnowy - parzyste na lewo, nieparzyste na prawo. W ten sposób powstają charakterystyczne oczka w kształcie sześciokątów. To zaś, czy tiul będzie sztywny czy miękki, zależy zarówno od surowca, z którego został wykonany, jak i od jego wykończenia już po wypleceniu materiału.

tiul-szyfon-tiulmiekki-miekkie

Cechy charakterystyczne tiulu dostępnego w Miękkie

W ofercie sklepu Miękkie dostępne są dwa rodzaje tiulu - tiul miękki i tiul szyfonowy. Widoczną różnicą między tymi rodzajami tiulu to struktura. Tiul szyfonowy jest gładki, a tiul miękkie przypomina drobną siateczkę. Oba materiały są niezwykle lekkie, bardzo miękkie i plastyczne, świetnie układają się i pracują na sylwetce. Ze względu na sposób plecenia dają się nieznacznie rozciągać. Nie są jednak elastyczne, należy więc pamiętać o tym, żeby unikać ich zbytniego dopasowania w miejscach szczególnie podatnych na naprężenia. Oba rodzaje materiałów są bardzo cienkie i z racji na ich strukturę w pełni transparentne, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania i realizacji projektu - szwy będą widoczne, a im większe oczka w tiulu, tym materiał będzie trudniejszy do zszycia. Ponieważ brzegi zarówno w przypadku tiulu miękkiego, jak i szyfonowego nie strzępią się, z powodzeniem można zrezygnować z obrzucania zapasów szwów. Wystarczy idealnie równo przyciąć zapasy na niewielką szerokość. Jeśli jednak nie lubisz takiego rozwiązania, możesz także wykorzystać do zszywania tiulu szew francuski, który w pewnym stopniu ukryje brzegi, ale jednocześnie będzie nieco bardziej widoczny. Warto także dodać, że oba rodzaje tiulu są bardzo przyjemne dla ciała, zatem ich surowe brzegi nie będą podrażniać skóry. Nie ma więc potrzeby ich zabezpieczania, chyba że chcesz to zrobić ze względów dekoracyjnych.

tiul-tiulmiekkie-tiulszyfonowy-szyfon-miekkie-tkanina

Pielęgnacja tiulu i tiulowych ubrań

Tiul jest materiałem bardzo delikatnym i dość podatnym na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy obchodzić się z nim niezwykle ostrożnie, by jak najdłużej cieszyć się jego pięknym wyglądem. Jeśli chodzi o jego pielęgnację, najlepszym rozwiązaniem jest pranie tiulu ręcznie w delikatnych środkach piorących i letniej wodzie, zwłaszcza jeśli nasza rzecz ma także ozdoby w postaci naszywanych aplikacji czy nawet zwykły zamek błyskawiczny, którym przez nieuwagę można uszkodzić tiulowy element ubrania. Tiulu nie wolno wykręcać i wyżymać, gdyż można w ten sposób trwale uszkodzić materiał. Uprane i wypłukane ubranie najlepiej rozwiesić w pionie i poczekać, aż nadmiar wody sam obcieknie.

Nasz tiul wykonany został z włókien syntetycznych, dzięki czemu jest materiałem w pełni odpornym na gniecenie się. Jeżeli jednak zdarzy się, że pojawi się na nim jakieś delikatne zgniecenie, taką rzecz wystarczy rozwiesić i delikatnie zwilżyć to miejsce, które samo pod wpływem wilgoci powinno się wygładzić. Gdyby jednak z jakiegoś powodu dana rzecz wymagała prasowania, najlepiej zrobić to za pomocą stacji parowej, a jeśli nie nie masz takiej możliwości, uprasuj ją żelazkiem ustawionym na najniższą temperaturę, sprawdzając wcześniej na niewidocznym miejscu lub kawałku materiału, czy temperatura nie jest zbyt wysoka. Dla pewności możesz również prasować dany element przez ściereczkę, która odseparuje delikatny tiul od gorącej stopy żelazka. Pamiętaj także, że jeśli prasujesz ubranie, które składa się z kilku warstw, czynność tę należy rozpocząć od warstw spodnich (czyli np. od podszewki) i stopniowo rozprasowywać kolejne warstwy, aż dotrzesz do wierzchniej, którą należy uprasować na samym końcu.

Cały urok tiulu, a zwłaszcza ubrań szytych z niego warstwowo, tkwi w jego lekkości i objętości, którą dzięki takiemu wykorzystaniu się uzyskuje. Aby jak najdłużej zachować taki efekt, ubrań tiulowych nie powinno się przechowywać złożonych w kostkę, lecz rozwieszone swobodnie na wieszakach, pamiętając o tym, by zachować odstępy między kolejnymi ubraniami. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy sąsiadujące z naszą tiulową rzeczą inne ubranie nie zawiera elementów, o które tiul mógłby zahaczyć i ulec uszkodzeniu.

Tiulowe propozycje

Tiul od Miękkie jest materiałem niezwykle dekoracyjnym, delikatnym i miękkim, dzięki czemu wspaniale się układa i podkreśla wszystkie atuty sylwetki. Jeśli szukasz materiału, który uczyni twoją kreację wyjątkową, zarówno tiul miękki, jak i tiul szyfonowy okażą się tu niezastąpione. Bogata kolorystyka naszych materiałów pozwoli zaś dopasować ci tiul do reszty projektu. Nasze tiule wykorzystasz w zarówno do uszycia swojej wymarzonej sukni ślubnej, jak i wieczorowej kreacji czy codziennego ubrania z ekstra smaczkiem. A jeśli masz duszę romantyczki, z pewnością nie przejdziesz obok tych propozycji obojętnie.

tiul-sukniaslubna-burda-wykroj-tiulmiekki-miekkie

Suknia ślubna - Burda Style 3/2013 model 115

Propozycji sukni ślubnej nie mogło tu zabraknąć. Gorset sukni został ozdobiony drapowanym poprzecznie tiulem, zaś spódnicę uszyto z jego licznych warstw, dzięki czemu będzie ona przepięknie pracować w tańcu.

tiul-suknia-sukienka-miekkie-miekkitiul-tkanina

Sukienka wieczorowa - Burda Style 11/2014 model 107

Prawdziwa gratka dla romantycznych dusz, czyli sukienka wieczorowa z niezwykle efektownym, tiulowym dołem. Ozdobę góry stanowi asymetryczne i delikatne drapowanie, zaś cała magia dzieje w dolnej części sukienki, na którą naszyto tiulowe falbany w kształcie półksiężyców. Wyobraź sobie, jak niesamowicie będą one wyglądać w ruchu.

sukienka-sukienkakoktajlowa-tiul-tiulowasukienka-miekkie

Sukienka koktajlowa - Burda Style 10/2020 model 121

Na pierwszy rzut oka to po prostu elegancka sukienka, którą za dnia możesz założyć do pracy lub na spotkanie. Jeśli jednak uszyjesz do niej efektowny dodatek w postaci zdejmowanej tiulowej spódnicy, sukienka zyska zupełnie nowy charakter, a ty niepowtarzalną stylizację. Taką spódnicę możesz zresztą uszyć do dowolnej ołówkowej sukienki.

sukienka-sukienkadziewczeca-sukienkadziecieca-tiul-sukienkatiulowa-tiulkolorowy

Sukienka dziewczęca - Burda Style 12/2013 model 142

Tiul w kreacji nie musi grać wcale pierwszych skrzypiec, może być za to ciekawym dodatkiem, który wykorzystasz nie tylko w przypadku sukienki świątecznej. Będzie on świetnie współgrał także z tkaniną bawełnianą, jeansem czy każdą inną tkaniną, zwłaszcza o gładkiej powierzchni.

spódnicatiulowa-tiul-tutu-tiulmiekkie-miekkie

Spódnica – Simplicity 1427

Choć myśląc o spódnicy tiulowej, zwykle mamy przed oczami dość strojną i bogatą w warstwy kreację, niekoniecznie musimy decydować się właśnie na taką wersję. Zamiast tego możemy uszyć nieco skromniejszą w formie, codzienną wersję, ale za to wybrać do projektu oryginalny i przyciągający wzrok print.

tiul-tutu-halka-petitskirt-tiulmiekkie-miekkie

Halka - Simplicity SS9293

Jeśli marzysz o rozkloszowanych spódnicach czy sukienkach w stylu lat pięćdziesiątych, tiulowa halka może okazać się niezastąpiona, by podkreślić charakterystyczną linię A spódnic z tamtych czasów. Jeżeli zaś chcesz dodać odrobinę do swojej stylizacji odrobinę szaleństwa, możesz uszyć ją na przykład w jakimś kontrastowym kolorze.

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek