Tkanina na wiosenne płaszcze

Tkanina na wiosenne płaszcze

2

Niczego chętniej po długiej i szarej zimie nie robimy niż zrzucenie z siebie licznych warstw ubrań mających zapewnić nam odpowiednią ochronę przed zimnem. Im bliżej marca i kalendarzowej wiosny, tym intensywniej myśli zaczynają krążyć wokół nadchodzącej zmiany. Każdy wypełniony słońcem dzień i każda kreseczka ciepła na termometrze więcej dają nadzieję na to, że już niebawem to, o czym tak intensywnie myślimy, stanie się faktem. Że grube i ciężkie płaszcze czy kurtki zamienimy na lekkie płaszczyki, ocieplane kozaki odstawimy w kąt, by dać odetchnąć stopom w lekkich półbutach, a ciepłe swetry powędrują na jakiś czas do szaf.

Skoro zaś coraz częściej myślimy o wiosennej garderobie, w wyniku czego dostrzegamy potrzebę sprawienia sobie lżejszego płaszcza czy kurtki, warto zastanowić się, z czego takie wierzchnie ubranie uszyć. W ofercie Miękkie mamy nową lekką tkaninę na płaszcze, której właściwości chcę ci w niniejszym artykule przybliżyć.

wiosenny-plaszcz-trencz-tkanina

Jakie cechy powinna mieć tkanina na wiosenny płaszcz?

Wiosna w naszym klimacie potrafi zaskoczyć kapryśną pogodą i niższymi temperaturami. Dlatego myśląc o szyciu płaszcza na tę porę roku, warto zwrócić uwagę na to, żeby tkanina zawierała w sobie włókna naturalne, które zapewnią komfort termiczny i jednocześnie dobrą cyrkulację powietrza. Tkanina na płaszcz wiosenny powinna być stosunkowo lekka i niezbyt gruba, ile to bowiem razy zdarza się chłodny poranek, gdy trzeba coś wierzchniego na siebie narzucić, i ciepłe popołudnie, kiedy to płaszcz czy kurtkę przerzucamy przez torebkę, bo jest zbyt ciepło, by mieć dodatkową warstwę na sobie. Jednocześnie materiał na płaszcz powinien być wytrzymały i odporny na zabrudzenia, a jeśli takie się już zdarzą, musi po prostu być łatwy w pielęgnacji.

Tkanina płaszczowa od Miękkie - właściwości materiału

Nasza tkanina na płaszcze to mieszanka włókien poliestrowych i bawełnianych. Jest tkaniną o zwartym, płóciennym spocie i delikatnym satynowym połysku. Mimo średniej gramatury (149 g/m2) tkanina płaszczowa jest materiałem w pełni kryjącym, co jest szczególnie istotne w przypadku jaśniejszych kolorów. W dotyku jest przyjemna i gładka, zaś w chwycie raczej sztywna i stabilna. Duża zawartość włókien bawełnianych sprawia, że ma tendencję do gniecenia się, z drugiej strony dzięki włóknom poliestrowym zagniecenia te bez problemu udaje się rozprasować. Materiał na płaszcze od Miękkie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, jego włókna w trakcie użytkowania nie pilingują się, a miejsca narażone na większe tarcie nie ulegają szybszemu zużyciu. 

trench-wiosna-tkanina-plaszcz

Pielęgnacja tkaniny płaszczowej

Choć tkanina na płaszcz od Miękkie jest odporna na zabrudzenia, bywa, że będzie wymagała prania. Taki płaszcz możesz oddać do pralni chemicznej do prania na sucho bez użycia rozpuszczalników albo z powodzeniem uprać go w domu. Ustaw wówczas pralkę na program do prania delikatnych materiałów i maksymalną temperaturę 40 stopni Celsjusza. Nie stosuj do prania wybielaczy i odplamiaczy, które mogą uszkodzić tkaninę. Ubrań z tkaniny płaszczowej nie powinno suszyć się w suszarkach bębnowych. Najlepiej rozwiesić je na wieszaku i tak pozostawić do wyschnięcia, aby nie zdefasonować gotowego ubrania. Tkaninę płaszczową prasuj w temperaturze nieprzekraczającej 150 stopni (dwie kropki), wyższa temperatura żelazka stopi bowiem znajdujące się w niej włókna poliestrowe.

Dlaczego warto wybrać tkaninę na płaszcz od Miękkie?

Jeśli planujesz w najbliższym czasie uszyć płaszcz lub kurtkę wiosenną, tkanina płaszczowa od Miękkie będzie bardzo dobrym wyborem. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to jej piękne, klasyczne i stonowane kolory oraz subtelny połysk, który na gotowym ubraniu będzie elegancko podkreślał fason uszytego ubrania. Tkanina jest bardzo łatwa w szyciu, nie strzępi się i dzięki dużej stabilności nie ulega zdefasonowaniu w trakcie pracy. Łatwo pracuje się na niej żelazkiem (szwy bez problemu dają się rozprasować, a wszelkie wykończenia i brzegi mają nienagannie równe krawędzie. Jest gładka i przyjemna w dotyku. Dzięki właściwościom tkaniny można wyeksponować fason danego modelu, stosując ozdobne stębnowania. Tkanina jest przy tym dość cienka, co bez problemu pozwala na zszycie ze sobą dużej ilości warstw, na przykład podczas szycia detali takich jak patki czy pagony. Jeśli dodamy do tego łatwość czyszczenia materiału, okaże się, że mamy wszystko, czego potrzebujemy od materiału przeznaczonego do uszycia płaszcza.

plaszcz-wiosna-tkanina-trench

Co możesz uszyć z tkaniny na płaszcz od Miękkie?

Choć my nazwaliśmy ten materiał tkaniną płaszczową, jego możliwości wykorzystania wcale na płaszczach się nie kończą. Jest to tkanina, z której możesz uszyć w zasadzie większość wiosennych wierzchnich ubrań damskich, męskich czy dziecięcych. Wybierając fason, pamiętaj, by miał on dostateczną ilość luzu, tak by później był wygodny w noszeniu.

Klasyczny trencz - Burda Style 3/2022 model 125

To fason, który prawdopodobnie nie wyjdzie z mody. Ma wszystkie niezbędne i charakterystyczne dla siebie elementy: rewersowy kołnierz na stójce, pagony, paski wokół rękawów czy dwurzędowe zapięcie. Niewątpliwie wymaga dużo pracy, ale nasza tkanina płaszczowa na pewno ci ją ułatwi.

Parka w wersji damskiej oraz męskiej - Simplicity S9052

Uszycie parki to także nie lada wyzwanie. Tak jak i klasyczny trencz charakteryzuje się dużą ilością detali i wymaga sporo pracy. Jest to jednak tak wygodny i uniwersalny fason, że warto mieć go w swojej szafie. Stabilną i niezbyt grubą tkaninę docenisz podczas szycia kieszeni czy kołnierza, dzięki niej też marszczenie w pasie będzie subtelnie dopasuje kurtkę do sylwetki.

Rozkloszowany płaszcz - Burda Style 1/2022 model 115

Dzięki temu, że tkanina jest sztywna i jednocześnie dość cienka, możesz z niej uszyć obszerny płaszcz wiązany w pasie o nieco bardziej romantycznym charakterze. Właściwości tkaniny podkreślą jego niecodzienny fason, a sam płaszcz doskonale sprawdzi się jako okrycie zakładane na rozkloszowane sukienki czy spódnice.

Kurtka chłopięca - Burda Style 3/2022 model 130

Elegancka kurtka ze sportowym akcentem dla małego smyka. Uszyj tę kurtkę, tak jak proponuje gazeta, albo zrezygnuj z kaptura i dresowej wstawki, by uzyskać model na bardziej oficjalne wyjścia. W jednym i drugim przypadku nasza tkanina płaszczowa jako baza tej kurtki sprawdzi się idealnie.

Żakiet/Kurteczka - Burda Style 3/2022 model 108

To propozycja na tę już cieplejszą część wiosny. Możesz potraktować ją jako lekką narzutkę na t-shirt i uszyć bez podszewki. Delikatny połysk tkaniny mimo sportowego fasonu nada jej eleganckiego charakteru.

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek