Torebka z Washable Kraft Paper - wykrój do pobrania

Torebka z Washable Kraft Paper - wykrój do pobrania

2

Polish: 

Jakiś czas temu napisałam dla Mollie Potrafi, artykuł z tutorialem na prostą kopertówkę z Washable Kraft Paper.

O samym papierze pisałam Wam już we wpisie z Prostą kosmetyczką z WKP

Był to okres karnawałowy i wydawała się ona idealną małą torebką na przyjęcia. Zbliżają się święta i pomyślałam, że warto jest ten tutorial przypomnieć. Wyjść do rodziny i przyjaciół szykuje się wiele, więc może jeszcze skorzystacie z tego prostego wykroju.

Myśląc o tym tutorialu, przejrzałam chyba wszystkie dostępne mi niewielkie torebki i portfele w domu. Chciałam zrobić coś maksymalnie prostego, gdzie samo szycie ograniczyłoby się tylko do kilku najważniejszych elementów. Jeśli przyjrzycie się swoim portfelom lub typowym torebkom kopertowym, okaże się, że większość z nich posiada charakterystyczny element – „harmonijkę”, która dzieli torebkę na mniejsze przegródki oraz stanowi istotny element konstrukcyjny, pozwalający regulować objętość każdej z kieszonek. Postanowiłam wykorzystać ten element i opierając się na tej prostej znanej powszechnie geometrii wyrysowałam schemat naszej mini-torebki.

Wykonanie takiej torebki zajmuje maksymalnie dwie godziny. Potem możesz ruszać na podbój wszelkich sal bankietowych, od domowych salonów po La Scalę. 

MATERIAŁY 

■ Washable Kraft Paper kawałek o wymiarach 44 x 42 cm (dostępny w Miekkie)

■ 2 kawałki wybranej bawełnianej tkaniny, każdy o wymiarach 20x20 cm 

■ wybrane kolory nici 

■ napa do zapięcia (napownica lub młotek w zależności od preferowanego sposobu nabijania nap) 

■ nożyczki 

■ linijka 

■ kredka lub znikający flamaster do tkanin 

■ tępe narzędzie do bigowania 

■ mata do cięcia 

■ maszyna do szycia 

■ nici do szycia i wyszywania wzoru 

■ żabki biurowe 

■ wykrój wydrukowany na kartce A4

 

1. Wydrukuj wykrój torebki na kartce A4 (wzór znajdziesz na końcu pisma), powiększając go o 10%. 

Wycięty wykrój połóż na papierze i odrysuj go za pomocą kredki lub znikającego flamastra. Jeśli odrysowałaś już jedną stronę, obróć szablon i odrysuj jego drugą część. Przenieś na papier wszystkie linie przerywane wzdłuż których zrobisz zagięcia.

 

2. Używając tępego narzędzia, możesz użyć np. tępej strony jednego z ostrzy nożyczek, dokładnie przebiguj wszystkie linie przerywane wykroju. Bigowanie polega na zarysowaniu (nie przecięciu) linii wzdłuż których będziesz giąć naszą torebkę. Dzięki precyzyjnemu bigowaniu, elementy konstrukcyjne torebki zegniesz dokładnie, w takim miejscu jakim trzeba, a linie gięcia będą ładne i równe. Postaraj się zagiąć wszystkie krawędzie, w sposób pokazany na zdjęciu. 

 

3. Do wykonania panelu wewnętrznego z podszewką i kieszonkami, weź dwa kawałki bawełnianej tkaniny (ok 20 x 20 cm każdy) oraz dwa paski Washable Kraft Paper wielkości : 18,7 x 7,5 cm oraz 18,7 x 5,5 cm na kieszonki zewnętrzne. 

 

4. Jedną dłuższą krawędź papierowego paska na kieszonkę przeszyj ok. 3 mm od brzegu. To samo zrób z drugim paskiem. Wzmocni to brzeg zewnętrznych kieszonek, naszytych na tekstylną wewnętrzną kieszonkę. 

 

5. Na jednym kawałku tkaniny, mierząc po boku 20 cm, wyznacz środek i w odległości ok. 5mm od każdej z krawędzi materiału ułóż dwa kawałki Washable Kraft Paper. Mniejszy kawałek na większym. Kawałki papieru, tworzące kieszonki powinny być ułożone tak, by ich nieprzeszyte dolne boki leżały w połowie naszej tkaniny. Zszyj dolne krawędzie papieru ok. 3 mm od brzegu razem z tkaniną. Przyszyte kieszonki powinny wyglądać tak, jak na załączonym zdjęciu. 

 

6. Tkaninę z naszytymi kieszonkami złóż na pół prawą stroną do prawej i przeszyj boczne brzegi ok. 5 mm od krawędzi. Szyjąc krawędź kieszonki uważaj, aby przeszyć wszystkie warstwy razem, tkaninę i papierowe kieszonki. Następnie odwróć na prawą stronę i przeprasuj. 

Tkaninę, która będzie podszewką również złóż na pół prawą stroną do prawej. Przeszyj ok. 5 mm od bocznych krawędzi, jeden brzeg w całości, drugi – zostawiając na dole otwór o długości ok. 4 cm.

 

7. Pierwszy element z kieszonkami z papieru, włóż w środek odwróconego na lewą stronę drugiego elementu z tkaniny. Obie części powinny do siebie pasować i wejść jedna w drugą. Wyrównaj krawędzie górne obu elementów. Zszyj górne nieprzeszyte krawędzie razem w odległości ok. 5 mm od brzegu. 

 

8. Przez pozostawiony 4 cm otwór w podszewce przeciągnij tkaninę z naszytymi kieszonkami.

 

9. Przeprasuj całość i podwiń do środka brzegi pozostawionego w podszewce otworu. Następnie najbliżej brzegu, zszyj otwór na maszynie lub ręcznie. Wsadź zszytą podszewkę do środka kieszonki i raz jeszcze przeprasuj całość. Panel wewnętrzny z kieszonkami jest już skończony. 

 

10. Przenieś za pomocą tępego narzędzia rysunek haftu na klapkę torebki. Zainspiruj się tym, który jest na naszym projekcie, lub poszukaj własnego pomysłu. 

 

11. Narzędzie powinno odcisnąć ślad na papierze. Wyznaczone linie popraw, używając ołówka lub znikającego flamastra do tkanin.

 

12. Haft możesz wykonać ręcznie lub na zwykłej maszynie. 

Ja zaczęłam od przeszycia brązową nitką ściegiem prostym wszystkich elementów łodyżek. Dopiero potem, ustawiając maszynę na funkcję wyszywania okrągłych dziurek, wyszyłam elementy czerwonych kwiatków. W tym celu użyłam dwóch odcieni czerwonej nici, jaśniejszego i ciemniejszego.

 

13. Po wyszyciu elementów ozdobnych, czas na połączenie wszystkich części. Panel tekstylny z kieszonkami, włóż w środkową przegródkę naszej „harmonijki”. Przytrzymaj za pomocą żabek biurowych. 

 

14. Odegnij dolne i górne elementy „harmonijki”, wkładając pod stopkę maszyny tylko element panelu tekstylnego, ujętego środkową częścią „harmonijki”. Przeszyj na maszynie ok.1,5 cm ściegiem prostym, po czym wróć i przeszyj to miejsce raz jeszcze, aby wzmocnić łączenie. Z drugiej strony torebki wyznacz za pomocą linijki miejsce kolejnego łączenia. Zrób to na wysokości wcześniejszego przeszycia, tak aby oba elementy łączenia optycznie były na podobnej wysokości. Przeszyj ok. 1,5 cm ściegiem prostym wróć i przeszyj to miejsce raz jeszcze, tak jak robiłaś to za pierwszym razem.

 

15. Torebka jest już gotowa. Wystarczy nabić napę w środkowej części, aby powstało zapięcie. Napa w kolorze starego mosiądzu, podkreśla styl vintage, w jakim utrzymana jest torebka. 

Nie opisuję sposobów nabijania nap, wszystko zależy od narzędzi, jakie posiadamy. Na pewno najłatwiej jest to zrobić profesjonalną napownicą. Ja jednak kupiłam w pasmanterii podstawowy zestaw do nabijania nap młotkiem. Kosztował grosze, a efekt jest dokładnie taki sam, jakbym użyła napownicy.

 

 

Życzę Wam „super-efektów” przy szyciu własnych interpretacji torebek z Washable Kraft Paper. Jest to bardzo wdzięczny materiał, do którego odkrywania bardzo Was zachęcam.

Plik z wykrojem i schematem haftu, do wykonania takiej torebki znajdziecie TU

 

Buziaki Aga

English:

available soon

 

 

© Copyright by Aga Pyl