Wełna jak o nią dbać i szyć

Wełna jak o nią dbać i szyć

2

Płaszcz, klasyczny żakiet albo spódnicę - z wełny można uszyć prawie wszystko. Wełna, albo jej miksy, najczęściej z poliestrem, są miękkie i przyjemne w dotyku. Nadają się do szycia ubrań na cały rok.

 

W tym wpisie postaram się przybliżyć Wam trochę ten materiał, ale także napisze jak go szyć i o niego dbać.

 

Wełna pozyskiwana jest z sierści różnych zwierząt, takich jak: owce, lamy, wielbłądy, kozy, a nawet króliki.

Wełna działa jak naturalna klimatyzacja, czyli wyrównuje temperaturę i wilgotność. Wełna może wchłonąć nawet do 35% wilgoci i nie będzie my tego odczuwać. Dzieje się tak, gdyż krople wody nie wsiąkają we włókna, lecz osadzają się, podobnie jak brud albo kurz. Dzięki swojej naturalnej elastyczności wełna to tkanina, która prawie się nie gniecie.

Wełnę pozyskujemy głównie z owiec, ale jest więcej zwierząt, których sierść wykorzystuje się do celów "odzieżowych", o czym wspomniałam już wyżej. Trzeba zaznaczyć, że włókna, pozyskane z różnych gatunków, odznaczają się różnymi cechami. Jedne będą miękkie i delikatne, inne sztywne i drapiące naszą skórę.

Najbardziej znane rasy owiec to merynos, szetland, czy nasza polska owca górska. Wełna kozia  to moher i kaszmir, wełna z wielbłądów, lam – alpaka, a z królików – angora.

 

Właściwości wełny:

Wełna ma właściwości przede wszystkim termoizolacyjne. W zimie ogrzewa, a w ciepłych porach roku nie pozwoli na przegrzanie, skutecznie regulując temperaturę.
Wełna ma również właściwości higroskopijne, doskonale odprowadza wilgoć, a to zapewnia ogromny komfort użytkowania , szczególnie ważny w odzieży, czyli tym, co często jest naszą "drugą skórą".
Z ciekawostek - wełna ma także właściwości pochłaniające dźwięki – panele akustyczne z wełny, wełniane dywany, narzuty, poduchy, bardzo dobrze tłumią oraz rozpraszają dźwięki.