Żabot, to czy falbana

Żabot, to czy falbana

2

Polish: 

Po uszyciu sukienki z bordowego jerseyu z wolantem, stałam się absolutną fanką falban. Tak, moja miłość do marszczeń, zakładek, fałdek powróciła ze zdwojoną siłą. :)
No właśnie tylko sukienka o którą czasem pytacie mnie wiadomościach, nazywając ją sukienką z falbaną tak naprawdę zwykłą falbaną nie jest, tym bardziej sukienka o której chcę Wam krótko opowiedzieć dziś.

Zacznę od sukienki, która zauroczyła mnie dziewczęcym fasonem i retro stylem. Pomyślałam sobie, że przecież nie muszę mieć wszystkich sukienek w bardzo poważnym stylu. Ten model idealnie sprawdzi się na weekendowe spotkanie, a nawet na Wielkanocne śniadanie. W sytuacjach, gdzie dzieciaki wchodzą nam na głowę, a my schodzimy czasem pod stół, w poszukiwaniu kloców i resoraczków. Tak do tego ta sukienka jest idealna, nie krępuje ruchów, nie odkrywa zbyt wiele, a jednocześnie sprawia, że czujemy się dziewczęco i swobodnie.

Wybór padł na wykrój z Burdy 12/2017 #104. Swoją wersję uszyłam z tkaniny flanelowej w pięknym szmaragdowym odcieniu, wykończyłam ją granatowymi obszyciami i malutkimi granatowymi guziczkami. Zmieniłam stójkę z zakładkami, na stójkę z pojedynczej warstwy tkaniny, zmarszczonej i wykończonej granatowym obszyciem. Tkanina flanelowa z Miekkie jest dość mięsista i dodanie dodatkowej warstwy na stójkę wydawało mi się zupełnie niepotrzebne.

Sukienka posiada żabot, cięty z koła. Pięknie marszczone, bufiaste rękawki, obniżony stan zakończony jest falbaną.

Tak przyszycie, takich malutkich guziczków to niezły relaks i ćwiczenie na cierpliwość. :D

Z tyłu sukienka posiada karczek i zakładkę. Dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń na ruchy ;) i piękny detal na plecach.

Falbana, nie krępuje ruchów i jest mega urocza.

Do uszycia suienki potrzebowałam:
SUKIENKA

Był to koszt 77,50 zł 

W sklepie Miekkie znajdziecie 21 pięknych gładkich odcieni tkanin flanelowych.

 

No dobra, ale o co chodzi z tą falbaną, żabotem i wolantem? Gdzie jest różnica.

Żabot (z franc. jabot = ptasie wole) Jest to umocowane pod szyją, przesłaniające dekolt ozdobne wykończenie bluzki lub sukienki. Mogą być różne formy żabotu. Mogą go tworzyć plisowania z tkaniny lub nawet koronki, mogą być to przymarszczone falbanki, żabot może być też ciętym z koła wolantem. Zasada jest jednak jedna, żabot jest związany z wykończeniem góry dekoltu.

Poniżej kilka przykładów żabotów.

Sukienka którą szyłam, z żabotem w kształcie dwóch wolantów. Burda 12/2017 #104

 

Bluzka z interpretacją żabotu, Burda 10/2011 #117

 

Bluzka wykończona żabotem z falbenek (Plus Size) Burda 11/2011 #130

 

Wolant (z franc. voler = latać) to wykończenie nie tylko dekoltu, wolant możemy wszyć w dół spódnicy, ozdobne cięcie na przodzie, lub rękaw. Wolant cięty jest na bazie koła, dzięki temu wyjątkowo, miękko i delikatnie się układa. Sprawia wrażenie lekkiego i zwiewnego wykończenia, a jeśli nie pełni funkcji żabotu, związany jest zawsze z wykończeniem brzegu, lub wszyty jest pomiędzy szwy.

Wolantami była wykończona moja sukienka z bordowego jesresyu. Zarówno jej dekolt jak i dół spódnicy wykończony był ciętym po kole wolantem.

 

Sukienka wykończona wolantem (jego dół wszyty jest w cięcie na przodzie) (Plus Size) Burda 07/2017 #122

 

Bluza kopertowa wykończona wolantem Burda 10/2011 #121

 

Jaka jest zatem różnica pomiędzy wolantem a falbaną?
Falbana to z reguły, 
prostokątny kawałek umarszczonej tkaniny wszyty w ubranie.

Maxi Sukienka z falbanami Burda 07/2014 #121

 

Sukienka z dołem i rękawami wykończonymi falbaną Burda 10/2017 #115

Mamy całe spektrum różnych ciekawych wykończeń. Z tych najbardziej popularnych chciałam Wam pokazać jeszcze.

Plastron (z franc. plastron = napierśnik) to ozdobna wstawka w przedniej części bluzki lub sukienki, kończąca się na wysokości biustu. Może być dekoracyjnie wykończona falbankami, pliskami, zakładkami lub wykonana z całkiem innego materiału, może nawet pełnić funkcję dodatku, który można zdjąć lub założyć wedle upodobań.

Bluzka z plastronem z zakładkami Burda 01/2016 #108

Przy okazji tego wzoru, krótko o tym co to:
Zakładka
– płaska i wąska fałda tkaniny, przeszyta jednostronnie po całej długości.

 

Sukienna ze zdejmowanym plastronem Burda 09/2015 #111

Interesującym sposobem wykańczania ubrań, jest:
Riuszka, prosto skrojony kawałek materiału, przymarszczony w środkowej części z ładnie wykończonymi brzegami. Bardzo często wykańcza się tym sposobem żakiety zwane Chanelkami, a krawędzie riuszki są wówczas wystrzępione.

Żakiet typu Chanelka wykończony riuszką 03/2012  #109

 

Bluzka wykończona riuszką Burda 09/2013 #116

 

Mam nadzieję, że choć troszkę przybliżyłam Wam temat falban wszelkiej maści. Jak zapewne widzicie to tylko narzędzia, do budowania formy ubrania. W mojej zielonej sukience, wykorzystane są i wolanty pełniące funkcję żabotu i falbany w dolnej części. Wykończenie stójki też zrobiłam z mini falbanki.

Kończę już bo przypomniałam sobie jeszcze o Godetach - wycinkach koła wszytych jak kliny w dół spódnicy, lub sukienki. :D

Miłej końcówki weekendu Wam życzę <3

 

Wszystkie materiały zdjęciowe modeli na których przykładzie opisywałam różnego typu wykończenia pochodzą ze strony www.burdastyle.com

© Copyright by Aga Pyl