Bez niej ani rusz, czyli jak dobrać właściwą igłę do szytego materiału

Bez niej ani rusz, czyli jak dobrać właściwą igłę do szytego materiału

2

Bez niej ani rusz, czyli jak dobrać właściwą igłę do szytego materiału

Planując szycie ubrań czy dodatków, zwykle lwią część uwagi poświęca się ogólnym rozważaniom na temat tego, jak dana rzecz ma wyglądać i jaką funkcję spełniać. Gdy ogólna koncepcja jest już w miarę wyklarowana, przychodzi czas na wybór konkretnych modeli, do których dobiera się tkaniny, elementy wykończenia czy pasujące nici. To wszystko to bardzo ważne etapy procesu twórczego, warto jednak pamiętać także o narzędziach, które ułatwią realizację konkretnego projektu. Niebagatelne znaczenie ma tu między innymi wybór odpowiednich igieł maszynowych.

Jeśli z szyciem jesteś już za pan brat od dawna, dobrze wiesz, że rodzajów igieł do maszyn domowych jest zatrzęsienie. Jeśli zaś jesteś osobą początkującą, która stawia dopiero pierwsze kroki na drodze krawieckiej przygody, zaraz przekonasz się, że wybór odpowiedniej igły nie ogranicza się jedynie do podjęcia decyzji co do jej grubości, ewentualnie ogólnego rozgraniczenia na igły do tkanin i do dzianin. Jeżeli niezależnie od doświadczenia wahasz się, które igły będą najlepsze do wykorzystania w projekcie szytym z materiałów od Miękkie, poniższy poradnik doboru igieł do naszych materiałów na pewno ułatwi ci podjęcie decyzji. Więcej o technicznych kwestiach dotyczących igieł maszynowych przeczytasz w tym artykule.

tkanina-igla-igladotkaniny-igladomaterialu

Igły do maszyn domowych - od czego powinien zależeć ich wybór

Igły do maszyn do szycia, choć małe, to bardzo wyspecjalizowane i różniące się między sobą w detalach narzędzia niezbędne do szycia. Na pierwszy rzut oka być może dostrzeżesz różnicę w grubości trzonu, natomiast budowa ostrza i sposób jego wykończenia będą niewidoczne gołym okiem. A to właśnie to zróżnicowanie w pierwszej kolejności powinno zaważyć o tym, który rodzaj igieł wybierzesz. Ogólnie bowiem rzecz ujmując, poza ustaleniem, jaki rodzaj materiału będziesz szyć (tkaninę, dzianinę czy skórę), musisz również uwzględnić także gęstość jego splotu, a następnie grubość materiału, by dobrać tę właściwą igłę.

Dobór igieł według materiałów dostępnych w Miękkie

Wśród igieł do maszyn do szycia znajdziesz igły uniwersalne, do haftu, skór, jeansu jedwabiu, igły "z kulką" (jersey, stretch i super stretch) czy igły podwójne (a to i tak nie wszystkie rodzaje). Każda z nich ma inną budowę ostrza, czasem większe niż standardowe oczko i każda z nich ma bardzo konkretne przeznaczenie. No i naturalnie w ramach tego samego rodzaju występuje w kilku rozmiarach. Żeby ułatwić ci wybór odpowiedniej igły, dopasowaliśmy dostępne w Miękkie igły do naszych materiałów.

Tkanina wiskozowa, tencel z ramią, muślin - igły do jedwabiu microtex

Igły do jedwabiu microtex wykorzystasz nie tylko przy szyciu jedwabiu, ale także w przypadku wszelkich cienkich i delikatnych tkanin, zarówno tych o zwartym i gęstym splocie (tkaniny wiskozowe), jak i otwartym (muślin). Od igieł uniwersalnych różnią się tym, że ich czubek jest bardzo smukły i ostrzej zakończony. Dzięki temu ostrze jest w stanie wsunąć się pomiędzy gęsto tkane nitki bez ich uszkadzania. Jeśli szczególnie zależy ci na równym i ozdobnym stębnowaniu (np. kołnierzyków, mankietów, listw zapięcia), igły microtex sprawdzą się tu bezbłędnie.

wiskoza-tkanina-igladotkanin-igla-igladomaszyny

Len z wiskozą, bawełna drukowana - igły uniwersalne

Igły uniwersalne sprawdzą się w przypadku szycia większości tkanin (choć i tu są wyjątki), natomiast nie nadają się do szycia dzianin czy skór. Mają okrągły, średnio szeroki czubek. W zależności od gramatury tkaniny dobierz odpowiednią grubość igły - dla batystu odpowiednia będzie igła o rozmiarze 70, lnu z wiskozą 80. Do ozdobnego szycia możesz wykorzystać także uniwersalną igłę podwójną (twin), dobraną zarówno do grubości szytego materiału oraz możliwości maszyny (igły podwójne mają różny rozstaw, np. 2 mm i 4 mm; producent maszyny powinien w instrukcji podać, których igieł można użyć).

len-wiskoza-igla-igladotkanin-igladomaszyny

Dresówka, welur - igły jersey

Igły jersey to igły przeznaczone do szycia dzianin o średnich i dużych oczkach. Ich ostrze jest zakończone średniej wielkości kulką, która powoduje, że oczka dzianiny w momencie uderzenia igły nie są rozrywane, a rozsuwane na boki, tak by ostrze igły mogło się swobodnie w nie wsunąć. I tutaj należy dobrać grubość igły do szytego materiału. 

dresowka-welur-igladodzianin-igladomaszyny-igla

Jersey wiskozowy, jersey bawełniany - igły stretch lub super stretch

Choć w pierwszej kolejności z uwagi na nazewnictwo na myśl przyszłyby raczej igły jersey, to jednak w przypadku cienkich i delikatnych dzianin o gęściej dzianych oczkach lepiej użyć igieł stretch, które także zakończone są średniej wielkości kulką, ale mają smuklejsze ostrze, które swobodnie wsunie się pomiędzy nitki dzianiny, nie uszkadzając jej. Do ozdobnego wykończenia na podłożeniu tego rodzaju materiałów możesz użyć także igły podwójnej, której parametry należy dobrać w zależności od grubości dzianiny i rozstawu igieł dopuszczalnego przez producenta.

jersey-igladodzianin-igladojersey-stretch

Lycra - igły super stretch

Zarówno w przypadku materiałów typu lycra, jak i innych trudnych, bardzo rozciągliwych dzianin o zwartym splocie najlepiej sprawdzi się igła super stretch. Jest ona zaprojektowana i wykonana w ten sposób, by pracować jak najbliżej chwytacza, co ma na celu zapobiegnięcie przepuszczaniu oczek.

lycra-igladolycry-igla-igly-iglymaszynowe

Tkaniny płaszczowe - igły uniwersalne

Do szycia tkanin płaszczowych z powodzeniem wykorzystasz igły uniwersalne. Wystarczy, że dobierzesz ich rozmiar do grubości materiału (tu najczęściej odpowiednim wyborem będzie 100 lub 110). Pamiętaj jednak, że szyjąc podszewkę do płaszcza, igłę w maszynie należy zmienić, gdyż zbyt gruba może powodować rozrywanie tkaniny w miejscach uderzeń igłą. Klasyczna podszewka wiskozowa polubi się z igłą uniwersalną 60 lub 70.

plaszcz-igladotkanin-igla-iglymaszynowe-szycie

Jeans - igły do jeansu

Jeans możesz szyć zarówno igłami stretch (zwłaszcza jeśli to cieńszy materiał), jak i tymi przeznaczonymi specjalnie do szycia jeansu. Igły do jeansu różnią się jednak od igieł uniwersalnych, jak i tych do stretchu tym, że mają wzmocniony trzon, smuklejszy i ostrzejszy czubek, a oczko jest większe niż w standardowej igle o takim samym rozmiarze, by nić do jeansu, która jest grubsza od standardowej nici maszynowej, mogła się przez nie swobodnie przesuwać. Jeśli więc chcesz ozdobić swój jeansowy uszytek stębnowaniami, koniecznie wybierz igłę przeznaczoną do szycia jeansu.

jeans-iglydojeansu-dzins-igla-iglymaszynowe

Tiul - igły uniwersalne

Tiul to cienki i delikatny materiał o sporych oczkach. W tym przypadku najlepszym wyborem do jego szycia będą igły uniwersalne lub igły microtex o możliwie najmniejszym rozmiarze.

tiul-iglydotiulu-igly-szycie-iglymaszynowe-iglydomaszyny

Igły do maszyn - podsumowanie

Jak widzisz, igieł do szycia maszynowego jest całkiem sporo, ale poznawszy ich cechy i zastosowanie, dobór odpowiednich nie powinien już nastręczać ci większego problemu. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości co do tego, jaką igłę wybrać, warto zaopatrzyć się w zestaw różnych igieł, który pozwoli ci na ich przetestowanie przed właściwym szyciem.

Pamiętaj o tym, żeby przed rozpoczęciem szycia nowej rzeczy zamocować w maszynie nową igłę (żywotność igły maszynowej wynosi mniej więcej 8 godzin szycia) i mieć na wszelki wypadek przygotowany zapas, gdyby podczas szycia igła uległa uszkodzeniu (wykrzywieniu czy stępieniu). Szycie wadliwą igłą może doprowadzić zarówno do zniszczenia szytej rzeczy, jak i zepsucia maszyny. A poza tym nikt nie lubi nieprzewidzianych, spowodowanych brakiem części zamiennych, przerw w pracy, tak samo jak niespodziewanie kończącej się nitki w bębenku.

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek