Igły i nici - czyli niezbędne do szycia dodatki...

Igły i nici - czyli niezbędne do szycia dodatki...

2

Igły oraz nici to niezbędne "szyciowe" akcesoria. Ponieważ obcujemy z nimi na co dzień powinniśmy co nieco o nich wiedzieć. Zacznijmy od igieł. Sprawdźmy zatem jakie są rozmiary igieł do szycia, rodzaje i oznaczenia!

Rodzaje igieł do szycia

Igły maszynowe

Najczęściej korzystamy z igieł maszynowych, więc to właśnie im poświęcimy dzisiejszy wpis. Igły maszynowe możemy najprościej podzielić ze względu na: grubość, rodzaj igły/ostrze oraz typ kolby.

Budowa igły maszynowej

Budowa igły maszynowej

 

KOLBA  to część igły, którą wsuwamy w uchwyt igielnicy i mocujemy. Najbardziej powszechne są kolby półpłaskie, z przodu zaokrąglone, z tyłu płaskie. Możemy spotkać również igły z kolbami okrągłymi, spotkamy je w starszych modelach maszyn, niektórych owerlokach i maszynach przemysłowych

TRZON to robocza część igły (wraz z oczkiem i ostrzem).

ROWEK to wyżłobienie znajdujące się zarówno z przodu (dłuższe), jak i z tyłu kolby (krótsze). Pełni on charakter ochronny i zmniejszający tarcie nici, która "chowa się w nim" w trakcie szycia i nie pęka kiedy igła przebija materiał.

OCZKO (ucho) jest umiejscowione w dolnej części igły. Przez oczko przechodzi nitka w trakcie nawlekania (w maszynach domowych nić nawlekamy ZAWSZE od przodu oczka).

OSTRZE (czubek) to ta część, która odpowiada za przeznaczenie i rodzaj igły. Producenci igieł oznaczają rodzaje ostrza symbolami literowymi i numerycznymi na opakowaniu.

Klasyfikacja igieł ze względu na rodzaj igły / ostrze

Generalnie igły maszynowe podzielone są na co najmniej kilka rodzajów, ich ostrza różnią się od siebie budową, służą więc do szycia różnych materiałów.

Wspominałam już o tym we wcześniejszym artykule https://miekkie.com/blog/dzianiny-charakterystyka-szycie-i-wykanczanie.html, w którym skupiłam się najbardziej na igłach używanych do szycia dzianin.

Poniżej znajdziecie grafikę z przykładami najpopularniejszych rodzajów ostrza igły maszynowej. Możemy śmiało zastosować ogólny i prosty podział na czubki zakończone ostro bądź czubki zakończone kulką:

Rodzaje igieł do szycia - klasyfikacja

 

Oznaczenia rodzaju ostrza igły maszynowej

R UNIWERSALNA - służy do szycia większości niewymagających tkanin, zakończona jest średniej wielkości okrągłym czubkiem (tak, igła uniwersalna również ma okrągły czubek, chociaż nie zobaczymy tego gołym okiem)

SUK, SKF, SKL  JERSEY - igła zakończona kulką średniej wielkości, przeznaczona jest do szycia dzianin. Dzięki swojej budowie pozwala na rozsuwania oczek dzianiny na boki bez ich rozrywania i zniszczenia. Stosowana jest do szycia grubszych dzianin o średnich i dużych oczkach, jak dresówki, jersey oraz ... jeans/denim

SES, SUK STRETCH - igła również zakończona kulką oraz przeznaczona do szycia dzianin. Najlepiej sprawdzi się do szycia cienkich, delikatnych i mocno rozciągliwych dzianin typu lycra, cienki, mocno rozciągliwy jersey

SPI JEANS - mocna i odporna na złamanie, posiada ostry czubek oraz  większe oczko, ponieważ nici do szycia jeansu często są grubsze od standardowych

SPI  MICROTEX - igła o smukłym , ostrym czubku, służy do szycia tkanin delikatnych, cienkich takich jak batyst, szyfon jedwab 

LL- DO SKÓRY - posiada ostrze typu tnącego, nie przebuja, a przecina skórę (materiał), sprawdzi się przy szyciu skóry, eko skóry (skaju) oraz folii

H TWIN/H TWIN STRETCH - podwójna igła / podwójna igła do dzianin, przeznaczone są do tworzenia ozdobnych ściegów oraz do podkładania brzegów materiału imitując ścieg drabinkowy (oczywiście nie wymagajmy od tej imitacji zbyt wiele). Pamiętajmy, aby przy zakupie zwrócić uwagę na odpowiedni rodzaj podwójnej igły (uniwersalna lub do dzianin) oraz maksymalną szerokość ściegu w naszej maszynie do szycia ( od tego zależeć będzie maksymalny rozstaw igieł w podwójnej igle) 

H TRIPLE - igła potrójna, używamy jej dokładnie tak samo, jak igły podwójnej

METALLIC/MET - igła do szycia nićmi metalicznymi, posiada nieco większe oczko oraz głębszy rowek, co minimalizuje możliwość zerwania się takiej nici. Szyjąc nićmi METTLER METALLIC możemy użyć właśnie tego typu igły

Oczywiście nie wymieniam wszystkich oznaczeń, bo kto by to wszystko pamiętał, zajmujemy się tylko tymi bardziej popularnymi. Oznaczenia mogą też różnić się w zależności od producenta danego rodzaju igły.

Grubość igieł maszynowych

W domowych maszynach do szycia możemy spotkać się z grubością igieł od 65 do 110. Jest to parametr opisujący średnicę ostrza igły. Wartości te przyjęte są jako graniczne, niewykluczone jednak, że natkniemy się również na igły spoza tej skali.

Przykładowo: igła oznaczona jako 70 ma po prostu średnicę ostrza 0,7 mm, a igła 100 - 1 mm.

Istnieją dwa systemy oznaczania grubości igieł:

 • system metryczny Nm (europejski), czyli omawiane już 65 do 110 
 • amerykański (SINGER), wyrażony w liczbach od 9 do 18 

Producenci często umieszczają na opakowaniach oba systemy.

GRUBOŚĆ W MM 0,65 0,7 0,75 0,8 0,9 1,0 1,1
SYSTEM Nm 65 70 75 80 90 100 110
SYSTEM SINGER 9 10 11 12 14 16 18

 

Przy doborze rozmiaru igieł wybierajmy zawsze rozmiar najmniejszy z możliwych, żeby nie dziurawić niepotrzebnie szytego materiału. Im niższa wartość liczbowa, tym cieńszy może być szyty materiał i odwrotnie, im większa grubość igły, tym materiał może być grubszy.

 

Sugerowane grubości igieł ze względu na gramaturę materiału:

 • 60/65 - materiały bardzo cienkie, do 130g
 • 70/75 - materiały cienkie, do 200g
 • 75/80 - materiały średniej grubości, do 270 g
 • 80/90 - materiały średnio grube, do 350g
 • 100/110 - materiały grube, do 450g
 • 110/120 - materiały grube powyżej 450

Systemy igieł maszynowych

Systemy oznacza się symbolami złożonymi z liter oraz cyfr. Systemy są skatalogowane, co umożliwia prawidłowy dobór igły do konkretnego typu maszyny.

Maszyny wymagają stosowania określonego systemu, o czym należy bezwzględnie pamiętać przy zakupie nowych igieł. Kiedy więc chcemy kupić igły odpowiednie do naszej maszyny, sprawdźmy najpierw w instrukcji, jaki system igieł przewidział do niej producent.

Zdecydowana większość domowych maszyn do szycia współpracuje z igłami w systemie 130/705H, czasem zamiennie oznaczonym jako 15x1 H (system japoński) oraz 2020 (oznaczenie Singer).

Najczęstsze problemy związane z igłami maszynowymi

 1. Żywotność igieł jest ograniczona. Ważne jest więc zwracanie uwagi na to, czy igła nie jest uszkodzona lub czy ostrze się nie stępiło, ponieważ ma to miało istotny wpływ na jakość ściegu. Tępe lub wygięte igły mogą powodować niszczenie materiałów, sprawiać, że ścieg przepuszcza albo zrywa się nić, mogą też uszkodzić płytkę ściegową.
 2. Najczęstsze przyczyny łamania się igieł to: źle dobrany rodzaj, złe zamocowane igły w maszynie, zastosowanie igły kiepskiej jakości oraz ciągnięcie materiału w trakcie szycia.

Wymiana igły w maszynie do szycia

Po czym poznać, że pora wymienić igłę?

Podczas szycia tępa igła z większą trudnością przebija materiał, a maszyna zaczyna charakterystycznie stukać.

Można również przeprowadzić "test pończochy" wbijając w naciągniętą pończochę igłę. Jeśli zrobi ona w materiale oczko, to znak, że należy już wymienić igłę na nową.

Jak często należy wymieniać igłę?

Wbrew temu, co sądzi wielu użytkowników maszyn, igły należy wymieniać często, nawet co kilka godzin pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie igły?

Upewniamy się o doborze odpowiedniego systemu, igłę wsuwamy do końca w uchwycie mocującym i sprawdzamy, czy po zamocowaniu kąt jest odpowiedni.

Rozmiar nici musi pasować do oczka zamocowanej igły.

Na koniec, przed przystąpieniem do pracy przekręcamy ręcznie koło zamachowe, aby upewnić się, że igła o nic nie haczy i została zamocowana poprawnie.

 

W sklepie znajdziecie różne rodzaje igieł firmy ORGAN

Każde pudełko igieł, jak widać poniżej zawiera informacje w postaci rozmiaru i systemu igieł.

Rozmiary igieł do szycia - przegląd

To tyle o igłach :)

 

Druga część wpisu dotyczyć będzie nici do maszyny do szycia

Nici do maszyny do szycia

Nici, to obok igieł i maszyny, jedne z najpotrzebniejszych krawieckich akcesoriów. Nasz komfort szycia w dużym stopniu zależy od tego, jakie nici wybierzemy, dlatego warto poznać kilka faktów i podstawowych informacji dotyczących tematu.

Podstawowy i logiczny podział nici, to ten ze względu na surowiec z jakiego zostały wytworzone.

Mamy więc nici z surowców naturalnych: bawełniane, jedwabne, lniane, nici syntetyczne wykonane zwykle z surowców takich jak: poliester i poliamid oraz mieszanki typu 70% poliester, 30% bawełna (zwykle mają one rdzeń z poliestru a ich oplot składa się z bawełny), bądź nici wiskozowe.

Większość spotykanych przez nas w sklepach nici jest wykonana z poliestru, dlatego, że jest to materiał niezwykle wytrzymały mechanicznie(szczególnie na tarcie),odporny na działanie substancji chemicznych, wilgoci i pleśni. Dużym plusem nici syntetycznych jest też trwałość kolorów, pomimo prania lub działania czynników zewnętrznych, a minusem mniejsza odporność na wysoką temperaturę (szczególnie przy niciach słabszej jakości). Odpowiednie będą zarówno do szycia ręcznego, jak i maszynowego. Nici poliestrowe są naprawdę uniwersalne, możemy je stosować do szycia większości materiałów. 

Nici z surowców naturalnych są mniej wytrzymałe mechanicznie (za wyjątkiem tych jedwabnych), mniej odporne na działanie substancji chemicznych od nici syntetycznych jednak bardziej odporne na wysoką temperaturę, można je również farbować, co w przypadku syntetycznych odpowiedników jest niemożliwe.

Rodzaje nici do szycia maszynowego

Kolejny podział nici, związany jest z ich przeznaczeniem. Wyróżniamy nici do szycia maszynowego oraz nici do szycia ręcznego.

Te pierwsze cechuje duża wytrzymałość, równomierna grubość oraz gładkość. Nici do szycia ręcznego są zaś bardziej miękkie  i słabiej skręcone.

Ponieważ interesują nas nic szwalnicze, to im poświęcimy dziś więcej uwagi. 

Nici szwalnicze (maszynowe) zrobione są ze specjalnych rodzajów przędzy, ponieważ muszą nadawać się do użycia w maszynach, często szyjących naprawdę szybko. W trakcie produkcji są one odpowiednio skręcane oraz wykańczane przez gotowanie, opalanie, merceryzowanie, barwienie, nabłyszczanie oraz krochmalenie.

Rodzaje nici do szycia

Ze względu na sposób wytwarzania i wykończenie, nici szwalnicze możemy podzielić na przynajmniej kilka rodzajów. Zaliczamy do nich:

 • nici merceryzowane, mają duży połysk, są bardzo mocne i nie kurczą się w czasie prania
 • nici elastyczne, przeznaczone do szycia rozciągliwych materiałów, używane najczęściej na chwytaczach w owerloku, coverlocku, renderce
 • nici do haftu i pikowania, są one odporne na kurczenie, bardzo gładkie, często są też wielokolorowe, aby uzyskać ciekawy efekt

Na pewno do tej grupy nici możemy zaliczyć dostępne w Miękkie Mettler POLY SHEEN MULTI, które nadają się również do tradycyjnego szycia. Paleta kolorów POLY Sheen MULTI® jest niezwykła, zachęca do poszukiwania nowych rozwiązań i kolorystycznych eksperymentów

Rodzaje nitek - nić Poly Sheen Multi

Dzięki uprzejmości jednej z klientek Miękkie, Kasi Grabarskiej, możemy Wam pokazać ozdobny ścieg rolujący oraz przeszycie podwójną igłą z wykorzystaniem nici Mettler Poly Sheen Multi

Nić Poly Sheen Multi

- nici metalizowane , używane są często do haftu, ozdobnych przeszyć, stębnowań, wyszywania. Charakteryzują się wysokim połyskiem. Do pracy z tymi nićmi możemy użyć dedykowanej igły METALLIC/MET, o czym już wspominałam w części pierwszej artykułu.

Miękkie oferuje różne rodzaje nitek Mettler METALLIC, są to nici do efektów specjalnych. Wykończenia wykonane nićmi METALLIC intensywnie odbijają światło i dają niesamowity efekt 3D. Szczególnie nadają się do modnych haftów i artystycznych przeszyć. 

Złota nić Mettler Metalic

Ważne jest to, że dzięki specjalnej technologii powłoka metaliczna nie ściera się podczas szycia, a jej opiłki nie dostają się do wnętrza maszyny, co może być powodem uszkodzenia maszyny, podczas używaniu popularnych, tanich nici metalicznych. 

Nić metaliczna na niebieskim materiale

nici transparentne, wyglądem przypominają cienką żyłkę, oprócz szycia możemy je wykorzystać np. w soutache-u

- nici rdzeniowe, ich rdzeń jest z poliestru, co zapewnia wytrzymałość mechaniczną oraz odpowiednią kurczliwość, a oplot z bawełny, co daje im lepszą wytrzymałość na wysokie temperatury

Rodzaje nici do szycia

 

Grubości nici

Grubość nici powinna być dostosowana do grubości szytych materiałów. Im cieńszy materiał tym cieńsze nici i odwrotnie. Oczywiście do grubości nici należy odpowiednio dobrać również grubość igły (przykładowo : nie wybierzemy igły o rozmiarze 65 do szycia grubymi nićmi do jeansu).

Grubość nici podawana jest przez producentów w Systemie Numeracji Długościowej Nm lub Systemie Tex.

System numeracji długościowej (Nm) - mówi nam ile metrów pojedynczej przędzy mieści się w 1 gramie (przykładowo: nić z oznaczeniem "50", to 50 metrów nici przypadającej na 1 gram).

Im wyższy numer, tym cieńsza jest dana nić. Wyróżniamy: Nm 10-24 to nici grube, Nm 30-50 - nici średnie, a Nm 60 i więcej to nici cienkie. Najczęściej kupujemy i szyjemy nićmi z oznaczeniem 120 (sprawdźcie w szufladzie/przyborniku ;) ).

Przy liczbie oznaczającej grubość nici w systemie Nm może pojawiać się również cyfra 1, 2, 3, np. 120/2. Informuje nas ona o tym, z ilu cienkich nitek jest skręcona cała nić.

System Tex – oparty jest na układzie metr – gram. Jednostką podstawową tego systemu jest 1tex, który określa masę w gramach, odcinka nitki o długości 1000 m. Odwrotnie do systemu Nm, tutaj im wyższy numer tym grubsza będzie nić. W przypadku nici skręconych z kilku nitek składowych podaje się ich liczbę np. 36tex x3 to nić, zbudowana z trzech nitek pojedynczych, każda o masie liniowej 36 tex

Dlaczego zrywa się nitka w maszynie do szycia? Najczęstsze przyczyny

 • tępa bądź skrzywiona igła
 • niedopasowanie grubości igły do grubości nici
 • uszkodzenia płytki ściegowej, chwytacza, bębenka - nić zrywa się hacząc o powstałe uszkodzenia
 • zsuwanie się nici ze szpulki i wplątywanie pod nią
 • zerwana sprężyna w naprężaczu - zdarza się rzadko, ale jednak taki problem występuje
 • za duże naprężenie nici 

Rodzaje nici i igieł do szycia ręcznego, maszynowego

 

Bardzo ważną informacją jest to, że kolory nici Miękkie są dobrane do kolorów standardowych gładkich dresówek, jerseyu, ściągaczy gładkich oraz prążkowanych i znajdziecie ich w sklepie ponad 50, co znaczeni ułatwia dobór odpowiedniego koloru do szytego z Miękkich materiałów projektu. Ich nawój to 5000 y ponieważ w overlocku występuje znacznie większe zużycie nici, niż w maszynie wieloczynnościowej. Oczywiście nici do overlocka można również używać do szycia na domowej maszynie :)

Nici znajdziecie tutaj: https://miekkie.com/category/dodatki-nici-66

 

Bordowa, niebieska, żółta nić do szycia

 

Mam nadzieję, że ten artykuł, w którym starałam się zebrać wszystkie najistotniejsze informacje pomoże Wam w wyborze odpowiednich igieł oraz nici i pozwoli lepiej zrozumieć problemy, które mogą powstawać w trakcie szycia.

Jeśli chcecie zgłębić jakiś temat, bądź coś szczególnie Was interesuje piszcie w komentarzach bądź w grupie Miękkie Unimaginable Fabrics na Facebooku, a ja postaram się przygotować odpowiedni i ciekawy artykuł na dany temat :)

 

© Copyright by Katarzyna Sroka