Tencel i ramia - perfekcyjne połączenie

Tencel i ramia - perfekcyjne połączenie

2

Pomyśl o swoich ulubionych materiałach na wiosenno-letnie kreacje. Co w nich lubisz, za co cenisz i dlaczego wybierasz akurat te? Jesteś do nich bardzo przywiązana czy może lubisz wyszukiwać i testować nowości?

Trudno zaprzeczyć, że najlepszym wyborem na sukienki czy bluzki letnie będą materiały naturalne lub sztuczne, które dzięki swojemu pochodzeniu i właściwościom zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza i jednocześnie będą w stanie wchłonąć całkiem sporo wilgoci, co zapewni komfort ich noszenia. Wystarczy zerknąć na naszą ofertę, by przekonać się, jak wiele takich materiałów mamy do zaoferowania. Lato z nimi będzie przepiękne! Są więc różne rodzaje tkanin bawełnianych, wiskozowych czy lnianych oraz takie, które są mieszankami tych włókien. Każda z nich będzie doskonałym wyborem na letnie ubrania. Co byś jednak powiedziała, gdybyśmy zaproponowali ci coś zupełnie nowego? W naszym sklepie właśnie pojawiła się tkaninowa nowość - tencel z ramią. W dalszej części artykułu przybliżę ci jej charakterystykę.

Tencel - co to za tkanina?

Zapewne nazwa tencel nie jest ci obca. Jest bowiem nazwą materiału powstałego z włókna celulozowego III generacji, znanym również lyocellem. Do jej produkcji wykorzystuje się pulpę celulozową z drzewa eukaliptusowego. I choć sam proces powstawania włókna tencelu może wydawać się podobny do tego, jak wytwarzane jest włókno wiskozowe, to jednak różnica między nimi jest dość istotna - do rozpuszczenia celulozy z drzewa eukaliptusowego nie wykorzystuje się żrących substancji, a nietoksyczny rozpuszczalnik, który można wykorzystywać wielokrotnie w procesie produkcji tencelu. To sprawia, że tencel/lyocell jest materiałem znacznie bardziej ekologicznym. Jest także biodegradowalny, co oznacza, że poddany kompostowaniu rozłoży się w czasie od kilku do kilkunastu tygodni. Warto też dodać, że uprawa eukaliptusów nie wymaga dodatkowego nawadniania i stosowania pestycydów.

Tencel zachowuje wszystkie pozytywne właściwości materiałów wiskozowych (możesz o nich przeczytać w naszym artykule), a do tego jest bardziej wytrzymały, nie kurczy się i nie rozciąga pod wpływem działania wody. Ze względu na przewiewność i dużą zdolność do odprowadzania wilgoci jest tkaniną szczególnie polecaną dla osób o wrażliwej skórze, niewywołującą podrażnień i mającą właściwości bakterio- i grzybobójcze.

Czym jest ramia?

Ramia, choć znana i wykorzystywana od wieków do wytwarzania tkanin, wciąż nie jest zbyt popularna w naszej części świata. A czym właściwie jest? Ramia jest zarówno nazwą włókna pochodzącego z łodyg roślin pokrzywowatych uprawianych w krajach azjatyckich (największym producentem są Chiny) i Brazylii, jak i tkaniny z niego powstałej. O ile sama uprawa pokrzywy chińskiej (szczmielu białego), z której powstaje ramia, nie jest kłopotliwa, a plony kilka razy do roku pozwalają na pozyskanie dużych ilości surowca, o tyle produkcja włókien jest procesem trudnym, wymagającym dużej wiedzy oraz doświadczenia i dość kosztownym.

Produkcja ramii rozpoczyna się od zbiorów łodyg ścinanych tuż nad powierzchnią ziemi. Łodygi niezwłocznie poddaje się odkorowaniu (im dłużej od ścięcia, tym pektyna znajdująca się w łodygach bardziej twardnieje, uniemożliwiając ich dokładne oczyszczenie i wyodrębnienie włókien, a same włókna ulegają wysuszeniu, co negatywnie wpływa na ich trwałość). Następnie oczyszcza się je z oblepiających je żywic i pektyn, myje, poddaje suszeniu, a na końcu mieli, wyodrębniając w ten sposób włókna ramii. Te traktuje się jeszcze woskami i gliceryną i dopiero po tych zabiegach rozpoczyna się proces przędzenia. W zależności od pożądanych właściwości przędzie się na sucho lub na mokro. Przędza wykonana na mokro da nić bardziej miękką o większym połysku niż ta na sucho.

Ramia jest tkaniną z wyglądu i w chwycie przypominającą mieszankę włókien lnianych i bawełnianych. W odróżnieniu od tkanin lnianych nie gniecie się tak bardzo, od bawełnianych natomiast jest bardziej wytrzymała i chłonna. Jest tkaniną odporną na rozciąganie, lekko sztywną i utrzymującą nadaną formę. Nie kurczy się pod wpływem działania wody. Jest bardzo przewiewna, oddychająca, ma właściwości chłodzące i dużą zdolność do absorpcji wilgoci. Podobnie jak tencel jest tkaniną odpowiednią dla osób z wrażliwą skórą. Ma jednak wadę - włókna z czasem stają się słabsze, a na nieodpowiednio przechowywanej tkaninie mogą powstać trwałe załamania.

Tencel z ramią - charakterystyka tkaniny

Skład surowcowy naszej tkaniny to połączenie 70% tencelu i 30% ramii. Dzięki wysokiemu udziałowi tencelu tkanina jest delikatna w chwycie, gładka i śliska, podobna w dotyku do jedwabiu. Włókna ramii natomiast nadają jej wyglądowi charakterystycznych zgrubień, które z kolei swoją strukturą przywodzą na myśl tkaniny lniane. Tencel z ramią to tkanina o splocie płóciennym i gramaturze 120 g/mkw. Jest materiałem lekko prześwitującym. Układa się miękko, subtelnie opływając sylwetkę, jest zwiewna i lekka. Świetnie sprawdzi się jako tkanina na bluzki czy sukienki z licznymi marszczeniami i falbanami. Na proste i klasyczne w formie koszule także. Tkanina jest stabilna, nie rozciąga się i nie wypycha w trakcie noszenia.

Pielęgnacja tkaniny nie nastręcza większych trudności. Najlepiej prać ją ręcznie (wielokrotne pranie mechaniczne może osłabiać włókna ramii) w lekko ciepłej wodzie z użyciem niewielkiej ilości detergentu (zalecamy proszek do prania, ponieważ kapsułki oraz płyny do prania mogą odbarwiać druk). Nie należy wykręcać mokrych ubrań, a delikatnie odcisnąć nadmiar wody. Szczególną uwagę należy zwrócić na suszenie oraz późniejsze przechowywanie ubrań. Dobrze jest suszyć je na płasko lub rozwiesić w ten sposób, żeby nie powstawały trwałe załamania, zaś przechowywać najlepiej rozwieszone na wieszakach. Dzięki tym zabiegom odwdzięczą się pięknym wyglądem i długą trwałością.

Tencel z ramią - co możesz uszyć z tej tkaniny?

Choć tencel z ramią dzięki swoim pięknym kwiecistym wzorom najbardziej będzie kojarzyć się z latem, świetnie sprawdzi się jako tkanina całoroczna. Mam nadzieję, że nasze propozycje zainspirują cię do uszycia z naszej tkaniny czegoś dla siebie.

Bluzka - Knipmode Fashionstyle 8/2021 model 22

Tak piękna tkanina wcale nie potrzebuje skomplikowanego fasonu, by pokazać cały swój urok. Wystarczy zwiewne wiązanie na ramionach i gumka w pasie, która subtelnie zmarszczy bluzkę.

Koszula - Burda 8/2021 model 121

Wiemy to już od dawna - koszula nie musi być wyłącznie biała lub w stonowanych odcieniach, nie musi być też jedynie formalnym strojem do pracy. My do klasycznego fasonu proponujemy dodać piękną wzorzystą tkaninę. Efekt „wow” gwarantowany.

Sukienka - McCall's M7537

Jeśli jednak romantyczne fasony należą do twoich ulubionych, wybierz tę lub podobną sukienkę. Falbany, szerokie bufiaste rękawy, marszczone wiązanie w pasie - czego tu nie ma? Mimo tak wielu elementów, do których dodasz piękną wzorzystą tkaninę, nie czuć tu jednak przesytu, a wyobraźnia sama podsuwa już miejsca i sytuacje, w których najchętniej nosiłabyś taką sukienkę.

Spódnica – Burda Style 6/2021 model 115 A

Kopertowa spódnica o prostej ołówkowej górze, do której doszyto falbanę. Wyobraź ją sobie z wzorzystej zwiewnej tkaniny, miękko poruszającą się z każdym twoim krokiem. Jak dla nas - perfekcyjne połączenie.

@Copywrite by Katarzyna Mazurek