Zamknij oczy i rozluźnij się. Weź głęboki oddech i pozwól działać zmysłom. Na zewnątrz jest przyjemnie ciepło, a powietrze przesycone słodkim zapachem nie tak dawno rozkwitłych drzew i krzewów z całą mocą wdziera się do twoich płuc. Z dobrze znanego Ci codziennego gwaru na pierwszy plan wyłania się świergot pełnych pasji ptasich rozmów. Świat znowu pokrył się tą tak długo wyczekiwaną, nasyconą przez słońce paletą barw. Pełna energii pewnym krokiem zmierzasz w wiadomym sobie celu. Masz na sobie zwiewną sukienkę z falbankami, która z każdym krokiem tańczy razem z tobą. A może zamiast sukienki założyłaś dziś szerokie spodnie i luźną bluzkę? Tak czy inaczej jest ci lekko i wygodnie. Delikatnie wiejący wiatr subtelnie tu i ówdzie głaszcze twoje ciało, wprawiając przy tym w ruch twoje ubranie. A ono, dzięki temu, że zostało uszyte z wiskozy, chętnie się temu poddaje.
No dobrze, to teraz już otwórz oczy i pozwól, że opowiem Ci o tym, czym ta wiskoza w istocie jest i w jakich projektach będziesz mogła ją wykorzystać.
Wiskoza - co to jest?
Ledwie kilka sezonów temu tkaniny i dzianiny wiskozowe szturmem wdarły się do sklepów z materiałami, a stamtąd prosto do pracowni krawieckich i naszych szaf. Trudno się temu dziwić, bo włókna, z których powstają materiały wiskozowe, są na tyle uniwersalne, że pozwalają na stworzenie z nich zarówno tkanin, jak i dzianin na każdą porę roku. Jednak nazwa "wiskoza", którą najczęściej spotkasz w sklepach i w rozmowach z innymi pasjonatkami szycia, tak naprawdę nie jest nazwą materiału, a pewnej gęstej i lepkiej substancji powstałej w procesie obróbki celulozy (najczęściej z drzew iglastych, dębu czy buku), z której docelowo powstają włókna. Te zaś, tkane lub dziane rozmaitymi splotami oraz wykańczane w odpowiedni sposób, mogą stać się zarówno lekkim materiałem na podszewkę, żorżertą lub krepą na bluzkę czy sukienkę, jak i flauszem, z którego uszyjesz zimowy płaszcz. Nie da się jednak ukryć, że najpiękniej prezentują się tkaniny wiskozowe w swoim barwnym, wzorzystym wydaniu.
Właściwości materiałów wiskozowych
Dzianiny i tkaniny wiskozowe to materiały sztuczne, jednak nie należy ich mylić z materiałami syntetycznymi. Choć do ich powstania prowadzi chemiczny proces, to surowiec pochodzi wprost z natury, a to oznacza, że materiały wiskozowe mają podobne właściwości jak te naturalne. Tkanina wiskozowa jest więc przewiewna, komfortowa w noszeniu, latem zapewnia przyjemne uczucie chłodu. Charakteryzuje się dużą higroskopijnością, czyli jest w stanie pochłonąć znaczną ilość wody. Po zamoczeniu kurczy się i staje sztywniejsza, ale po wysuszeniu odzyskuje swoje pierwotne właściwości. Tkaninę wiskozową nazywa się często sztucznym jedwabiem bądź jedwabiem wiskozowym z uwagi na subtelny połysk oraz gładką i śliską powierzchnię (mowa oczywiście o tkaninach na bluzki, sukienki czy letnie spodnie). Jest też materiałem dość delikatnym o małej sprężystości, podatnym na rozciąganie czy deformację. Oznacza to, że rozciągnięte włókno nie wraca do swojego poprzedniego kształtu po ustąpieniu działającej na niego siły. Dlatego tkaniny wiskozowe bez żadnych domieszek w składzie najlepiej sprawdzą się w przypadku luźnych, swobodnych ubrań, a wszelkie zagniecenia najlepiej ukryją się wśród wzorzystych nadruków.
Pielęgnacja tkaniny wiskozowej
Właśnie kupiłaś kupon (a może dwa czy więcej) najpiękniejszej tkaniny wiskozowej. Najchętniej od razu zabrałabyś się do krojenia wymarzonej kreacji. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie zdekatyzuj materiał. Dekatyzacja, czyli proces, w którym materiał jest poddawany działaniu wysokiej temperatury i wilgoci, ma na celu wykurczenie włókien. W domowych warunkach będzie to po prostu pranie i prasowanie w odpowiedniej temperaturze. Dopiero wówczas będziesz mieć pewność, że gotowe ubranie podczas codziennej pielęgnacji nie zmieni swojego fasonu czy rozmiaru.
Materiały wiskozowe należy prać w temperaturze 30-40 stopni z dodatkiem proszku do prania. Unikaj kapsułek piorących oraz żelów do prania, ponieważ te mogą odbarwiać druk. Uszytych z tkanin wiskozowych ubrań nie zaleca się suszyć w suszarkach bębnowych. Najlepiej sprawdzi się klasyczna suszarka na bieliznę oraz zacieniony kącik w przypadku ciemnych druków. Tkaniny wiskozowe prasuj na lewej stronie (te ciemniejsze mają tendencję do wyświecania się na szwach), żelazkiem ustawionym na jedną lub dwie kropki (na karcie produktu znajdziesz informację o zalecanych ustawieniach żelazka). Prasując, ostrożnie pracuj żelazkiem oraz parą, nie przeciągając go po materiale, a raczej przykładając stopę żelazka miejsce przy miejscu. W ten sposób zapobiegniesz rozciąganiu się tkaniny. Zanim zaś przystąpisz do szycia, wycięty z materiału wykrój zabezpiecz maszynowo fastrygą wszędzie tam, gdzie są skosy i cięcia po łuku (kopertowe dekolty, podkroje szyi czy pach), by podczas pracy miejsca te nie uległy deformacji.
Czy tkanina wiskozowa nadaje się tylko na sezon wiosenno-letni?
Cofnij się do początku tego artykułu. Zrobiło ci się tam ciepło od muskającego cię słońca, a powiewające na wietrze falbanki łaskotały cię po szyi na przykład. To teraz zabiorę cię tu, gdzie śnieg przykrył swoją bielą wszystko dookoła. Jest mróz, który delikatnie szczypie cię w policzki, ale to całkiem przyjemne uczucie. Wiatr wreszcie ustał, a słońce świeci mocno i zdecydowanie, podbijając jeszcze ten śnieżny krajobraz, który cię otacza. Na jego tle ty otulona płaszczem, spod którego rozchylających się w czasie spaceru połów w rytm twoich kroków figlarnie wygląda obłędnie kolorowa zwiewna sukienka.
Choć po ubrania z tkanin wiskozowych najczęściej sięga się wiosną i latem, tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by dać im szansę także jesienią czy zimą. Grube rajstopy oraz wełniany kardigan z powodzeniem zapewnią odpowiedni komfort cieplny, podczas gdy ty będziesz nosić swoje ulubione wiskozowe ubrania. Wybierając tkaninę na swoje jesienno-zimowe ubranie zwróć po prostu uwagę na gramaturę (czyli ciężar na metr kwadratowy) wybranej tkaniny. Te o wyższej gramaturze z powodzeniem nadadzą się na twoje całoroczne ubrania. W sklepie Miękkie znajdziesz zarówno tkaniny cienkie o gramaturze 90 g/m2, jak i grubsze o gramaturze 120 g/m2.
Tkaniny wiskozowe od Miękkie - krawieckie inspiracje
Znakiem rozpoznawczym tkanin wiskozowych od Miękkie są przepiękne, nasycone kolorystycznie nadruki. Między innymi dzięki temu tkaniny, zwłaszcza z nadrukiem na ciemniejszym tle, mają znikomą transparentność (w zasadzie dopiero ustawienie obiektu pod światło ujawnia, co kryje się pod spodem). Same zaś tkaniny są delikatne i bardzo przyjemne w dotyku. Układają się miękko na ciele, pozwalając na liczne drapowania i marszczenia. Mimo stosunkowo niedużej grubości są zdecydowane i mięsiste w chwycie. Dzięki swoim właściwościom sprawdzą się we wszystkich projektach wypełnionych falbanami, troczkami, czy fantazyjnymi upięciami.
Z tkanin wiskozowych od Miękkie uszyjesz zarówno sukienkę, jak i bluzkę czy spodnie. Ale tkaniny wiskozowe nadadzą się nie tylko na ubrania. Możesz je wykorzystać także do stworzenia dodatków, na przykład apaszki, zaś te najmniejsze kawałki z powodzeniem nadadzą do uszycia uzupełniających twój strój scrunchie czy opaski. Zresztą zobacz sama, co możesz uszyć z naszych tkanin.
Bluzka - wykrój Burda Style 8/2020 model 109A
Luźny i prosty fason bluzki został tu przełamany uroczymi wiązaniami przy mankietach. Z taką bluzką stworzysz tak samo udaną romantyczną stylizację, jak i wygodną sportową na codzienne wyjścia. Uszyjesz ją z tkaniny wiskozowej 90 g/m2 BIAŁE PNĄCZA NA BŁĘKITNYM.
Koszula - wykrój Burda Style 8/2019 model 103
Tkanina wiskozowa z dużym roślinnym lub zwierzęcym printem idealnie podkreśli charakter tej bluzki. Szerokie, marszczone przy mankietach oraz dekolcie, rękawy będą pięknie pracować wraz z każdym twoim ruchem. Uszyjesz ją między innymi z tkaniny wiskozowej 90 g/m2.
Sukienka – wykrój Burda Style 3/2019 model 122
Ten krój posiada wszystkie elementy, które tkanina wiskozowa idealnie podkreśli - zakładki przy dekolcie, zwiewne motylkowe rękawki czy drapowany pas. Duży nieregularny wzór zaś podkreśli niecodzienny fason sukienki. Taką sukienkę uszyjesz z naszej tkaniny wiskozowej 90 g/m2 Akwarelowe bukiety na zielonym.
Sukienka jesienno-zimowa – wykrój Burda Style 1/2022 model 118
To sukienkowy kameleon. Może stać się idealnym strojem na letnie wieczorne spotkanie z przyjaciółmi, w połączeniu zaś z ciepłymi wełnianymi dodatkami będzie piękną, kolorową i energetyczną bazą twojego stroju. Do jej uszycia wykorzystaj na przykład tkaninę wiskozową 120 g/m2 Bukiety.
Krótkie spodenki – wykrój Burda Style 7/2021 model 107
Coś dla miłośniczek spodni o każdej porze roku. Ciekawy wzór na tkaninie w połączeniu z wygodnym fasonem to przepis na letni sukces. Spodenki uszyjesz z tkaniny wiskozowej 90 g/m2 paski
Spodnie – wykrój Burda Style 10/2020 model 103
To fason najprostszy z możliwych. Dodaj jednak do niego niepowtarzalny print z borderem, a zyskasz wyjątkowe spodnie. Możesz je uszyć z tkaniny wiskozowej 90 g/m2 BORDER Kwiaty orientalne CIEPŁY BRĄZ
Spódnica – wykrój Burda Style 8/2021 model 106A
Latem założysz ją do sandałków, zimą do ciężkich botków. A uszyjesz ją z tkaniny wiskozowej 90 g/m2 pnącza beżowy róż na niebieskim
Apaszka
Tu sprawdzą się wszystkie rodzaje tkanin wiskozowych z nadrukami dostępne w sklepie Miękkie. Wybierz wzór, który najbardziej do ciebie pasuje i ciesz się chustą, którą omotasz się także w chłodniejsze wieczory. Na naszym blogu znajdziesz tutorial, jak uszyć apaszkę.
Scrunchies (czyli po naszemu frotki do włosów)
W internecie znajdziesz kilkanaście tutoriali szycia frotki. Możesz wykorzystać do ich uszycia wszelkie resztki tkanin wiskozowych pozostałe po większych projektach. Taka gumka w kolorze sukienki czy spódnicy będzie świetnym akcentem uzupełniającym twoją stylizację.
@ Copywrite by Katarzyna Mazurek