Batyst - lekka tkanina wielkiej wagi

Batyst - lekka tkanina wielkiej wagi

2

Wreszcie nadeszła wiosna. Z wielkim zadowoleniem zauważamy, że z każdym dniem robi się coraz cieplej, dni stają się dłuższe i coraz bardziej wypełnione słońcem. Z początku nieśmiało zdejmujemy z siebie dodatkowe wrastwy ubrań, czasem wybieramy ich lżejsze zamienniki, by w pewnym momencie zorientować się, że mamy wiosnę w pełnym rozkwicie i wreszcie nadszedł czas noszenia tych wszystkich lekkich ubrań, o których jak zwykle przez całą długą zimę marzyłyśmy. Kiedy zaś zrobi się tak ciepło, że o żadnym warstwowym ubieraniu się w zasadzie nie będzie już mowy, a myślą przewodnią stanie się "im mniej, tym znośniej", z wielką ulgą odkryjemy, że i na to jest sposób i jest nim batyst bawełniany oraz ubrania, które możemy z niego uszyć.

Batyst - co to za rodzaj tkaniny

Batyst jest jednym z cieńszych i lżejszych materiałów, tkanym splotem płóciennym, najczęściej z włókien naturalnych (bawełnianych, rzadziej lnianych, jedwabnych czy wełnianych). Gęstość splotu w przypadku tkanin batystowych może być różna, jednak cechą wyróżniającą ten rodzaj materiału jest to, że jest on transparentny, a ustawiając go pod światło, bez trudu można dostrzec przeplatające się nitki przędzy i przestrzenie między nimi. Batyst dostępny w Miękkie jest tkaniną w stu procentach bawełnianą, gładką w dotyku i miękką w chwycie. Charakteryzuje się dużą przepuszczalnością powietrza i niezwykłą lekkością (gramatura to 70 g/m2), co czyni ją doskonałą propozycją na letnie ubrania.

Dlaczego warto wybrać batyst?

Batyst bawełniany to tkanina naturalna, a więc oddychająca i o stosunkowo wysokiej higroskopijności, co sprawia, że jest bardzo komfortowa w użytkowaniu, zwłaszcza w upalne dni. Dzięki procesom uszlachetniającym towarzyszącym powstawaniu tkaniny batyst w porównaniu z innymi materiałami naturalnymi gniecie się mniej, a same zagniecenia są delikatniejsze i łatwiejsze do rozprasowania. Tkanina, choć cienka, jest stabilna i zachowuje nadaną jej formę. Najlepiej sprawdzi się w projektach o umiarkowanym stopniu dopasowania, ale też mocno marszczonych, bogatych w falbany czy wiązania i troczki. Batyst jest stosunkowo łatwy w krojeniu i szyciu. Co więcej - w jego przypadku do szycia nie jest niezbędny owerlok. Świetnie sprawdzą się tu inne sposoby estetycznego wykończenia - szew francuski czy bieliźniany. Warto o tym pamiętać przy tak cienkich i przezroczystych materiałach.

Jak pielęgnować batyst bawełniany?

Tkaniny bawełniane w zasadzie nie są materiałami o szczególnych wymaganiach dotyczących pielęgnacji. Nie inaczej jest w przypadku batystu, choć trzeba pamiętać o tym, że jest to cienka tkanina, co czyni ją podatną na uszkodzenia, jeśli nie będziemy się z nią obchodzić delikatnie. Dlatego przystępując do prania, należy pamiętać o tym, żeby ustawić programator na pranie delikatnych materiałów. Temperatura prania zaś nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza (ubrania z batystu bawełnianego można oddać również do pralni chemicznej). Batystu nie należy suszyć w suszarkach bębnowych - delikatne batystowe ubrania najlepiej suszyć rozwieszone pionowo na zwykłej suszarce. Nie stosuj wybielaczy i odplamiaczy, które mogą odbarwić kolor. Tkaninę oraz uszyte z niej ubrania prasuj w temperaturze nie wyższej niż 150 stopni Celsjusza (dwie kropki na pokrętle żelazka).

Batyst bawełniany - co można z niego uszyć?

Batyst jest doskonałą tkaniną, typowo letnią, która dzięki swoim właściwościom zapewni ci maksimum komfortu w nawet najcieplejsze dni. Przepuszczalny, płócienny splot, miękkość i ledwo wyczuwalny ciężar sprawiają, że batyst bawełniany będzie doskonałym materiałowym wyborem na letnie bluzki czy luźne sukienki. Na tym jednak możliwości wykorzystania tego jednego z najstarszych materiałów się nie kończą, bowiem idąc w ślad za naszymi przodkami, możesz wykorzystać batyst do uszycia bielizny czy uroczych dziecięcych ubranek. To nadal jednak nie koniec - batyst jest tak wszechstronny, że z powodzeniem wykorzystasz go także jako podszewkę w ubraniach letnich, na przykład letnim żakiecie lub prześwitującej sukience. 

sukienka-batyst-lato-tkanina-bawelna

Sukienka - Simplicity S9141

Sukienka dopasowana gumonićmi z bogato marszczonymi falbanami i wiązaniami na ramionach to idealny przepis na wakacyjną sukienkę. Mimo sporej ilości materiału, z którego trzeba ją uszyć , sukienka pozostaje lekka, zwiewna i niezwykle komfortowa w noszeniu. Jeśli wybierzesz batyst w ciemniejszym kolorze, halka czy podszewka nie będą konieczne, bowiem suto umarszczony dół zapewni wystarczające krycie.

tunika-bawelna-tkanina-batyst-miekkie

Tunika - Burda Style 4/2022 model 123

Cienkie, miękko układające się tkaniny takie jak batyst bawełniany świetnie sprawdzą się w przypadku fasonów z licznymi szczypankami czy przeszyciami modelującymi całość. W przypadku tej tuniki tak wykonana góra jest dopasowana do sylwetki, zaś zmarszczony dół zapewnia swobodę i komfort. Uroczym detalem są zakończone wiązaniami na kokardki mankiety.

batyst-bawelna-tkanina-lato-miekkie

Top - Burda Style 4/2022 model 106

Batyst bawełniany będzie doskonałym wyborem w przypadku lekkiego topu o prostych zdecydowanych liniach. Dobierając do niego guziki, pamiętaj jednak o tym, żeby były równie delikatne i lekkie jak materiał, z którego został uszyty, by pod ich ciężarem bluzka się nie defasonowała.

halka-batyst-tkanina-lato-bawelna

Halka - Simplicity 8456

Jeśli jesteś jedną z fanek mody vintage, lubisz rozkloszowane spódnice i sukienki w kształcie litery A, takiej halki czy półhalki nie może zabraknąć w twojej szafie. Uszyta z naszego batystu bawełnianego, choć niewidoczna spod ubrania, będzie pięknie podkreślać fason spódnicy.

dzieci-ubranka-baby-bawelna-batyst

Stylowe ubranka dla najmłodszych - Burda Style 7/2012

Takie maleńkie ciuszki w marynarskim stylu uszyte z naszego batystu bawełnianego będą wyglądać przepięknie, a bobasom z pewnością zapewnią komfort podczas ich noszenia. Jeśli jednak wybierzesz inne kolory i detale wykończenia, ubranka zyskają zupełnie odmienny charakter, ale nadal będą piękne i niezwykle przyjazne dla maleńkiego ciała.

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek