Jak szyć tkaniny?

Jak szyć tkaniny?

2

Dzisiejsz artykuł będzie małym poradnikiem na temat tkanin i tego, jak sobie z ich szyciem poradzić :)

 Jeśli obawiacie się tkanin, albo nigdy wcześniej nie próbowaliście ich szyć, to zachęcam Was do spróbowania.Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, a przekonacie się,że szycie z tkanin jest naprawdę fascynujące i przy odrobinie technicznych podstaw sprawi Wam wiele przyjemności :)

 

Zacznijmy od definicji tkaniny, aby lepiej móc zrozumieć niektóre zasady, które są nieodzownie związane z szyciem tkanin.

Tkanina to wyrób włókienniczy, który powstaje poprzez przeplatanie prostopadłych do siebie nitek osnowy i wątku według określonego splotu. Osnowa to nitki, między którymi przeplata się wątek,
a wątek jest tym, czym się tka. Nici osnowy mogą być z tego samego rodzaju materiału co wątek lub z innego.

 

 

Od zawsze dążymy jednak do uatrakcyjnienia wyglądu tkaniny, nadania jej lepszych właściwości użytkowych, co prowadzi do tworzenia coraz to nowych rozwiązań strukturalnych. Powstała więc ogromna liczba różnorodnych splotów. Podejmuje się próby ich podziału, według różnych zasad.

Ze względu na strukturę i wygląd można wyodrębnić pięć grup splotów:
- zasadnicze
- pochodne zasadniczych
- modyfikowane
- złożone
- gazejskie

 

Najczęściej spotykane sploty zasadnicze możemy podzielić na trzy grupy:

- splot płócienny

- splot atłasowy

- splot skośny

Nie będę zagłębiać się dalej w podział i rodzaje splotów, ale jeśli macie chęć w internecie lub księgarni znajdziecie opracowania na ten temat.

Poniżej możemy zobaczyć przykład splotu płóciennego.

 

 

Tkaniny mają niewielką rozciągliwość wzdłuż i w poprzek nitek, ale lepiej niż dzianiny trzymają kształt i mają szlachetniejszy wygląd, przez co świetnie nadają się na przykład na suknie wieczorowe, żakiety, eleganckie spodnie, wizytowe spódnice itp.

Szycie z tkanin na pewno jest bardziej wymagające, niż szycie z rozciągliwych dzianin. Trzeba trzymać się podstawowych zasad, aby praca była przyjemna i bezproblemowa :)

 

 

ZASADA 1

Odpowiednio dobrane igły, to jedna z najważniejszych "szyciowych" zasad przy szyciu tkanin.

Do tkanin wybieramy igły uniwersalne.

Mają one zaokrąglone ostrze (czubek), które oznacza się literą R. Choć mogłoby się wydawać, że czubek musi być ostry, to nic bardziej mylnego. 

Najpopularniejszy symbol igieł, na które możecie natknąć się na opakowaniach igieł uniwersalnych to:

- 130/705 H - standardowe, najczęściej spotykane i najpopularniejsze, dostępne grubości są w przedziale od 60 do 110

 

Sugerowane grubości igieł do konkretnych rodzajów materiału (przy czym słowo "sugerowane" jest tutaj kluczowe, bo czasem może Wam być wygodniej szyć jakiś konkretny materiał inną grubością igły):

Igły o numerach 60 i 70 – przeznaczone są do bardzo cienkich, w tym elastycznych tkanin. Nadają się do szycia na przykład krepy oraz gęsto tkanego jedwabiu, tkaniny wiskozowej

Igły o numerze 80 – użyjemy do jedwabiu, tkaniny bawełnianej o splocie płóciennym (np. popularnej "pościelówki"), batystu, popeliny, satyny bawełnianej

Igły o numerze 90 – do grubszej tkaniny bawełnianej typu drelich, jeans, tkaniny wełniane

Igły o numerze 100 i 110 – do bardzo grubych tkanin, przy czym trzeba jeszcze zwrócić uwagę, że igły o numerze 110 nie mogą być stosowane w niektórych modelach domowych maszyn do szycia

Pamiętajcie,że odpowiednio dobrana grubość igły oraz jej typ, to podstawy w szyciu!

 

 

ZASADA 2

Dekatyzacja, czyli za Wikipedią "poddawanie tkaniny działaniu gorącej wody, pary wodnej i zimnej wody, mające doprowadzić do skurczenia się włókien i stabilizacji ich wymiarów. Ma to na celu uniknięcie zbiegania się tkaniny w okresie użytkowania."

Zasada dekatyzacji obowiązuje zarówno przy tkaninach jak i dzianinach. Prawidłowa dekatyzacja "wykurczy"  materiał i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, w postaci za małego ubrania po pierwszym praniu.

Pamiętajcie, że należy dekatyzować wszystkie materiały zrobione z włókien naturalnych, jak również sztucznych (nie należy mylić włókien sztucznych z syntetycznymi, typu poliester).

Najpopularniejsze włókna naturalne to: bawełna, len, wełna, jedwab

Włókna sztuczne to między innymi: wiskoza, tencel, lyocell.

 

Zasady prawidłowej dekatyzacji:

- pranie w temperaturze zalecanej do danego materiału / w takiej,w jakiej w później będziemy prać uszytą rzecz

- prasowanie z użyciem dużej ilości pary / albo parownicy

- tkaniny delikatne, takie jak np. Miękka tkanina wiskozowa warto nawet przy dekatyzacji parowej żelazkiem, prasować na lewej stronie, przez ściereczkę bawełnianą lub lnianą, albo ze specjalną osłoną stopy żelazka aby nie "wyświecić" materiału

 

Zwracajmy szczególną uwagę na zalecenia producenta materiału dotyczące prania i konserwacji, każdy dobry sklep podaje wszystkie najważniejsze informacje w tym temacie w opisie produktu. Należy się trzymać podanych zaleceń, aby jak najdłużej cieszyć się ubraniami uszytymi własnoręcznie :)

Kolejny temat to dekatyzacja ze względów higienicznych. Tą wykonujemy nie dla "wykurczenia" włókien, ale przez wzgląd na drogę, jaką materiał przebywa, aby trafić w nasze ręce.  Nawet jeśli tkanina nie wymaga dekatyzacji, dobrze jest ją wyprać na najdelikatniejszym programie 30C przez 15 min., będzie po prostu odświeżona i gotowa do szycia :)

 

 

 

ZASADA 3

Szycie z delikatnych, cienkich, często zwiewnych tkanin typu tkanina wiskozowa, szyfon.

Kluczową rolę odgrywa tutaj odpowiednie ustawienie naprężenia nici górnej.

Przy szyciu typowych tkanin, na przykład tkaniny bawełnianej pościelowej ustawienia maszyny są raczej standardowe, jak podano w instrukcji, natomiast przy szyciu cienkich i delikatnych tkanin na pewno należy zmniejszyć naprężenie górnej nici.

Oczywiście przy regulowaniu naprężenia trzeba przed szyciem przeprowadzić test ustawień na niepotrzebnym skrawku szytego materiału, aby upewnić się, że wybrane ustawienie jest odpowiednie, jeśli nie, szukamy dalej ;)

 

To samo dotyczy owerloka. Jeśli zamierzamy obrzucić brzegi delikatnej tkaniny na owerloku, koniecznie zerknijmy do instrukcji, aby odpowiednio dobrać ustawienia,czyli przede wszystkim naprężenie nici na igłach oraz chwytaczach.

Tutaj również obowiązuje zasada "igła do tkanin, to igła UNIWERSALNA".

Każdą zmianę ustawień oczywiście również testujemy na niepotrzebnym skrawku materiału.

 

Poniżej możemy zaobserwować nieprawidłowe ustawienia owerloka przy szyciu tkaniny wiskozowej:

A tutaj prawidłowo ustawione urządzenie:

 

 

ZASADA 4

Odpowiednio dobrany do rodzaju materiału wykrój to połowa sukcesu.

Pamiętajmy, że nie każdy wykrój przeznaczony do szycia z dzianin nada się do wykorzystania przy szyciu z tkaniny i odwrotnie.

 

Tkaniny, poprzez swoją znikomą rozciągliwość są materiałami trudniejszymi i bardziej wymagającymi w szyciu, niż dzianiny. Wymagają wykroju, który będzie stworzony pod ich właściwości.

Częstymi błędami osób początkujących jest szycie z tkanin ubrań, typu bluzka / spodnie, do których dedykuje się materiały rozciągliwe / dzianiny.

Pamiętajcie, że dekolt, który szyty z jerseyu, gładko przechodzi przez głowę, z nierozciągliwej tkaniny będzie za mały.

Przy większości wykrojów, z jakimi na pewno się spotykacie, znajdziecie informacje, co do sugerowanego rodzaju materiału i tym się kierujcie.

 

Wykroje INEEDLE od niedawna dostępne w Miękkie są świetnie opisane, jeśli chodzi o sugerowany rodzaj materiału i nie tylko.

 

ZASADA 5

Zszywanie tkanin.

Oczywiście do zszywania tkanin możecie użyć zwykłej maszyny wieloczynnościowej (ściegu prostego, zygzakowego, owerlokowego), a nawet owerloka, ale bardziej ambitnym i lubiącym nienaganne wykończenia polecam szycie szwem francuskim (wszędzie tam, gdzie da się go oczywiście zastosować).

 

Prosta grafika poniżej przedstawia w najprostszy sposób zasadę wykonania szwu francuskiego.

Więcej przeczytacie o nim również na Miękkim blogu, w jednym z wcześniejszych wpisów autorstwa Agi Pyl - " Szew francuski"

 

Dla zainteresowanych tematem estetycznego wykończenia wnętrza szytych ubrań wspomnę również, że kolejnym bardzo efektownym sposobem na nienaganne wykończenie jest oblamowanie (obszycie lamówką) brzegów tkaniny wewnątrz uszytej rzeczy. Sposób efektowny, ale i bardzo pracowity :)

 

 

Wykańczanie tkanin

Myślę, że większość tkanin dostępnych w naszych sklepach strzępi się na brzegach, dlatego trzeba je bezwzględnie wykańczać.

Tutaj nie przejdzie popularne przy dzianinach "wykończenie na surowo" (czyli brak jakiegokolwiek wykończenia ;) ).

 

Najprostszym wykończeniem tkaninowego brzegu jest jego podłożenie. Oczywiście jeśli wcześniej nie obrzucimy brzegu na owerloku, powinniśmy podłożyć materiał na dwa razy.

 

Estetyczne wykończenie tkaniny uzyskamy także przy użyciu mereżki. Jest to ścieg rolujący wykonywany tylko i wyłącznie na owerloku z funkcją takiego ściegu.

Poniżej przykład ozdobnej mereżki (tu akurat na dzianinie) wykonanej Miękkimi nićmi Mettler POLY SHEEN MULTI  przez Kasię Grabarską :)

 

 

Ostatnie opisane przeze mnie wykończenie tkaniny to lamówka. Lamowanie, to również jeden z bardziej estetycznych sposobów na wykończenie na przykład ubrania.

 

 

ZASADA 6

Ostatnia, najmniej skomplikowana zasada brzmi "przy szyciu tkanin (i nie tylko) zawsze używaj żelazka!"

Fot.Pixabay

Prasowanie jest nie mniej ważnym od szycia etapem tworzenia gotowej rzeczy. 

Żelazko powinno być używane po każdym zakończonym etapie szycia, czyli na przykład: rozprasowanie szwów, zaszewek, podłożeń. Pamiętajcie, że również prasowanie końcowe ma wpływ na estetyczny wygląd uszytego ubrania.  

 

Mam nadzieję, że tern wpis doda Wam odwagi, jeśli chodzi o szycie tkanin :)

 

Jeśli chcecie zgłębić jakiś temat, bądź coś szczególnie Was interesuje piszcie w komentarzach bądź w grupie Miękkie Unimaginable Fabrics na Facebooku, a ja postaram się przygotować odpowiedni i ciekawy artykuł / tutorial na dany temat :)

 

 

 

 

 

© Copyright by Katarzyna Sroka