Jeans - najpopularniejsza tkanina na świecie

Jeans - najpopularniejsza tkanina na świecie

2

Pewne rzeczy są stałe, ot choćby kurz na co dopiero wytartych półkach czy budki z goframi nad polskim morzem ciągnące się wzdłuż całego wybrzeża. W modzie takim pewnikiem jest jeans/dżins (denim), który od lat jest stałym bywalcem w pracowniach projektantów i dzięki temu - w naszych szafach. Kiedyś dostępny raczej w postaci gotowych ubrań, dziś jest na tyle pożądaną tkaniną, że nie mogło jej także zabraknąć w sklepie Miękkie.

Skąd w ogóle wziął się dżins?

Sam materiał najczęściej kojarzony jest ze Stanami Zjednoczonymi i pochodzącymi stamtąd spodniami o charakterystycznym kroju - z pięcioma kieszeniami i kontrastowymi stębnowaniami. Ale zanim Levi Strauss w Stanach stworzył swój najsłynniejszy model jeansów, będący prekursorem współczesnego dżinsu intensywnie niebieski wełniany materiał o nazwie bleu de Genes (błękit z Genui) był na szeroką skalę produkowany we Włoszech i eksportowany do Anglii. Z czasem został on wyparty przez szlachetniejszą i wygodniejszą tkaninę o charakterystycznym skośnym splocie produkowaną we francuskim Nîmes, skąd zresztą wzięła się tożsama dziś z jeansem nazwa denim (de Nîmes, czyli z Nîmes). Z denimu ówcześnie szyto wytrzymałą typowo roboczą odzież - spodnie dla marynarzy i innych pracowników portowych. Dopiero z czasem, głównie dzięki przemysłowi filmowemu w Ameryce, jeansy z odzieży roboczej ewoluowały do symbolu buntowników i indywidualistów, by stać się w końcu uniwersalnym codziennym ubraniem, obecnym w prawie każdej szafie. Materiał zaś stał się na tyle popularny, że zaczęto go wykorzystywać nie tylko do szycia spodni, ale w zasadzie wszystkich elementów garderoby.

jeans-dzins-miekkie-jeanswmiekkie-bawelna-tkanina

Jeans w Miękkie - jaka to tkanina?

Jeans, który znalazł się w ofercie sklepu Miękkie, to tkanina średnio gruba o ciężarze 255 g/m2. Jej skład to mieszanka włókien bawełnianych i poliestrowych z niewielkim dodatkiem elastanu. Dżins jest tkaniną dość sztywną w chwycie z uwagi na pozostałe w nitkach wątku pozostałości klejonki, lecz dodatek włókien elastycznych sprawia, że tkanina z łatwością dopasowuje się do sylwetki, zapewniając swobodę i komfort noszenia. Cechą charakterystyczną materiału jest ciemniejszy kolor na wierzchu i jaśniejszy na lewej stronie. Wynika to ze sposobu przędzenia, który polega na tym, że nitki wątku są jasne (często białe), zaś nitki osnowy widoczne na prawej stronie gotowej tkaniny w jej docelowym kolorze (o ile materiał nie został później poddany procesom uszlachetniającym). Tkanina gniecie się bardzo nieznacznie, w większości przypadków wystarczy strzepnięcie jej ręką, by materiał wygładzić.

Zalecana pielęgnacja jeansu

Choć jeans jest wytrzymałą tkaniną, to jednak nie lubi częstego prania, które sprawia, że materiał z czasem co prawda staje się coraz bardziej miękki, ale jednocześnie jego włókna ulegają osłabieniu. Dlatego jeśli nie jest to konieczne, staraj unikać się zbyt częstego prania. Pamiętaj również o tym, że jeans z dodatkiem elastanu nie lubi wysokich temperatur, które sprawiają, że włókna ulegają uszkodzeniu, a elastyczność może się zmniejszyć, co z czasem może doprowadzić do tego, że na tkaninie pojawią się nierówności i pofałdowania, których nie będzie dało się usunąć. Dlatego dżinsowe ubrania pierz wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Jeśli masz taką możliwość, ustaw w pralce program do prania jeansu i temperaturę maksymalną 40 stopni Celsjusza. Nie korzystaj z kapsułek do prania lub żeli, lecz wybierz proszek do prania i wsyp co najwyżej połowę zalecanej porcji (kolor materiału będzie z czasem się spierać, ograniczenie detergentu pozwoli spowolnić ten proces). Nie stosuj odplamiaczy i wybielaczy. Ubrań z dżinsu nie wolno suszyć w suszarkach bębnowych z uwagi na panującą w nich wysoką temperaturę i w związku z tym potencjalne ryzyko uszkodzenia włókien. Po wyjęciu z pralki strzepnij ubrania i rozwieś je na zwykłej suszarce. Jeśli będą tego wymagały, po wyschnięciu uprasuj je żelazkiem ustawionym na dwie kropki na termostacie (150 stopni).

Jeansowa klasyka - nasze propozycje

Choć jeans jest materiałem uniwersalnym i wszechstronnym, z którego możesz uszyć wiele ubrań, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na klasyczne jeansowe fasony. Potraktuj je jako punkt wyjścia - bazę - w tworzeniu swojej jeansowej kolekcji. W sklepie Miękkie znajdziesz nie tylko tkaninę dżinsową, ale także wszystkie niezbędne akcesoria, dzięki którym uszyjesz swoje ubrania: nici przeznaczone do zszywania dżinsu i tworzenia ozdobnych stębnowań, metalowe zamki błyskawiczne w kolorach dopasowanych do tkanin czy igły do dżinsu, dzięki którym z łatwością poradzisz sobie z tym nieco bardziej wymagającym materiałem.

 

Spodnie o klasycznym kroju jeansów - Burda Style 3/2014 model 115

Te dopasowane damskie spodnie mają wszystkie niezbędne dla tego fasonu elementy - pięć kieszeni, klasyczny jeansowy karczek z tyłu czy ozdobne stębnowania. Uszyte z naszej tkaniny będą prezentować się idealnie.

denim-jeans-spodniejeansowe-jeans-miekkie-tkanina

Sukienka koszulowa - Simplicity 8014

Sukienka o klasycznym koszulowym kroju dzięki użytej tkaninie oraz charakterystycznym stębnowaniom podkreślającym wszystkie detale zyska świeży sportowy wygląd. Tkanina zaś sprawi, że sukienka mimo dość dopasowanego fasonu, będzie bardzo wygodna i przyjemna w noszeniu.

tkanina-denim-jeans-dzins-miekkie-tkanina

Kurtki (damska i męska) - Simplicity 8845

Dziś trudno wyobrazić sobie swoją szafę bez takiego klasyka jak kurtka jeansowa. Jej uszycie początkowo może wydawać się dość skomplikowane z uwagi na mnogość detali i ozdobnych przeszyć, jednak z filmową instrukcją i wysokiej jakości dodatkami poradzisz sobie z tym zadaniem bez problemu.

jeans-denim-dzins-miekkie-tkaninajeansowa-jeansy-tkanina

Spódniczka mini - Burda Style 2/2014 model 108

Do uszycia tej spódniczki możesz wykorzystać resztki jeansu po innych projektach. Możesz też uszyć ją w wersji bardziej klasycznej, czyli wybrać jedną z tkanin jeansowych i uszyć spódnicę bez ozdobnych strzępionych pasków. Stębnowania i charakterystyczne dla jeansowych ubrań elementy będą wystarczającą ozdobą takiej jeansowej spódnicy.

spodnica-jeans-spodnicajeansowa-denim-dzins-dzinsowaspodnica-miekkie-tkanina

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek