Komplet do zadań specjalnych

Komplet do zadań specjalnych

2

Początek roku szkolnego to nowe wyzwania, ale też zwykle nowa "uczniowska garderoba". Moja dzisiejsza propozycja to elegancki zestaw odpowiedni na wszystkie ważne, szkolne / przedszkolne okazje.

Na komplet składają się: spódnica z połowy koła z 3 warstw tiulu szyfonowego i podszewki oraz prosta bluzka z jerseyu z fantazyjnym dekoltem - wariacją w kierunku kryzy ;)

 

Zacznijmy od SPÓDNICY Z 1/2 KOŁA

 

Lista potrzebnych rzeczy:

* podszewka - tutaj gładka, świetnie układająca się gładka tkanina wiskozowa - użyłam 0,8 mb

* tiul szyfonowy - użyłam go ok 2 mb, aby stworzyć 3 warstwy spódnicy w rozmiarze 128

* ozdobna brokatowa guma o szerokości 3 cm

* cienka lamówka satynowa

 

ETAP 1

Pierwsze czynności przy spódnicy z połowy koła, to wyliczenie promienia spódnicy. 

Wzór na spódnicę z koła to: Obwód pasa = 2π r

π = 3,14

Wyliczony w ten sposób promień (r) przy spódnicy z połowy koła należy pomnożyć przez 2.

Jeśli nie lubicie liczyć, to mając tylko obwód pasa wyliczycie wszystko szybko i sprawnie w tym KALKULATORZE PROMIENIA SPÓDNICY Z KOŁA

Aby narysować część sporego koła wykorzystałam szpilkę, półpergamin oraz tasiemkę / sznurek. Przy jednym z rogów papieru wbiłam szpilkę z nabitą na nią tasiemką i odmierzyłam wyliczony promień, następnie dodałam do niego docelową długość spódnicy ( u mie 42 cm podszewka i 45 cm tiul) i narysowałam drugi okrąg.

Tak powstałą formę wycięłam z papieru.

 

 

ETAP 2

Najpierw radzę zająć się podszewką. Ja do wykończenia brzegów tkaniny wiskozowej użyłam cienkiej, satynowej lamówki, bo jest to moim zdaniem najszybszy i prosty sposób.

Inne sposoby wykończenia brzegu to: mereżka albo ścieg obrzucający na owerloku (koniecznie dobierzcie kolor nici do koloru materiału).

 

 

 

ETAP 3

Zszycie spódnicy ściegiem francuskim.

W tym projekcie postanowiłam zminimalizować użycie owerloka, dlatego zastosowałam tutaj ścieg francuski.

Najpierw przeszyłam spięte brzegina prawej stronie na 1/2 odległości stopki, następnie po zaprasowaniu przeszyłam brzeg na lewej stronie na odległość stopki.

Tym sposobem otrzymałam estetyczne wykończenie bez użycia owerloka.

 

ETAP 4

Przygotowanie warstw z tiulu.

Należy wyciąć od 2 do 4 półkoli z tiulu szyfonowego - ja wycięłam 3, które następnie trzeba zszyć.

Wskazówka: przy krojeniu tiulu szyfonowego użyj ostrych nożyc / noża, tnij pewnie i szybko, aby brzeg został ucięty estetycznie i równo.

Ponieważ tiul szyfonowy nie strzępi się, ani nie wymaga wykończenia brzegów po zszyciu 3 tiulowych spódniczek przycięłam tylko dla estetycznego efektu połowę zapasu na szew.

 

 

ETAP 5

Zszycie całości i wszycie gumy.

 

To już ostatni etap szycia spódnicy z półkola. Dla wygody polecam zszyć podszewkę i warstwy z tiulu przed wszyciem gumy.

Ja zszyłam 4 odrębne spódniczki na maszynie wieloczynnościowej najpierw ściegiem prostym, a potem ściegiem owerlokowym, ale można zrobić to bardzo estetycznie za jednym razem owerlokiem :)

 

 

 

Po wstępnym zszyciu warstw trzeba przygotować odpowiednio odmierzony kawałek ozdobnej gumy. Ja odcięłam 1 cm więcej niż potrzebowałam. Zszyłam na lewej stronie, a następnie przestębnowałam blisko szwu na prawej, aby od spodu "zamocować" zapas na szew. Końcówkę odcięłam blisko szwu.

 

Tak przygotowaną gumę należy przypiąć prawą stroną do prawej strony spódnicy i przyszyć długim ściegiem prostym (ewentualnie wąskim i krótkim zygzakiem).

 

 

Spódnica gotowa!

 

 

 

 

Druga część zestawu to prosta jerseyowa BLUZKA Z FANTAZYJNYM DEKOLTEM

 

Lista potrzebnych rzeczy:

* jersey, ja użyłam koloru OFF WHITE

* wykrój na prostą bluzkę - taki znalazłam w jednym z numerów B*TRENDY

 

 

ETAP 1

Nie byłabym sobą bez lekkiej modyfikacji gotowego wykroju ;)

Moje zmiany to lekkie skrócenie bluzki i wydłużenie rękawa do długości 3/4.

 

 

 

ETAP 2

Krojenie materiału i zszycie elementów.

Po wykrojeniu elementów bluzki zszyłam najpierw przód z tyłem, następnie rękawy, a na koniec wszyłam rękawy w podkroje*.

 

* pamiętajcie, że w wielu wykrojach podkroje pach są głębsze z przodu więc główka rękawa musi być prawidłowo dopasowana (po złożeniu rękawa tył główki wystaje). Uważajcie na odpowiednie wszycie rękawów.

 

 

 

 

ETAP 3

Po zszyciu bluzki trzeba zmierzyć obwód gotowego dekoltu.

Ponieważ wybrałam wykończenie paskiem materiału złożonym fantazyjnie w zakładki muszę wyciąć go 3 krotnie dłuższy niż obwód dekoltu.

Pas można wykończyć na brzegach mereżką, ale jersey wybacza brak wykończenia przy równym skrojeniu, z czego ochoczo skorzystałam ;)

Zakładki składałam na około 1,5 - 1,8 cm, można posiłkować się przy składaniu linijką, aby odmierzyć je równej długości - oczywiście zajmie to więcej czasu, ale efektem będą idealnie równe zakładki.

Zaczęłam od złożenia kilku zakładek i spięcia klipsami, a potem już wszystko odmierzałam bezpośrednio "pod stopką", bo takie zakładki są naprawdę proste :)

Aby zrobić zakładkę należy złożyć kawałek materiału pod spód pasa, kolejny złożony kawałek powinien dotykać wcześniejszej zakładki, ale nie nachodzić nad nią ani pod nią.

Wszystko to jesteśmy w stanie wykonać od razu zszywając przez środek złożone już zakładki.

 

 

 

 

ETAP 4

Przygotowanie plisy z zakładkami.

Po zrobieniu wszystkich zakładek trzeba sprawdzić, czy całość jest odpowiedniej długości. Lepiej wcześniej wyciąć dłuższy pasek, a na końcu przyciąć nadmiar gotowego pasa z zakładkami, niż zrobić za krótki, dlatego docelowy pas materiału powinien być 3 x dłuższy od obwodu dekoltu.

Moja gotowa plisa okazała się lekko za długa, dlatego odmierzyłam ostateczną długość, resztę przycięłam (przycinaj zakładkę od spodu, nie od góry). 

Po dopasowaniu długości zszyłam plisę z zakładkami. 

Zszywamy brzegi (dopasujmy zszycie tak, aby nie było widoczne u góry, a szew chował się pod spodem zakładek.

Po zszyciu brzegów trzeba jeszcze miejsce łączenia przeszyć na prawej stronie przez środek po wcześniejszym szwie wykonanym przy tworzeniu zakładek.

 

 

Łączenie brzegów jest niewidoczne z prawej strony, widać je tylko po brócenu na stronę lewą.

Teraz można już rozprasować plisę.

 

ETAP 5

Przyszycie plisy do dekoltu.

Przed wszyciem trzeba obrzucić dekolt owerlokiem albo ściegiem owerlokowym / opcja dla bardziej wymagających i lubujących się w wykończeniach to lamówka.

Po przygotowaniu dekoltu plisę z zakładkami nakładamy na niego na prawej stronie, przypinamy zachowując równe odległości od brzegu i przyszywamy długim ściegiem prostym / krótkim i węższym zygzakiem.

 

 

ETAP 6

Pozostało nam tylko podłożenie dołu bluzki i rękawów.

Wykończenie możemy zrobić na przynajmniej 3 sposoby: ścieg łańcuszkowy (odpowiednia maszyna / coverlock, renderka), podłożenie podwójną igłą na maszynie wieloczynnościowej albo podłożenie przez zawinięcie brzegu na dwa razy i przeszycie ściegiem prostym.

Ja wybrałam ostatni z wymienionych sposobów, ponieważ moja podwójna igła nie chciała współpracować z jerseyem (być może była igłą do tkanin, nie pamiętam, bo leżała w pudełku od dawna).

 

Na koniec całość porządnie wyprasowałam i gotowe!

 

 

Jeśli chcecie zgłębić jakiś temat, bądź coś szczególnie Was interesuje piszcie w komentarzach bądź w grupie Miękkie Unimaginable Fabrics na Facebooku, a ja postaram się przygotować odpowiedni i ciekawy artykuł / tutorial na dany temat :)

 

 

© Copyright by Katarzyna Sroka