Knot bag - japońska prostota

Knot bag - japońska prostota

2

Knot bag zawsze kojarzyła mi się z japońską prostotą formy. Postanowiłam uszyć własną, aby przekonać się, czy spełni moje oczekiwania i przy okazji podzielić się z Wami tutorialem :)

 

Do uszycia knot bag będą potrzebne:

* 2 x po pół metra tkaniny bawełnianej w jednym, bądź dwóch innych wzorach, ja użyłam tej niesamowitej BAWEŁNY Z WZOREM

Możecie również połączyć wzór z BAWEŁNĄ GŁADKĄ .

 

Etap 1

W sieci znajdziecie i płatne i darmowe wykroje na KNOT BAG, z tym, że te darmowe pozostawiają często wiele do życzenia.

Ja po części posiłkowałam się tym, lekko go modyfikując, ale równie dobrze możecie sami sobie taki wykrój stworzyć, w rozmiarze, jak Wam pasuje :) Poniżej przedstawiam przykładowe wymiary torby, wielkości tej uszytej przeze mnie (docelowo ma to być większa torba na zakupy), ale jeśli chcecie uszyć np. torebkę na lunch wymiary będą zdecydowanie mniejsze :)

Po wycięciu części torby na jednej z części z materiału wierzchniego i jednej z podszewki zaznaczamy miejsca: od którego,do którego będziemy zszywać torbę. Punktem środkowym tego miejsca jest środek wcięcia.

Po obu stronach linijki zaznaczyłam kreski: początek i koniec szwu.

 

 

ETAP 2

Teraz trzeba zszyć ze sobą części knot bag. Zaczynamy od zszycia "ramion" torby. Układamy obie części wierzchnie i obie z podszewki jedna na drugiej prawymi stronami do wewnątrz i zszywamy krótsze ramiona oraz dłuższe ramiona.

Następnie zszywamy torbę na około od zaznaczonej wcześniej linii do zaznaczonej wcześniej linii.

 

 

ETAP 3

Ostatnim etapem szycia knot bag jest połączenie wierzchniej torby z podszewką.

Jedną z toreb obracamy na prawą stronę, drugą zaś zostawiamy na lewej. Wkładamy torbę obróconą na prawą stronę to tej pozostawionej na stronie lewej.

Spinamy wewnętrzną część toreb włożonych jedna w drugą, zewnętrzne części uchwytów pozostawiamy nie spięte, ich nie będziemy zszywać.

 

NA chwytach układamy szwy tak, aby "mijały się", co znacznie ułatwia późniejsze zszywanie w tych grubszych miejscach.

Szwy mijające układamy tak, aby jeden ułożony był w prawą stronę, drugi w lewą.

Zszywamy spięte warstwy ściegiem prostym.

Zszytą w całość knot bag obracamy na prawą stronę przez nie zszytą zewnętrzną część uchwytów.

Tak wyglądają na prawej stronie szwy mijające :)

Wkładamy obróconą podszewkę do właściwej torby, zaprasowujemy wcześniej zszyte brzegi, które możemy przestębnować naokoło.

 

Teraz pozostaje nam tylko zaprasować niezszyte zewnętrzne brzegi uchwytów torby do środka na ok. 7 mm (tyle ile ma zapas na szew), maksymalnie do 1 cm i spiąć.

 

Spięte zewnętrzne brzegi uchwytów zszywamy na prawej stronie ściegiem prostym blisko brzegu.

 

Na koniec prasujemy całość i możemy cieszyć się nową torbą. Niewątpliwą jej zaletą jest to, że jeśli jak ja użyjecie dwóch różnych wzorów, to będzie ona dwustronna :)

Knot bag zamykamy przekładając większe ucho (uchwyt) przez to mniejsze, stanowi to również dodatkowe zabezpieczenie przed wypadnięciem rzeczy z torby.

 

Tak wygląda w pełnej okazałości...zapytacie co ma knot bag do sesji na łące? A no...zabrałam ją ze sobą w góry na wycieczkę, jako dodatkową torbę na różne przydatne rzeczy (np. buty na zmianę) do plecaka ;) Sesja odbyła się na wysokości 718 m.n.p.m.

Moim zdaniem taka knot bag nadaje się i na typową wielorazową torbę na zakupy (popularną shopperkę), modną teraz torebkę na lunch, worek na buty dla dziecka lub też lekko ekstrawagancką torebkę :D Wszystko zależy od użytych materiałów i jej docelowej wielkości.

Na koniec moje małe spostrzeżenia: mogę stwierdzić, że bawełna ze sklepu Miękkie, której użyłam do uszycia torby jest naprawde wysokiej jakości, pomimo przeniesienia w plecaku torba wyjęta do zdjęć po około 2 h od zapakowania była praktycznie niepognieciona, byłam naprawdę bardzo ucieszona tym faktem :D

 

 

 

© Copyright by Katarzyna Sroka