Cienkie tkaniny wiskozowe przeznaczone do szycia sukienek czy bluzek to jedna z najchętniej wybieranych propozycji na wiosenno-letnie kreacje. Zarówno ich pozytywne właściwości, jak i bogactwo wzorów i kolorów zachęcają do tego, by poszukując materiałów odpowiednich na ubrania, wybierać właśnie je. Tkaniny wiskozowe to jednak nie tylko materiały o klasycznym płóciennym splocie. Wśród nich znajdziesz także liczne warianty o rozmaitych splotach i grubościach. W poniższym artykule przybliżę ci, czym jest oferowana przez Miękkie krepa wiskozowa.
Krepa wiskozowa - cechy charakterystyczne
Krepa jest materiałem tkanym z mocno skręconych nitek, które nadają mu ziarnistą, choć bardzo przyjemną w dotyku, fakturę. Mimo skrętu przędzy powierzchnia materiału pozostaje równomierna i stosunkowo gładka (struktura jest mniej lub bardziej wyczuwalna w zależności od grubości użytych nitek). Jednocześnie taka ziarnista, piaskowa faktura powoduje, że materiał nie jest transparentny, choć jest dość cienki. Krepa wiskozowa od Miękkie jest lekką tkaniną o gramaturze ok. 110 g/m2, a jednocześnie dość mięsistą w chwycie. Opływa ciało, układając się miękko i podkreślając sylwetkę, a dzięki niskiej gramaturze pozwala na zastosowanie w projekcie licznych falban, marszczeń i innych dekoracyjnych elementów. Jest zwiewna, delikatna i chłodna w dotyku. Jak inne tkaniny wiskozowe jest komfortowa w użytkowaniu z uwagi na przewiewność i zdolność do pochłaniania wilgoci.
Różnice między gładką tkaniną wiskozową a krepą
Choć oba rodzaje materiałów zostały utkane z włókien wiskozowych, mają podobną gramaturę oraz przeznaczenie, warto zwrócić uwagę na cechy, które różnią obie tkaniny. W pierwszej kolejności naturalnie to sam wygląd tkaniny i jej struktura. Tkanina wiskozowa o splocie płóciennym (prostym) jest gładka i śliska w dotyku, krepa wiskozowa zaś dzięki silnie skręconym nitkom, choć też tkana splotem płóciennym, ma charakterystyczną ziarnistą fakturę. W przeciwieństwie do gładkiej tkaniny wiskozowej, która charakteryzuje się delikatnym połyskiem, jest matowa. Co istotne, krepa jest materiałem podatnym na uszkodzenia, jej skręcone nitki znacznie łatwiej zaciągnąć. Dlatego bardzo ważne jest jej ostrożne krojenie i szycie ostrą, wolną od uszkodzeń igłą i dobrej jakości nićmi. To zaś, co daje przewagę krepie nad innymi tkaninami wiskozowymi, to jej stosunkowo wysoka sprężystość. Dzięki mocno skręconej przędzy krepa wiskozowa nie gniecie się tak mocno jak zwykła tkanina wiskozowa, a same zagniecenia znacznie łatwiej wygładzić.
Pielęgnacja krepy wiskozowej
Z krepą wiskozową w trakcie pielęgnacji należy postępować podobnie jak z innymi tkaninami wiskozowymi. Choć jest to materiał delikatny, ubrania z niego uszyte możesz prać w pralce. Zachowaj jednak ostrożność. Pierz w programie do przeznaczonym dla delikatnych materiałów, w temperaturze maksymalnej 40 stopni Celsjusza. Wzór na krepie wiskozowej został nadrukowany, dlatego nie używaj do prania kapsułek ani żeli do prania, które mogą odbarwić druk, lecz proszku do prania. Nie korzystaj także z wybielaczy oraz odplamiaczy. Krepa wiskozowa jest podatna na kurczenie się (dlatego warto ją zdekatyzować przed szyciem), między innymi dlatego nie zaleca się jej suszyć w suszarkach bębnowych. Najbardziej optymalne będzie suszenie ubrań z krepy w pozycji pionowej, najlepiej na wieszakach. Krepę, tak jak inne materiały wiskozowe, należy prasować żelazkiem ustawionym na dwie kropki (150 stopni Celsjusza), uważając, żeby nie odkształcić i nie rozciągać materiału podczas prasowania.
Krepa wiskozowa - krawieckie propozycje
Tak jak z innych materiałów wiskozowych o podobnej gramaturze, z krepy uszyjesz w zasadzie większość wiosenno-letnich ubrań oraz liczne dodatki. Najpiękniej będzie prezentowała się w postaci sukienek z falbanami, zwiewnych spódniczek czy bluzek z marszczeniami. Równie dobrze sprawdzi się jako tkanina na letnie szerokie spodnie czy apaszkę, która ochroni cię latem przed ostrym słońcem. Pamiętaj jednak, by wybierać luźne kroje, które będą subtelnie opływać sylwetkę, gdyż zbyt mocne dopasowanie może skutkować uszkodzeniem materiału. Ja planuję uszyć z krepy letnią długą sukienkę. A ty co byś wybrała?
Sukienka - McCall's M8083A5
Wyobraź sobie spacer w takiej zwiewnej i lekkiej sukience. Zawadiacko poruszające się falbanki, przewiewny materiał i swoboda, jaką daje jedynie delikatne dopasowanie gumką w pasie. To fason wprost idealny do uszycia z krepy wiskozowej.
Spódnica - Burda. Szycie Krok po Kroku 1/2021 model 2 C
Lekka spódnica na gumie z głębokim rozcięciem na udzie przyciąga wzrok. Guma w pasie zapewni wygodę i odpowiednie dopasowanie, a kieszenie pomieszczą niezbędne drobiazgi. Taką spódnicę założysz latem do sandałków, a w chłodniejsze dni z powodzeniem możesz nosić ją z ciężkimi butami.
Bluzka - Vogue Patterns V1700
Prosty krój bluzki z elementami koszulowymi, jak stójka czy karczek, zyskał romantyczny charakter dzięki marszczeniu w pasie i wiązaniu na szeroką kokardę. Dzięki uszyciu bluzki z krepy wiskozowej falbanki powstałe ze zmarszczenia dość obfitego dołu będą układać się miękko i delikatnie dopasują bluzkę do sylwetki.
Tunika - Simplicity 1064
To, co przyciąga wzrok w przypadku tej tuniki, to kopertowy przód z luźnym asymetrycznym dołem. Uszyta z krepy wiskozowej będzie przyjemnie opływać ciało, a odpowiedni wzór na tkaninie nada jej wakacyjnego, letniego charakteru.
@Copywrite by Katarzyna Mazurek