Podszewka - kropka nad i w gotowym ubraniu

Podszewka - kropka nad i w gotowym ubraniu

2

Zwykle jej nie widać i w zasadzie powinna pozostawać poza zasięgiem wzroku. Nie znaczy to jednak, że jest nieistotna. Wręcz przeciwnie - podszewka to bardzo ważny element wykończenia w wielu ubraniach i warto o niej pamiętać, przystępując do szycia. Są oczywiście fasony oraz materiały, które użycia podszewki nie będą wymagały, jednak tam, gdzie podszewka jest przewidziana w projekcie, jej pominięcie może dać efekt inny od oczekiwanego.

Jeśli więc planujesz szycie odzieży wierzchniej czy wizytowych sukienek, podszewka może okazać się wręcz nieodzowna, by zapewnić sobie komfort noszenia ubrania czy przedłużyć jego trwałość. To jednak niejedyne zalety podszewek. Zachęcam cię do lektury artykułu, w którym omówię między innymi, dlaczego w swoich projektach warto korzystać z podszewek.

podszewka-satyna-gladkapodszewka-satynowapodszewka-miekkie

Zalety podszewek

Choć podszewka stanowi niewidoczną część ubrania, ma niebagatelny wpływ na jego wygląd oraz trwałość. Przede wszystkim bowiem zabezpiecza zapasy szwów oraz podłożenia, czyniąc je przy tym niewidocznymi. Dzięki podszewce, która chroni je przed tarciem, w większości przypadków nie ma potrzeby ich dodatkowego obrzucania. Wyjątek mogą stanowić luźno tkane materiały, z których już na etapie szycia dość mocno mogą wysnuwać się nitki.

Odpowiednio dobrana i poprawnie wszyta podszewka pomoże zachować pierwotny kształt nadany ubraniu i zapobiegnie jego zdefasonowaniu się. To z kolei sprawi, że ubranie będzie ładnie i swobodnie układać się na sylwetce, nie marszcząc się czy wyciągając na skutek jego intensywnego używania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku materiałów naturalnych lub sztucznych z włókien o małej sprężystości, które mogą mieć tendencję do wypychania się, albo takich, które szczególnie narażone są na działanie dużych naprężeń.

Podszewka przyda się także w przypadku jaśniejszych, transparentnych materiałów. Użyta w projekcie, zminimalizuje prześwitywanie, zdradzające sekrety noszonej bielizny. Co więcej, dodatkowa warstwa materiału sprawi, że szwy od biustonosza czy majtek odbijające się na ubraniu będą mniej widoczne lub ukryją się zupełnie.

Podszewkę warto i można też potraktować jako dodatkową warstwę izolacyjną w wierzchnich ubraniach. Choć jest cienka i jej znaczenie dla komfortu termicznego może wydawać się znikome, warto mieć świadomość, że za ciepło odpowiada nie tylko sam materiał, ale także przestrzeń pomiędzy warstwą wierzchnią a podszewką, w której gromadzi się i ogrzewa powietrze. To właśnie ono zapewni dodatkowe ciepło w wierzchnim ubraniu.

Poruszając zagadnienie zalet wynikających ze stosowania podszewek w ubraniach, nie sposób pominąć także walorów estetycznych takiego rozwiązania. Odzież wykończona podszewką nie tylko z zewnątrz będzie wyglądać nienagannie, prezentując swą idealną formę. Jej schludnie wykończone podszewką wnętrze także będzie cieszyć oczy i napawać krawiecką dumą. A jeśli zdecydujesz się w swoim projekcie wykorzystać kontrastową lub wzorzystą podszewkę (to rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku żakietów czy płaszczy), stanie się ona oryginalnym i dekoracyjnym elementem wyróżniającym twoje ubranie spośród innych.

podszewka-podszewkadoplaszcza-podszewkazakardowa-podszewkasatynowa-miekkie

Jakie cechy powinna mieć dobra podszewka?

Szukając podszewki odpowiedniej do swojego projektu, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim powinna ona być dobrana do parametrów materiału wierzchniego. Powinna mieć więc odpowiednią grubość - grubsze i cięższe podszewki nadadzą się do wykorzystania podczas szycia odzieży wierzchniej, cieńsze i delikatniejsze sprawdzą się przy szyciu zwiewnych, lekkich sukienek. Ponadto należy zwrócić uwagę na skład surowcowy danej podszewki. Ubrania z naturalnych czy sztucznych materiałów dobrze wykańczać podszewkami o zbliżonych do nich właściwościach, tak by nie niwelować pozytywnych cech wierzchnich materiałów.

Wybierając podszewkę do swojego projektu, należy też zwrócić uwagę na to, jak pracuje  zachowuje się materiał wierzchni. Jeśli ma on w swoim składzie spory udział włókien elastycznych, to i podszewka powinna wykazywać się podobnymi cechami, tak aby ubranie było wygodne i dobrze układało się na sylwetce.

Od podszewki należy oczekiwać, że będzie mieć właściwości antystatyczne, a więc nie będzie się elektryzować i "przyklejać" do ciała czy pozostałych warstw odzieży. Powinna być odporna na wycieranie się i takie czynniki jak pot, pranie i stosowane do niego środki chemiczne. W żadnym wypadku podszewka nie może farbować. Nie powinna też kurczyć się w trakcie prania czy prasowania, by nie zdefasonować uszytego już ubrania. W większości przypadków podszewka musi mieć śliską powierzchnię (zwłaszcza w przypadku dopasowanych ubrań lub tych zakładanych warstwowo), tak by zapewnić wygodę ubierania się i noszenia odzieży.

Podszewka powinna być także odpowiednio dobrana kolorystycznie - pod jasne materiały najlepiej wybierać podszewkę w podobnej tonacji lub w cielistym kolorze. Zarówno ciemniejsza, jak i taka z mocno zaakcentowanym wzorem może po prostu prześwitywać, nim więc zdecydujesz się na szycie, warto upewnić się, że na prawej stronie ubrania podszewka nie będzie widoczna. Materiały w ciemniejszych odcieniach natomiast dają więcej możliwości, jeśli więc lubisz łączyć kolory i bawić się kontrastami, z powodzeniem możesz to zrobić w tym przypadku.

podszewka-żakard-podszewkażakardowa-podszewkawzorzysta-wzór-podszewkadopłaszcza-podszewkadospódnicy-miekie

Rodzaje podszewek

Materiały podszewkowe najczęściej kojarzone są z cienkimi, śliskimi i połyskującymi lekkimi tkaninami. Mogą one być wytwarzane z różnych surowców, a więc bez trudu znajdziesz podszewki poliestrowe, wiskozowe, acetatowe czy z mieszanek tych włókien. Do podszewek zalicza się także materiały z jedwabiu czy bawełny. Mogą mieć one splot zarówno płócienny, jak i skośny czy atłasowy.

Jednak podszewki to nie tylko wymienione wyżej materiały. Podszewką może być także satyna wiskozowa czy lżejsza satyna bawełniana, tafta, polar, markizeta, jersey czy batyst. W dużej mierze jest to uzależnione od rodzaju rzeczy, którą szyjesz, grubości materiału wierzchniego czy efektu, który chcesz osiągnąć w gotowym ubraniu. Warto również pamiętać o tym, że różne rodzaje podszewek można z powodzeniem łączyć w ramach jednego projektu, zawsze jednak należy uwzględnić to, jak zachowuje się materiał wierzchni i do niego dopasować wnętrze.

Podszewki w Miękkie

Jeśli szukasz wyjątkowych podszewek, o trwałych kolorach i niepowtarzalnych wzorach, oferta podszewek na miekkie.com z pewnością przypadnie ci do gustu. W sklepie dostępne są zarówno podszewki w jednolitych kolorach, jak i obustronne żakardowe podszewki w opalizujących barwach. To, co je wyróżnia, to gęsty i zwarty splot oraz piękny i szlachetny satynowy połysk.

Podszewki w Miękkie to tkaniny wiskozowo-poliestrowe o gramaturze ok. 90 g/m2. Są miękkie i gładkie w dotyku, a przy tym stabilne. Zapewniają perfekcyjne krycie, doskonale nadadzą się więc do większości krawieckich projektów. Będą odpowiednie zarówno do płaszczy i żakietów, jak i sukienek o pudełkowych fasonach. To jednak nie wszystkie ich możliwości. Podszewki od Miękkie świetnie sprawdzą się także jako wnętrza torebek, kosmetyczek czy innych akcesoriów.

gładkapodszewka-podszewkadospodnicy-podszewka-miekkie-podszewkiwmiekkie-miekkiepodszewki

Jak dbać o ubrania wykończone podszewką?

Przystępując do pielęgnacji ubrania wykończonego podszewką, należy pamiętać o tym, że zawsze należy w takim przypadku kierować się wskazówkami pielęgnacyjnymi dotyczącymi najdelikatniejszego z użytych w projekcie materiałów. W wielu sytuacjach okaże się nim właśnie podszewka.

Podszewki dostępne w Miękkie należy prać w maksymalnie 30 stopniach Celsjusza. Nie wolno ich wybielać ani odplamiać, gdyż mogą się odbarwiać. Najlepiej suszyć je rozwieszone w miejscach z dala od źródeł światła słonecznego, by uniknąć ich blaknięcia. Podszewkę należy prasować w temperaturze maksymalnej 110 stopni Celsjusza (jedna kropka) z uwagi na występujące w składzie włókna poliestrowe.

Podsumowanie

To, czy podszewka pojawi się w danym projekcie, wynika nie tylko z założeń projektu, ale także bardzo często z osobistych preferencji. Czasem też zdarza się, że osoby mniej zaawansowane rezygnują z jej wszywania z uwagi na potencjalne trudności. Warto jednak poćwiczyć tę umiejętność, zaczynając chociażby od prostej spódnicy, by przekonać się, jak pozytywnie wpływa wszycie podszewki na wygląd gotowego ubrania. Podszewka może również stać się niebanalną ozdobą danej rzeczy - choć z zasady ukryta wewnątrz, czasem można ją dostrzec w uchylonych połach płaszcza czy żakietu. Jeśli uszyjesz ją z żakardowej albo kontrastowej tkaniny, na pewno nie pozostanie niezauważona.

To jak? Już wiesz, którą z podszewek wybierzesz?

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek