Poduszki z makramą w tle

Poduszki z makramą w tle

2

Dziś obchodzimy Światowy dzień przytulania znany również jako "Free hugs". Jak wiadomo przytulać można się nie tylko do drugiej osoby, ale również do miłych i miękkich własnoręcznie wykonanych poduszek ;)

Dlatego właśnie przychodzę do Was z przepisem na "makramowe poduszki".  Trochę sznurka, miły materiał i już możecie się cieszyć niezwykłą ozdobą pokoju.

Tytuł, trochę przewrotnie wskazuje na makramę w tle, bo tak naprawdę makramowe plecionki znajdują się na froncie poduszek ;)

Zanim przejdziemy do tutorialu, napisze kilka słów o makramie, dla tych, którzy wcześniej o niej nie słyszeli.

Makrama to najprościej ujmując znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia narzędzi, takich jak igły, druty lub szydełko.

Stosując tą technikę wyplatania można samodzielnie wykonać bardzo wiele rzeczy, począwszy od ozdób, biżuterii, poprzez akcesoria domowe, takie jak na przykład kwietnik, poduszki, akcesoria związane z modą - plecaki torby, kończąc na makatach ściennych.

 

Aby wykonać dwie poduszki potrzebujecie:

* dwóch rodzajów materiału (oczywiście możecie wykonać obie poduszki również z jednego materiału), ja użyłam miękkiego, mega miłego weluru bawełnianego

oraz kawałka dzianiny punto w oszałamiającym kolorze EMERALD

* sznurka bawełnianego moje były o grubości 6 mm, ale mogą być również grubsze, jedyne o czym pamiętajmy, to aby był to sznurek OKRĄGŁY, na obydwie poduszki zużyłam po około 8 metrów sznurka, czyli razem około 16 metrów, wymiary poduszek to 40x40 (-zapas na szew) i 30 x 45 (- zapas na szew)

* wypełnienia, ja użyłam standardowo kulki silikonowej z poduszek 40x40  kupionych w Jysk (w Ikea również takie znajdziecie)

 

Poduszka z weluru i węzeł  "left-facing square knot"

Tą postanowiłam uszyć, jako niestandardową długą i węższą. Jej wymiary to 35x45 cm, nie dodawałam do niej zapasów na szwy, więc finalnie poduszka jest o około 2 cm mniejsza i węższa.

Jak wcześniej wspomniałam zużyłam na nią około 8 metrów bawełnianego, okrągłego sznurka o grubości 6 mm.

Do tego projektu wybrałam 4 pasujące do siebie kolory: jasny szary, ciemny szary, naturalny oraz beżowy.

Węzeł, którym posłużyłam się, aby uzyskać efekt końcowy, z angielskiego nazywany jest square knot (reef knot), czyli po naszemu "węzeł kwadratowy". Można go wiązać na lewą lub prawą stronę, wówczas mówimy o left-facing square knot bądź right-facing square knot. Dziś pokażę Wam, jak wiązać left-facing sk, bo tego dokładnie użyłam do wykonania mojej makramy.

Schemat poniżej przedstawia technikę zaplatania left-facing square knot :)

Nie opisuję tutaj jakoś bardziej szczegółowo poszczególnych etapów, bo jest to naprawdę prosty węzeł, ja robiąc go po praz pierwszy załapałam wszystko w 10 minut!

Do wyplatania możemy użyć wieszaka. Zamocowane na nim sznurki zapleciemy wygodnie i szybko. Ja podzieliłam sznurek na metrowe kawałki, złożyłam na pół i zamocowałam na wieszaku. Kolory rozmieściłam w sposób widoczny na zdjęciu poniżej. Na brzegach wiążemy po jednym sznurku, natomiast trzy środkowe części składają się z dwóch złożonych sznurków.

Tak wygląda zamocowanie sznurka na wieszaku.

 

Po zamocowaniu na trzech środkowych (składających się z 4 części) sznurkach zaplatamy w tej samej odległości po 1 węźle.

Równe odległości pomiędzy węzłami uzyskamy poprzez zastosowanie odpowiednio przyciętej tekturki. Zdjęcia dzięki uprzejmości Agi Pyl, pochodzą z książki "Macramé Décor 25 Boho-Chic Patterns and Project Ideas by Märchen Art Studio". W naszym ojczystym języku najlepsze książki w tematyce makramy pisała Jadwiga Turska, wiele z nich można znaleźć w antykwariatach.

 

 

Mając zaplecione pierwsze 3 węzły bierzemy oba boczne sznurki i po 2 sznurki z zewnętrznych środkowych części i zaplatamy kolejne węzły. Następnie zaplatamy również dwa środkowe węzły. Ostatecznie na tym poziomie ma być razem 4 węzły.

 

Zaplatanie kończymy 3 poziomem z 3 węzłami, tak samo, jak na początku.

Makrama na poduszkę jest już gotowa, teraz trzeba odciąć ją z wieszaka. Przecinamy więc środek każdego mocowania i gotowe.

Welur przycinamy do odpowiednich wymiarów dwóch prostokątów, przed wycięciem sprawdzamy jeszcze, czy makrama na pewno pasuje do takiej wielkości prostokątów.

Układam zapleciony wzór na prawej stronie jednego welurowego prostokąta i dobrze przypinamy klipsami.

Nakładamy drugi welurowy prostokąt i przepinamy klipsy.

Całość zszywamy naokoło. Niedaleko jednego z narożników na dłuższym boku zostawiamy otwór na obrócenie i wypełnienie poduszki.

Poduszkę wypełniamy dobrze, nie żałujcie kulki ;)

Na koniec zaszywamy otwór ściegiem krytym ręcznie i gotowe!

 

 

Poduszka z punto i węzeł marynarski 

 

Ta poduszka to standardowe 40x40 cm (minus zapasy na szwy, nie dodawałam ich). Do wykonania węzła zużyłam również około 8 metrów, może trochę mniej bawełnianego sznurka o grubości 6 mm.

Tutaj postanowiłam użyć sznurka w jednym kolorze. Węzeł wykonałam z trzech sznurków dla ciekawszego efektu.

 

Schemat poniżej przedstawia technikę zaplatania węzła marynarskiego, znajdziecie go pod angielską nazwą "sailor knot" albo "figure 8 knot".

Również ten węzeł jest bardzo prosty w wykonaniu i nie wymaga specjalnego opisu. Dodam tylko, że do zaplatania używamy 2x po 3 sznurki.

Te sznurki zamocowałam po prostu je zawiązując na wieszaku ;)

Centymetr posłużył mi do ustalenia odległości między zamocowanymi końcami sznurków, bo należy pamiętać, że poduszka będzie mieć szerokość i długość 40 cm.

Po zamocowaniu zaplatamy węzeł i gotowe.

Ściągamy plecionkę z wieszaka i układamy na jednym kwadracie prawą stroną skierowanym w górę. Przypinamy brzegi makramy klipsami.

Na to nakładamy drugi kwadrat prawą stroną w dół, do makramy., całość spinamy i zszywamy naokoło zostawiając w jednym z boków otwór.

Wypełniamy poduszkę, otwór zaszywamy ściegiem krytym ręcznie.

 

 

Na koniec dodam kilka zdjęć poduszek razem, bo prezentują się naprawdę świetnie!

 

Jeśli chcecie zgłębić jakiś temat, bądź coś szczególnie Was interesuje piszcie w komentarzach bądź w grupie Miękkie Unimaginable Fabrics na Facebooku, a ja postaram się przygotować odpowiedni i ciekawy artykuł / tutorial na dany temat :)

 

 

© Copyright by Katarzyna Sroka