Szew francuski

Szew francuski

2

 

Polish: 

Mój kochany coverlock musiał udać się do spa, a ja straciłam wszelkie chęci do szycia. Tak zaczyna się historia tego wpisu. :)

Pomyślałam jednak, że jest to wspaniała okazja, aby pokazać Wam jak wykańczam tkaninowe rzeczy bez użycia overloka. Takie pytania pojawiły się już wcześniej, przy okazji koszuli i bluzki, uszytej przeze mnie jeszcze w wakacje. Nigdy nie było czasu na realizację takiego posta, a tu okazja nadarzyła się sama.

 

 
Obie rzeczy, zarówno koszulę jak i bluzkę wykończyłam wówczas szwem francuskim i o ten szew najczęściej pytaliście.

Co to jest szew francuski? Szew francuski to taki rodzaj szwu, dzięki któremu ukryjecie strzępiące się brzegi tkaniny w estetyczny sposób. Idealny do cieńszych tkanin, sprawdzi się też przy bawełnie. Lubię ten rodzaj wykończenia, gdyż każda wykończona w ten sposób rzecz, nawet od środka wygląda bardzo ładnie. Dodatkowo takie wykończenie jest dość mocne.

Tak wygląda bluzka wykończona tego typu szwem od środka. Na zdjęciach poniżej widzicie główkę ramienia i zbieg szwów pod pachą.

 

Tak wygląda bluzka z zewnątrz. Prawda, że na pierwszy rzut oka nie widać w niej nic specjalnego?

 

A tak wyglądam w bluzce ja :D

 

Kończąc przydługą autoprezentację przejdźmy do kwestii technicznych.

Przede wszystkim, aby używać szwu francuskiego musicie założyć sobie ok 10 mm zapasu na szew! To jest bardzo istotna informacja.

Jak wykonać szew francuski po prostej.

1. Układamy tkaninę lewą stroną do lewej i przeszywamy ściegiem prostym ok 5 mm od brzegu. Na zdjęciu przypięłam szpilką róg tkaniny, abyście łatwiej mogli zaobserwować, która strona jest lewa, która prawa. Po przeszyciu obcinamy nadmiar tkaniny ok 2 mm przy szwie.

 

2. Następnie zaprasowujemy szew składając tkaninę prawą stroną do prawej. Ponownie szyjemy ściegiem prostym ok 5 mm od krawędzi.
5 mm + 5 mm = 10 mm To dlatego musieliśmy zostawić 10 mm zapasu na szwy.

 

3. Powstaje nam niejako "tunel" w którym zamknęliśmy wcześniej wykonany ścieg. Po lewej widzicie jak wygląda szew od środka, na prawym zdjęciu, jak wygląda od prawej strony tkaniny.

  

4. Możemy dodatkowo powstały wewnątrz "tunel" przyszyć ściegiem prostym. Staramy się szyć jak najbliżej krawędzi "tunelu" ok 2 mm od brzegu. Uzyskany efekt płaskiego szwu francuskiego, często możecie zaobserwować w męskich koszulach. Jest to wykończenie, które stosujemy opcjonalnie. Ja raczej go nie stosuję w sukienkach i bluzkach kobiecych, gdyż na prawej stronie widoczne jest wówczas dodatkowe przeszycie.

 

Czy można szyć ściegiem francuskim po krzywych?

Oczywiście, że można. W przeciwnym razie nie można by było tym sposobem wszyć rękawa. Jak to zrobić? Banalnie prosto! Stosując się do takich samych zasad jak przy szyciu po prostej.

1. Szyjemy ściegiem prostym ok 5 mm od brzegu. Tkanina musi być ułożona lewą stroną do lewej. Po przeszyciu tak jak poprzednio, obcinamy nadmiar tkaniny ok 2 mm przy szwie.

 

2. Zaprasowujemy tkaninę prawą stroną do prawej i ponownie szyjemy ściegiem prostym ok 5 mm od krawędzi. 

3. Szew szyty po łuku również możecie, ale nie musicie przyszyć aby uzyskać szew płaski. Mój łuk był ekstremalnie ostry, ale chciałam Wam pokazać, że takie szyć w ten sposób również można.

 

 

Prawda, że to nie jest takie trudne?
Mam nadzieję, że polubicie ten sposób wykończenia tak samo jak ja i nigdy już utrata, albo brak overloka, nie będzie dla Was przeszkodą w szyciu tkanin. Tak wykończone rzeczy, będą dla Was najlepszą nagrodą, bo czasem parafrazując znany cytat, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. :)

Udanych prób Kochani <3

© Copyright by Aga Pyl