Tkanina bawełniana gofrowana seersucker czy kreszowana? Letnie nowości w Miękkie!

Tkanina bawełniana gofrowana seersucker czy kreszowana? Letnie nowości w Miękkie!

2

Kiedy pogoda nie rozpieszcza, za oknem więcej szarych niż pogodnych widoków, a dzień jeszcze wciąż wydaje się za krótki, można nieco na przekór pomarzyć o lecie i o słońcu, które niebawem zapewni nam upragnione ciepło i wreszcie wystarczająco dużo światła. Stąd już zaś prosta droga do tego, by pomyśleć o swojej letniej garderobie i zastanowić się, czego nam w niej brakuje, a potem ledwie krok do wybrania odpowiednich materiałów potrzebnych do realizacji najnowszych pomysłów.

Dziś chcę ci przedstawić dwie nasze nowości - lekkie jak piórko tkaniny bawełniane o niezwykle ciekawym wyglądzie. Zarówno tkanina gofrowana seeersucker, jak i tkanina kreszowana są materiałami cienkimi o niskiej gramaturze 80 g/m2, przewiewnymi i lekko sztywnymi. Oba rodzaje materiałów, choć swoją fakturę zyskały w różny sposób, mają w zasadzie tę samą właściwość - dzięki nieregularnej powierzchni nie przylegają ściśle do ciała, przez co zapewniają komfort i wygodę noszenia nawet w najcieplejsze dni. Co więcej, ich faktura sprawia, że są do pewnego stopnia odporne na zagniecenia, a te, które powstaną w czasie użytkowania, całkiem dobrze skrywają się pośród wypukłości i zagnieceń charakterystycznych dla tych tkanin. Dlatego świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla lnu, którego naturalne zagniecenia nie wszyscy akceptują.

Tkanina bawełniana seersucker - co to za materiał?

Tkanina seersucker, na polskim rynku tekstylnym zwana także gofrą lub tkaniną gofrowaną, swoją charakterystyczną fakturę zawdzięcza sposobowi tkania. Jeśli przyjrzysz się jej z bliska, bez trudu dostrzeżesz naprzemiennie utkane gładkie i pomarszczone pasy - to efekt różnego stopnia napięcia przędzy podczas tkania. Tkanina gofrowana jest tkaniną typowo letnią, zachowującą wszystkie właściwości materiałów bawełnianych (możesz przeczytać o nich w naszym artykule), a do tego w zasadzie nie wymaga prasowania.

Bawełna seeersucker jest bardzo łatwa w pielęgnacji (testy przeprowadziłam w domowych warunkach). Należy prać ją z innymi materiałami w podobnych odcieniach, ręcznie lub w pralce w temperaturze maksymalnie 40 stopni C. Jeśli dokładnie strzepniesz ją po praniu i wygładzisz na czas suszenia, nie będzie potrzebowała prasowania. Jeżeli jednak powstaną trudne do usunięcia zagniecenia, możesz ją uprasować żelazkiem ustawionym na jedną kropkę i z użyciem pary - bez obaw, że gofrowanie zniknie (zawsze możesz sprawdzić działanie żelazka na kawałku tkaniny lub uprasować ją przez szmatkę). Po uprasowaniu tkanina stanie się jeszcze bardziej miękka i przyjemna w dotyku.

Tkanina kreszowana - charakterystyka tkaniny

W przeciwieństwie do bawełny seersucker tkanina kreszowana swoją charakterystyczną fakturę zyskuje na późniejszym etapie produkcji, a mianowicie podczas procesów wykończeniowych, mających na celu jej uszlachetnienie. Kreszowanie polega więc na nadaniu tkaninie określonego wzoru w postaci nieregularnych zagnieceń, a wykonuje się je za pomocą pary wodnej lub wysokiej temperatury. Wypukłość, którą zyskuje tkanina, sprawia, że jest ona świetną propozycją na letnie ubrania, a do tego niezwykle łatwą w pielęgnacji, co jest szczególnie istotne między innymi w czasie wakacyjnych podróży.

W przypadku prania oraz suszenia z tkaniną kreszowaną należy postępować jak z tkaniną gofrowaną. Nieco inaczej jednak wygląda sytuacja z prasowaniem. Tkanina kreszowana nie jest tak odporna na ciepło żelazka oraz działanie pary wodnej. Nie oznacza to jednak, że tkaniny nie można prasować (producent zaleca prasowanie w najniższej temperaturze), lecz że po uprasowaniu wzór może stracić nieco na wypukłości. Na szczęście skutki prasowania, które dość znacząco zmieniło wygląd tkaniny, da się odwrócić. Można to zrobić na dwa sposoby. Jeśli nie ma pośpiechu, tkaninę należy zwilżyć choćby za pomocą spryskiwacza w żelazku. Pod wpływem wilgoci tkanina się pomarszczy, a po wyschnięciu będzie mieć znów charakterystyczne dla siebie zagniecenia. W wersji przyspieszonej należy ustawić żelazko na taką temperaturę, by możliwy był ciągły wyrzut pary, i utrzymując je tuż nad tkaniną przesuwać nad miejscami, których wygląd chcesz przywrócić. Potraktowane parą miejsce się uwypukli, choć w nieco mniejszym stopniu niż spryskane wodą i pozostawione do wyschnięcia. Bawełna kreszowana po prasowaniu także zyska na miękkości i będzie delikatniejsza w chwycie.

Różnice między tkaniną kreszowaną a gofrowaną

Choć tkanina kreszowana i gofrowana (seersucker) są do siebie podobne, to jednak nie sposób nie zauważyć i podkreślić pewnych różnic, które mogą pomóc w wyborze tkaniny do konkretnego projektu. Faktura na tkaninie seersucker ma regularny wzór, zaś ta na tkaninie kreszowanej sprawia wrażenie przypadkowego i nieuporządkowanego. Wypukłości na tkaninie gofrowanej są znacznie drobniejsze, zaś sama tkanina jest nieco bardziej miękka i delikatna w dotyku od tkaniny kreszowanej. Tkanina kreszowana jest z kolei nieco mniej zwiewna i charakteryzuje się trochę większą sztywnością. Za to lepiej niż tkanina seersucker ukryje zagniecenia powstałe w trakcie użytkowania odzieży.

Letnie tkaniny bawełniane - Miękkie inspiracje

Gofrowane i kreszowane tkaniny bawełniane najlepiej sprawdzą się w przypadku luźnych i swobodnych, typowo letnich fasonów ubrań. Zarówno tkanina kreszowana, jak i tkanina gofrowana sprawdzą się wszędzie tam, gdzie będzie ci zależało na podkreśleniu jakiegoś elementu ubioru lub dodaniu mu objętości. Wszelkie bufki, falbanki czy marszczenia utrzymają swój kształt i będą stanowić niewątpliwą ozdobę całego ubioru. Wybierając fason, kieruj się też niedużą liczbą cięć, by gotowe ubranie współgrało z wyjątkowym charakterem samej tkaniny.

Bluzka - Simplicity 8644

To propozycja na wakacyjny ubraniowy hit. Bluzka o prostym kopertowym kroju bez zaszewek (może być też w wersji zakrywającej brzuch), której ozdobą są zjawiskowe obszerne rękawy i wiązanie pod biustem.

Sukienka - Burda Style 7/2021 model 108

Ta sukienka zachwyca swoim letnim charakterem. Falbanki na ramiączkach i głęboki dekolt na plecach i będą nie tylko ozdobą, ale w połączeniu z odpowiednio dobraną lekką tkaniną staną się po prostu niezbędnymi elementami twojej ulubionej sukienki wakacyjnej. Pamiętaj jednak - jeśli do uszycia sukienki wybierzesz jasną tkaninę, może się okazać, że będziesz potrzebować cieniutkiej (np. batystowej) podszewki.

Spódnica - Knipmode Fashionstyle 7/2020 model 20

To jeden z tych fasonów, który najlepiej podkreśli urok tkaniny seersucker. Prosty fason o poziomych cięciach wyodrębniających kolejne falbany idealnie współgra z wypukłymi liniami na tkaninie.

Spodnie - Burda Style 6/2019 model 116

Choć tkanina kreszowana jest lekka i charakteryzuje się niską gramaturą, z powodzeniem sprawdzi się jako tkanina na luźne i przewiewne spodnie. Kluczowy jest tu fason - prosty, z minimalną liczbą elementów i gumką w pasie zamiast zapięcia na zamek lub guziki.

Ubranka dziecięce - Simplicity SS9317

Jeśli planujesz uszycie letnich ubranek dla dzieci, wybór naszych tkanin bawełnianych będzie bardzo dobrą decyzją. A wszystkie sukieneczki, bloomersy czy bluzeczki dla małych dziewczynek oprócz tego, że będą wygodne i przyjazne ciału, będą po prostu zachwycać swoim urokiem.

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek