Tkanina porto - nowa tkanina w Miękkie

Tkanina porto - nowa tkanina w Miękkie

2

Wraz z nadejściem września powoli zaczynamy oswajać się z myślą, że zmiana sezonu to tylko kwestia czasu. Jeszcze nosimy lekkie ubrania, odkrywamy ramiona i nogi, jednak coraz krótsze dni i rześkie poranki zwiastują nieuchronną zmianę. To ten moment, kiedy warto zrobić sezonowy przegląd ubrań i na spokojnie zastanowić się, czy nie będzie potrzebne ich uzupełnienie. To też czas, kiedy w Miękkie na magazynowych półkach pojawiają się nowe, cieplejsze materiały, które z pewnością pomogą ci zrealizować twoje wymarzone krawieckie projekty. Jedną z takich nowości jest tkanina porto - średnio gruby materiał, z którego uszyjesz spódnicę, spodnie, sukienkę czy żakiet.

Porto - właściwości tkaniny

Nasza nowa tkanina porto to materiał będący połączeniem włókien wiskozowych i poliestrowych z dodatkiem spandeksu. Taki skład sprawia, że tkanina jest bardzo miękka, plastyczna i świetnie dopasowuje się do sylwetki. Jest przy tym sprężysta i odporna zagniecenia. W chwycie tkanina porto jest mięsista, gładka, a przy tym delikatnie śliska, i niezwykle przyjemna. Dzięki zawartości włókien wiskozy swobodnie opada pod własnym ciężarem, tworząc przy tym miękko układające się fale.

Porto to tkanina o zwartym skośnym splocie, utkanym z mocno skręconej przędzy. Dzięki gęsto przeplatającym się nitkom materiał nie prześwituje, co jest szczególnie istotne w przypadku jaśniejszych kolorów. Porto ma widoczne delikatne diagonalne prążki, co może przypominać gabardynę. Jednak w przeciwieństwie do niej (a zwłaszcza tej bawełnianej) jest od niej bardziej miękka i delikatniejsza. Subtelny połysk materiału natomiast sprawia, że prezentuje się on bardzo elegancko. Dlatego będzie doskonałym wyborem zarówno na odzież codzienną, jak i na taką na szczególne okazje.

porto-tkanina-tkaninanaspodnie-tkaninanasukienki-klasyczatkanina-miekkie

Na co zwrócić uwagę podczas pracy z tkaniną porto?

Tkanina porto to nie tylko materiał przyjemny w noszeniu i stosunkowo łatwy w pielęgnacji (choć w jego przypadku wymagane jest pranie ręczne), ale także niesprawiający większych problemów podczas szycia. Dlatego niezależnie od stopnia zaawansowania twoich umiejętności, jak i wymagań konkretnego projektu praca z porto nie powinna stanowić większego problemu.

W przypadku krojenia warstwy ułożonego na sobie materiału nie mają tendencji do uciekania spod nożyczek i ślizgania się po sobie mimo gładkiej powierzchni. Ponieważ jednak prawa i lewa strona wyglądają w zasadzie identycznie, warto pamiętać, by oznaczyć na skrojonych elementach lewą stronę materiału, tak by podczas szycia nie doszło do pomyłki (wówczas prążkowanie przebiegałoby w przeciwnych kierunkach, co przy padającym na gotowe ubranie świetle mogłoby sprawiać wrażenie, że jest ono uszyte z różnych odcieni tego samego materiału).

Jeszcze przed szyciem przemyśl kwestię zabezpieczenia zapasów szwów, ponieważ tkanina się strzępi. Jeśli całe wnętrze będzie ukryte pod podszewką, możesz ten krok pominąć. Jeżeli jednak podszewka będzie częściowa lub w ogóle jej nie będzie (na przykład w przypadku spodni), zabezpieczenie zapasów będzie bardzo ważnym krokiem. Do szycia porto najlepiej sprawdzą się nici Belfil lub Mettler Seralon i igły uniwersalne 80. Zwróć jednak szczególną uwagę na to, żeby igła była najlepiej nowa i bez wad, ponieważ nawet lekko uszkodzony czubek może spowodować brzydkie i trudne bądź niemożliwe do usunięcia zaciągnięcie nitki. Sam materiał jest na tyle plastyczny i miękki, że jego prowadzenie pod stopką maszyny, także w miejscach wymagających większej dokładności, jest łatwe i bezproblemowe.

Podczas prasowania w trakcie szycia i później, już na etapie gotowego ubrania, pamiętaj, by ustawić żelazko na jedną kropkę (110 stopni Celsjusza). Wyższa temperatura może uszkodzić materiał oraz spowodować jego trwałe wyświecenie. Dlatego też warto mieć pod ręką cienką bawełnianą lub lnianą ściereczkę, przez którą będziesz rozprasowywać szwy, zwłaszcza w miejscach, gdzie są jakieś zgrubienia wynikające z nałożenia na siebie kilku warstw materiału.

Tkanina porto - idealny wybór na spodnie

Zwykle na koniec artykułu pokazuję przekrojowo, co można uszyć z danego materiału. Tym razem jednak na podstawie jednej części garderoby chciałabym pokazać ci, jak uniwersalną tkaniną jest porto, i zachęcić tym samym do podjęcia pewnego rodzaju wyzwania, czyli uszycia spodni. Oczywiście z porto możesz uszyć sukienkę, spódnicę czy żakiet, ale jeśli jeszcze nie szyłaś nigdy spodni, to być może jest to ten moment, kiedy zdecydujesz się spróbować. Przygotowałam dla ciebie kilka propozycji o różnym stopniu zaawansowania i na różne okoliczności - od prostych fasonów z minimalną liczbą elementów po bardziej skomplikowane kroje. Co ważne - wszystkie będą świetnie wyglądać uszyte z tkaniny porto od Miękkie.

Najprostsze spodnie - New Look N6351A

Szycie damskich tkaninowych spodni może stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli jeszcze nigdy tego nie robiłaś. Jest po drodze kilka takich kroków, które mogą sprawić trudność, poczynając od dopasowania fasonu do sylwetki (spodnie to jedne z trudniejszych pod tym względem ubrań), a kończąc na szyciu tego mitycznego rozporka. Dlatego jeśli jesteś zwolenniczką metody małych kroków i nie lubisz się rzucać od razu na głęboką wodę, warto zacząć od prostego fasonu, by móc odkryć, że szycie spodni wcale nie musi być trudne i może dać sporo satysfakcji.

Zaproponowany przeze mnie model to fason składający się jedynie z prostych nogawek, tylnych kieszonek i paska, w który wciągnięta jest guma. Z uwagi na sposób zakładania spodnie nie są mocno dopasowane, tak by swobodnie mogły przejść przez biodra. Brak kieszeni w karczkach biodrowych bądź szwach bocznych zmniejsza ilość warstw do połączenia przy nasadzie paska i znacząco przyspiesza sam proces szycia. Tkanina porto z kolei z racji tego, że miękko się układa i dobrze drapuje, będzie świetnie wyglądać zmarszczona w pasie i elegancko prezentować na sylwetce.

spodnie-klasycznespodnie-tkaninanaspodnie-miekkie

Proste spodnie w wersji biurowej - Burda. Best of 1/2021 model 2

To kolejny dość łatwy do uszycia model spodni, choć w tym przypadku elementów do skrojenia i zszycia będzie już nieco więcej. To krój zbliżony do dobrze znanych nam cygaretek, jednak różni się od nich nieco obniżonym stanem. Taki zabieg konstrukcyjny wynika z tego, że także te spodnie nie mają żadnego zapięcia. Tym razem jednak pasek składa się z dwóch różnych elementów - z przodu to zwykły, wzmocniony wkładem pasek gładko przylegający do ciała, w jego tylnej części zaś znajduje się guma, która jednocześnie zapewnia odpowiedni luz podczas wkładania i zdejmowania spodni i dopasowuje je do sylwetki. Nowością w stosunku do spodni zaproponowanych powyżej są kieszenie w karczkach biodrowych, jednak z ich uszyciem nie powinnaś mieć najmniejszego problemu. Takie spodnie uszyte z tkaniny porto w stonowanym klasycznym kolorze doskonale sprawdzą się na co dzień do pracy, ale i w czasie wolnym. Elastyczne włókna wchodzące w skład tkaniny sprawią, że spodnie nie będą się gnieść czy wypychać na kolanach i w każdej sytuacji będą wyglądać elegancko.

tkaninanaspodnie-spodnie-szyciespodni-miekkie

Spodnie z zapięciem na kryty zamek - Burda Style 3/2022 model 114 B

Guma w pasku na całym obwodzie lub tylko w jakiejś jego części to nie jedyna alternatywa dla spodni z klasycznym rozporkiem. Zamiast niego można rozpięcie przenieść na lewy bok spodni (lub nawet na tył i umieścić w szwie środkowym) i klasyczny zamek zastąpić zamkiem krytym (jak w sukienkach czy eleganckich spódnicach). Jeśli jednak wolisz korzystać z gotowych rozwiązań, możesz po prostu wybrać taki model, który przewiduje tego rodzaju zapięcie. Jeśli masz już za sobą szycie na przykład sukienek czy spódnic z zamkiem krytym, nie będzie tu w zasadzie dla ciebie nic trudnego. Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie pracowałaś z takim rodzajem zamka, warto pamiętać o kilku krokach, które ułatwią estetyczne i równe wszycie takiego zamka. Przede wszystkim podklej miejsce wszycia zamka wąskimi paskami flizeliny lub flizelinową taśmą formującą, by wzmocnić to miejsce, które będzie narażone na większe naprężenia i ustabilizować tkaninę, która - krojona po łuku - mogłaby się zdeformować podczas wszywania zamka. Najpierw przypnij, a następnie przyszyj jedną z taśm zamka we wskazanym miejscu, a następnie zapnij zamek. Niewielkimi nacinkami lub za pomocą pisaka zaznacz sobie na wolnej taśmie newralgiczne punkty, czyli na przykład miejsce nasady paska i punkt, w którym należy skończyć szycie. Rozepnij z powrotem zamek, a następnie przypnij jego drugą część do drugiego elementu spodni, pilnując, żeby naniesione nań punkty spotkały się z tymi na drugiej części nogawki. Możesz także przyfastrygować drugą z taśm, by ustabilizować jej położenie na nogawce. Przyszyj zamek i sprawdź, czy wszystko jest dobrze. Jeśli tak, będziesz mogła przystąpić do dalszych kroków.

W przypadku powyższego modelu spodni kryte zapięcie to niejedyna nowość w porównaniu z wcześniejszymi modelami. Na uwagę zasługują tu jeszcze przednie kieszonki i ozdobne stębnowania. To kieszenie w szwach bocznych, ale ozdobione umieszczonymi we wcięciach przodu pasplami (szerokimi wypustkami). Oryginalnym rozwiązaniem są także małe rozcięcia w dolnych częściach nogawek, które nadają spodniom lekkiego casualowego charakteru. Jeśli takie spodnie uszyjesz z tkaniny porto w zdecydowanym pięknym odcieniu oberżyny, będą prezentować się nie tylko elegancko, ale także niezwykle oryginalnie.

spodnie-zamekkryty-spodnieklasyczne-spodniedoszycia-tkaninadoszyciaspodni-miekkie

Eleganckie spodnie z wysokim stanem - Burda Style 9/2022 model 109

To zdecydowanie najbardziej wymagający podczas szycia model spodni, przeznaczony dla osób, które nie boją się wyzwań i trudniejszych etapów w trakcie pracy. Klasyczny fason spodni w stylu Marleny Dietrich pełen jest detali i krawieckich smaczków. Są tu więc zakładki w pasie i zaprasowany kant (tkanina porto świetnie podkreśla ten element fasonu), są kieszenie w karczkach biodrowych i kieszonki z wypustkami z tyłu. Jest także klasyczny rozporek. Niewątpliwą ozdobą spodni jest szeroki pasek, a dodatkowo podkreślają go szersze niż klasyczne ozdobnie stębnowane szlufki. Takie spodnie aż proszą się o tkaninę, która podbije ich urok i uwypukli wszystkie charakterystyczne szczegóły. Subtelny połysk tkaniny porto nie tylko doda spodniom szlachetności, ale także sprawi, że będą doskonale prezentować się w wersji codziennej, jak i wieczorowej, zwłaszcza jeśli zostaną uszyte z tkaniny w ciemniejszym odcieniu.

spodniezwysokimstanem-spodnieburda-tkaninanaspodnie-spodnietkanina-miekkie

Kombinezon na wielkie wyjścia - Vogue Patterns V1790 / Guy Laroche

Na sam koniec chciałabym ci zaproponować bardzo efektowny i niezwykle elegancki kombinezon. Uszyty z ciemnej, subtelnie połyskującej tkaniny będzie prezentować zjawiskowo, a jeśli zdecydujesz się na nieoczywisty kolor (jak fiolet, oberżynę czy ciemną zieleń), z powodzeniem możesz wykorzystać go jako wieczorową kreację. O jego oryginalności świadczą asymetryczne elementy, między innymi częściowo połączone ze spodniami bolerko czy dwa różne rękawy. Wbrew pozorom nie jest to model trudny do uszycia, choć liczba elementów z początku może sprawiać takie wrażenie. Warto jednak mieć już pewne doświadczenie, zwłaszcza z wszywaniem rękawów. Tkanina porto będzie w tym przypadku bardzo wdzięcznym w pracy materiałem i ułatwi ci niejedną szyciową operację. Jeśli zdecydujesz się na wybór tego modelu, z pewnością zyskasz niebanalny strój, w którym nie pozostaniesz niezauważona.

 

kombinezon-wykroj-tkaninanaspodnie-tkaninakombinezon-miekkie

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek