Zamki kryte i metalowe

Zamki kryte i metalowe

2

Dziś raczej trudno wyobrazić nam sobie codzienną odzież bez wygodnego zapięcia w postaci zamka błyskawicznego. Nie tylko ułatwił on i przyspieszył ubieranie się (wcześniej ubranie się samej w niektórych przypadkach było czynnością dość skomplikowaną, a często wymagało asysty), a w szerszym kontekście po prostu zrewolucjonizował branżę mody, choć ta dość długo opierała się przed wprowadzeniem zamków błyskawicznych do powszechnego użytku. Początkowo bowiem zapięcie o takim charakterze próbowano zastosować w produkcji obuwia, mechanizm zamka jednak był jeszcze na tyle zawodny i niedopracowany, że zupełnie w przypadku butów się nie sprawdził. Na szczęście pomysłu stworzenia mechanicznego zapięcia nie porzucono, co więcej - zmodyfikowano go, nadając mu wygląd i sposób działania bardzo zbliżony do dzisiejszego. Pierwszy raz na szerszą skalę w przemyśle odzieżowym zastosowano zamki błyskawiczne w spodniach w latach trzydziestych XX wieku. Do kobiecej konfekcji zaś na dobre trafiły zamki w czasach II wojny światowej.

Zamki błyskawiczne - rodzaje

W najszerszym ujęciu zamki błyskawiczne można podzielić na rozdzielcze i nierozdzielcze. Rozdzielcze to te, które rozpinają się całkowicie na dwie niezależne taśmy, nierozdzielcze zaś pozostają ze sobą trwale złączone w swojej dolnej części. Ze względu na rodzaj zapięcia zamki mogą być spiralne (ząbki powstają z żyłki z tworzywa sztucznego skręconej w spiralę i przymocowanej do taśmy) lub z ząbkami, a te z kolei metalowe lub plastikowe (wtedy takie zamki nazywa się kostkowymi i najczęściej wykorzystuje w szyciu odzieży sportowej). Szczególnym rodzajem zamków spiralnych są kryte zamki błyskawiczne, dzięki którym miejsce zapięcia pozostaje praktycznie niewidoczne, i to właśnie one są najczęściej wykorzystywanie w szyciu konfekcji damskiej.

zamek-zamekdojeansu-jeans-suwak-zamek-metal-zamekmetalowy-miekkie

Zamki błyskawiczne dostępne w Miękkie

Do oferty sklepu Miękkie wprowadziliśmy kategorię zamków błyskawicznych, a wśród nich te, które najczęściej są wykorzystywane w szyciu damskich i dziewczęcych ubrań. Znajdziesz tu kryte zamki błyskawiczne w wielu kolorach i w trzech najpopularniejszych długościach, jak i zamki metalowe o dwóch długościach, które przede wszystkim wykorzystasz do szycia zapięć w spodniach jeansowych. Pamiętaj o tym, że podawana długość zamka zawsze dotyczy długości ząbków wraz z suwadłem, czyli odpowiada gotowej długości po wszyciu zamka błyskawicznego do ubrania.

Jak dobrać zamek błyskawiczny do projektu

Choć najczęściej zamki błyskawiczne pozostają niewidoczne w gotowym ubraniu (chyba że projekt przewiduje jakieś szczególne ich wyeksponowanie), wybór koloru taśm zamka czy suwadła nie jest bez znaczenia. Czym się więc kierować podejmując decyzję o wyborze konkretnego zamka? W przypadku zamków metalowych wszywanych w rozporek w spodniach mniej istotne znaczenie będzie miał kolor ząbków (najczęściej występują one w dwóch wariantach kolorystycznych - złotym i srebrnym). Tu przede wszystkim dobieraj kolor taśm zamka do koloru materiału, z którego tworzysz swój projekt, tak by był on jak najbardziej do niego zbliżony. Pamiętaj jednak, że różnica kolorystyczna o ton czy dwa nie będzie miała tu aż tak dużego znaczenia jak w przypadku, gdy zamek ma pełnić funkcję ozdobną.

Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy trzeba wybrać kryty zamek błyskawiczny. Zamki te produkowane są w ten sposób, że zarówno taśma, jak i spirala oraz suwadło barwione są na ten sam kolor. Naturalnie ze względu na to, że taśmy są wykonywane z innego tworzywa niż suwadła, ta kolorystyka może czasem minimalnie się różnić, dlatego podejmując decyzję o wyborze koloru takiego zamka, najlepiej kierować się przede wszystkim tym elementem, który jako jedyny będzie widoczny po jego wszyciu, czyli suwadłem.

Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, który rodzaj zamka błyskawicznego wybierzesz i na który kolor się zdecydujesz, na twoją prośbę dobierzemy dla ciebie pasujące do niego nici Belfil.

Którą długość zamka błyskawicznego wybrać?

Najprościej rzecz ujmując, powinnaś kierować się tym, jak długie kawałki materiału chcesz ze sobą połączyć za pomocą zamka, tak by zakładanie ubrania było dla ciebie lub dla osoby, dla której szyjesz, komfortowe. Można też do zagadnienia podejść nieco inaczej, to znaczy podzielić szyte rzeczy na pewne kategorie i według nich dobierać długości.

Spodnie jeansowe - zamek metalowy 12 cm lub 16 cm

To najlepszy wybór, jeśli chodzi o wybór zamka do wszycia w spodniach jeansowych. Tylko zamek metalowy będzie wystarczająco trwały w połączeniu z jeansem i będzie odpowiednio pracował wraz ze sztywniejszym materiałem. Jego długość dobieraj w zależności od kroju spodni. Jeżeli wybierzesz takie z niższym stanem sięgającym poniżej pępka, wybierz ten o długości 12 cm. Jeśli chcesz uszyć spodnie z wyższym stanem, np. w stylu mom jeans - tu najlepszym wyborem będzie zamek o długości 16 cm.

Spodnie jednak to nie jedyne elementy odzieży, do których wykorzystasz metalowe zamki. Tak naprawdę sprawdzą się one świetnie jako ozdoba lub zapięcie w innych jeansowych ubraniach, jak kurtki, spódnice czy koszule.

Spodnie oraz spódnice - kryty zamek błyskawiczny 24 cm

Najkrótszy z naszych zamków najlepiej sprawdzi się jako niewidoczne zapięcie w spódnicach oraz spodniach. Nada się do wykorzystania we wszystkich projektach, które przewidują zapięcie z tyłu lub z boku, a więc zarówno w eleganckich spódnicach ołówkowych do biura, jak i letnich codziennych wzorzystych spódniczkach. Jeśli natomiast nie czujesz się jeszcze pewnie w szyciu spodni, a szycie rozporka wolisz odłożyć na kiedy indziej, możesz wybrać taki projekt, który przewiduje wszycie zamka w szwie bocznym. Wówczas nasz kryty zamek błyskawiczny doskonale sprawdzi się w takim projekcie.

Dopasowane bluzki, sukienki z zapięciem bocznym - kryty zamek błyskawiczny 40 cm

Taki zamek ma odpowiednią długość, by wykorzystać go w projektach dopasowanych bluzek zapinanych na plecach. W zależności od tego, jaki rodzaj dekoltu ma bluzka, możesz do wszyć tak, by bluzka rozpinała się z góry na dół, lub jeśli dekolt jest na tyle szeroki, że swobodnie przechodzi przez niego głowa, możesz zamek wszyć w ten sposób, by to dół dało się całkowicie rozpiąć.

40 cm to również wystarczająca długość zamka do wszycia w bok sukienki, tak by bez problemu włożyć ją później na siebie. Pamiętaj jednak o tym, że dekolt musi mieć wystarczająco duży obwód, by głowa mogła bez problemu przez niego przejść. Większą część zamka wszyjesz w górę sukienki, zaczynając kilka centymetrów poniżej pachy, jednak długość taśmy pozostała do wszycia w dół sukienki na wysokości pasa i bioder będzie wystarczająca, by bez problemu zapewnić możliwość swobodnego włożenia sukienki przez głowę i resztę ciała. Takie zapięcie najlepiej sprawdzi się w letnich sukienkach bez rękawów.

Jeśli planujesz natomiast wszyć zamek błyskawiczny w bok bluzki, może się okazać, że wystarczy Ci zamek o długości 24 cm. Zanim więc podejmiesz decyzję o wyborze długości zamka, sprawdź jeszcze najpierw długość boku bluzki, którą chcesz szyć.

A co, jeśli sukienka ma głęboki dekolt na plecach? Tu także najlepszym rozwiązaniem będzie wszycie zamka o długości 40 cm. Takie zapięcie, które będzie rozpoczynać się poniżej linii łopatek, będzie miało wystarczają długość, by zapewnić swobodę w ubieraniu się i zdejmowaniu sukienki.

Sukienki - kryty zamek błyskawiczny 60 cm

Aby sukienkę, zwłaszcza mocno dopasowaną, można było wygodnie założyć oraz zdjąć zarówno przez głowę, jak i zaczynając od strony nóg, niezawodny w zapewnieniu odpowiedniego dostępu do jej wnętrza okaże się zamek o długości 60 cm. Zapięcie tej długości jest najczęściej wykorzystywane w sukienkach o pudełkowym kroju, bardzo dopasowanych i zapinanych na plecach. Dlatego jeśli planujesz uszycie właśnie takiej sukienki, wybór zapięcia o tej długości będzie dla ciebie najwygodniejszym rozwiązaniem.

zamek-zamekkryty-szycie-suwak-zapiecie-miekkie

Wszywanie zamków krytych

Jeśli zapięcie ma być jak najmniej rzucającym się w oczy elementem ubrania, zastosowanie krytego zamka błyskawicznego jest najlepszym pomysłem. Zarówno ząbki poprawnie wszytego zamka, jak i szew go mocujący są ukryte wewnątrz ubrania, jedynym widocznym elementem pozostaje natomiast maleńkie suwadło. Dokładne wszycie krytego zamka gwarantuje, że ubranie będzie dobrze układać się na sylwetce i bardzo estetycznie wyglądać. Nie bez powodu więc kryty zamek to najczęściej wykorzystywany rodzaj zapięcia w eleganckich ubraniach, a także w sukniach wieczorowych czy ślubnych.

Wszywanie krytych zamków błyskawicznych nie jest czynnością skomplikowaną ani czasochłonną, tym bardziej więc warto ją opanować. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz kupić specjalną stopkę do wszywania zamków krytych. Ma ona od spodu dwa rowki, w których umieszcza się spiralę. Dzięki temu można prowadzić szew idealnie przy jej krawędzi wzdłuż całego zamka.

Zanim jednak zaczniesz przyszywanie zamka, zwłaszcza w przypadku cienkich i wiotkich materiałów, wzmocnij krawędzie zapięcia wkładem (taśmą flizelinową). Następnie rozepnij zamek i przypnij jedną z jego taśm szpilkami do krawędzi ubrania. Teraz wyznacz punkty kontrolne i zaznacz je na taśmie, np. poziome linie paska, początek i koniec wszycia zamka. Zepnij zamek i przenieś te punkty na drugą stronę/taśmę zapięcia. Ponownie rozsuń zamek i przypnij szpilkami drugą taśmę do drugiej krawędzi, uwzględniając zaznaczone punkty. Aby mieć pewność, że w trakcie szycia na maszynie nic się nie przesunie, przyfastryguj zamek, a następnie odepnij szpilki. Zepnij ponownie zamek i skontroluj, czy wszystko się zgadza. Jeśli tak, możesz przystąpić do jego przyszywnia na maszynie. Rozsuń go do końca, odegnij lekko ząbki najpierw z jednej strony i umieść spiralę zamka w rowku stopki (jeśli nie odegniesz ząbków, szew może wypaść zbyt daleko od spirali i ząbki po przyszyciu zamka będą widoczne). Szyj bez pośpiechu i z wyczuciem, kontrolując na całej długości, czy ząbki są odgięte, a materiał pod stopką i taśmą zamka się nie marszczy. Skończ tuż przed suwadłem i zabezpiecz ścieg. Te same czynności wykonaj teraz po drugiej stronie (szyj w tym samym kierunku, czyli z góry na dół). Po przyszyciu zamka zapnij go i sprawdź, czy wszytko jest w porządku, a jeśli tak, możesz przystąpić do zszywania reszty szwu, w który wszywałaś zamek.

Skracanie zamków błyskawicznych

Choć wybór zamków błyskawicznych jest duży, może okazać się, że nie zawsze uda ci się znaleźć taki idealnie pasujący do twojego projektu. Jeśli tylko będzie dostępny dłuższy zamek, możesz wykorzystać również taki, tyle że po jego skróceniu. Jak się do tego zabrać?

Zamki metalowe możesz skrócić w dwojaki sposób.  Można zdjąć szczypcami dolny ogranicznik i skrócić zamek od dołu poprzez usunięcie kolejnych ząbków i obcięcie nadmiaru taśmy aż do osiągnięcia pożądanej długości zamka, a następnie zamocować z powrotem ogranicznik. Można także wykonać te same czynności, zaczynając od góry zamka. Przy czym w tym przypadku nie ma konieczności mocowania ponownie górnych ograniczników, jeśli od góry taśmy będą wszywane np. w pasek. Jedyne, na co należy wówczas uważać, to manewrowanie suwadłem, tak żeby nie zsunęło się z ząbków podczas szycia rozporka.

Kryte zamki błyskawiczne można skracać jedynie od dołu. W tym przypadku należy obciąć je o tyle, o ile są za długie, pamiętając jednak o zachowaniu ok. 2 cm zapasu na wolne końce. Po obcięciu zamka należy zabezpieczyć spiralę w odległości tych 2 cm od końca zamka kroplą kleju (na gorąco, polimerowym albo innym o podobnych właściwościach) lub obszyć ją dookoła na okrętkę, tak by suwadło nie miało możliwości zjechać. Spiralę poniżej zabezpieczenia możesz wyciąć lub obszyć dolny brzeg zamka lamówką, tak żeby ucięta spirala nie zahaczała o bieliznę.

zamek-suwak-zamekkryty-miekkie

Zamki błyskawiczne w Miękkie

W sklepie Miękkie znajdziesz bogatą ofertę zamków błyskawicznych dopasowaną kolorystycznie do sprzedawanych przez nas materiałów. Różne ich długości natomiast pozwolą ci wybrać zamek jak najbardziej pasujący do twojego projektu. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc w dobraniu koloru, jak również dobrać pasującą do zamka nić Belfil.

@Copywirte by Katarzyna Mazurek