Blisko trzydziestostopniowe upały to ten moment, kiedy stajesz przed trudnym wyborem, jak się ubrać, by osłonić ciało przed smagającymi cię bezlitośnie promieniami słońca, a jednocześnie zapewnić sobie swobodę, wygodę i przyjemne uczucie chłodu. Wybór odpowiedniej tkaniny ma tu kluczowe znaczenie dla twojego komfortu. Obok pochodzenia włókien, z których powstała tkanina, warto także zwrócić uwagę na jej gramaturę, która często będzie także wskazówką dotyczącą jej grubości. Im tkanina lżejsza, tym prawdopodobnie będzie cieńsza, a więc będzie niczym lekka mgiełka otulać twoje ciało. Taka między innymi jest właśnie ramia, którą teraz możesz kupić w Miękkie.
Ramia - cechy charakterystyczne tkaniny
Jeśli jesteś na bieżąco z ofertą sklepu Miękkie, być może czytałaś już artykuł o ramii na naszym blogu. To, co warto o niej wiedzieć, to między innymi to, że ramia jest włóknem naturalnym, pochodzącym z łodygi rośliny zwanej chińską pokrzywą (szczmiel biały). Sama zaś tkanina jest znacznie starsza niż tkaniny bawełniane, których produkcję rozpoczęto w Chinach dopiero w XIV wieku.
Ramia jest tkaniną lekko sztywną, śliską w dotyku, z wyczuwalną strukturą. Ma delikatny i subtelny połysk i widoczny płócienny splot, w którym widać przeplatające się nitki przędzy o nieregularnej grubości. To cecha, która sprawia, że z wyglądu ramia może nieco przypominać len. Ramia jest tkaniną niezwykle lekką (ma zaledwie 65 g/m2), cienką i nieznacznie transparentną, co jednak objawia się dopiero, gdy spojrzysz na tkaninę pod światło. Jest przy tym bardzo stabilna i odporna na rozciąganie, a więc będzie świetnie trzymać nadaną jej formę.
Ramia to tkanina bardzo wytrzymała na sucho (kilka razy bardziej niż tkanina bawełniana), wilgoć zaś, z której pochłanianiem świetnie sobie radzi, jeszcze potęguje tę cechę. Nie kurczy się w praniu, a po praniu dość szybko wysycha. Ramia jest materiałem bardzo przewiewnym i przyjemnym w noszeniu, a przy tym chłodnym w dotyku. Co ważne, będzie doskonałym wyborem dla osób o wrażliwej i delikatnej skórze, bowiem jest odporna na bakterie, grzyby czy pleśń.
Różnice między ramią a tencelem z ramią
Jeśli zastanawiasz się, którą tkaninę wybrać - ramię czy tencel z ramią - być może wskazanie różnic między tkaninami przyjdzie ci z pomocą.
Tencel z ramią jest materiałem niemal dwukrotnie cięższym niż czysta ramia. Obie tkaniny mają dość gęsty splot, ale przędza w ramii jest cieńsza i delikatniejsza, będzie więc nieco bardziej przezierna. Ramia ma nieco mocniejszy połysk, co nadaje jej szlachetnego wyglądu. Jest też tkaniną śliską i jednocześnie odrobinę szorstką w dotyku, tencel z ramią natomiast jest gładki i charakteryzuje się większą miękkością. Ramia jest tkaniną sztywną i trzymającą kształt, tencel z ramią dzięki przewadze włókien tencelu będzie układał się, miękko opływając sylwetkę. Czysta ramia będzie materiałem, który będzie wykazywał się nieco większą gniotliwością, jednak piękne, wielobarwne wzory sprawią, że zagniecenia będą mniej widoczne.
Jak dbać o ubrania z ramii, by służyły ci jak najdłużej?
Choć ramia jest materiałem bardzo wytrzymałym, odpornym na wilgoć i promienie słonecznie, nieodpowiednie obchodzenie się z nią może sprawić, że żywotność ubrań uszytych z tej tkaniny będzie mniejsza. Jak więc postępować z ubraniami z ramii? Przede wszystkim należy pamiętać, że częste pranie mechaniczne mogłoby osłabić włókna tkaniny, dlatego najlepszym sposobem pielęgnacji ubrań z ramii będzie ich pranie ręczne w ciepłej wodzie z niedużym dodatkiem detergentu (unikaj prania w kapsułkach i żelach, gdyż te mogą odbarwiać druk). Ramii nie wolno czyścić chemicznie ani poddawać działaniu odplamiaczy lub wybielaczy. Nie zaleca się suszenia ramii w suszarkach bębnowych, gdyż te mogą sprawić, że na tkaninie powstaną trwałe, niedające się rozprasować, załamania, a druk w tych miejscach się odbarwi. Ubrania z ramii prasuj żelazkiem z termostatem ustawionym na jedną kropkę (110 stopni Celsjusza).
Propozycje letnich ubrań z ramii
Ramia to bardzo wdzięczny i łatwy w pracy materiał. W szyciu nie będzie sprawiał większych trudności, ponieważ mimo że jest delikatną i cienką tkaniną, to jest przy tym stabilna i z łatwością daje się prowadzić pod stopką maszyny. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni fason ubrania, dobierzesz nici i igłę (do szycia ramii polecam igły microtex). Ramia najlepiej sprawdzi się w przypadku fasonów o prostych, wyraźnych liniach, delikatnie dopasowanych. Jej sztywność sprawi, że falbanki będą się dobrze prezentować, a zastosowane marszczenia podkreślą kształt wybranego fasonu.
Sukienka maxi - Vogue Patterns V1859
Taka sukienka urzeka swoim prostym fasonem. Jeśli dodasz do niego piękną kwiecistą tkaninę, będzie prezentować się zjawiskowo. Proste, długie cięcia podkreślą sylwetkę, a subtelne detale w postaci listwy z przodu i wykończenia rękawów możesz wykorzystać do wprowadzenia jakiegoś kontrastowego akcentu.
Sukienka letnia - Burda Style 7/2022 model 122
O ile góra tej sukienki jest dopasowana zaszewkami i zakładkami przy podkrojach pach, o tyle obszerny dół z licznymi zakładkami zapewnia maksimum swobody. Lekko sztywna tkanina sprawi, że kształt spódnicy będzie wyraźnie układał się w literę A.
Spódnica - McCall's M7906
Szukając odpowiedniego fasonu na spódnicę z ramii, należy pamiętać, że jest to bardzo lekka tkanina, która na wietrze może płatać figle. Dlatego najlepszym wyborem będą modele w kształcie litery A, które swobodę zapewnią dzięki zakładkom w talii lub ewentualnie marszczeniu. Spójrz na ten fason i jego podniesioną talię - powstała ona poprzez zaszycie zakładek, które utworzyły pasek pięknie podkreślający talię.
Bluzka z bufkami - Burda Style 6/2022 model 102
Niewątpliwą ozdobą tej bluzki są obszerne bufiaste rękawy. Uszyte z ramii będą prezentować się pięknie i trzymać nadany im kształt. Dzięki temu zaś, że tkanina jest cienka i przewiewna, nawet nieco bardziej dopasowany fason będzie bardzo przyjemny w noszeniu.
Pudełkowa bluzka - Burda Style 7/2022 model 121
Prosta bluzka o pudełkowym fasonie będzie doskonałym wyborem, jeśli to tkanina ma grać pierwsze skrzypce. Taka bluzka pięknie skomponuje się z jednolitym dołem z wysoką talią. Zwróć uwagę, że model przewiduje wszycie do bluzki suwaka na plecach. W przypadku tej tkaniny może się on okazać za ciężki, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zrobić z tyłu zapięcie na dwa guziczki.
Spódniczka dla dziewczynki - New Look N6258A
Małe dziewczynki uwielbiają rozkloszowane spódniczki. Jeśli uszyjesz ją z ramii, to na pewno spełnisz małe dziecięce marzenie.
@Copywrite by Katarzyna Mazurek