Tkaniny na płaszcze i nie tylko - przygotuj się na jesień

Tkaniny na płaszcze i nie tylko - przygotuj się na jesień

2

Kategoria tkanin płaszczowych w sklepie Miękkie jest dość obszernym zbiorem materiałów o różnych grubościach, gramaturach, wzorach czy składach. To oczywiste, że pierwsze, co przychodzi do głowy podczas ich przeglądania, to rozważania na temat tego, jaki płaszcz można byłoby z nich uszyć. Ale tkaniny płaszczowe mają znacznie szersze zastosowanie, a możliwości ich wykorzystania w krawieckich projektach jest znacznie więcej. Warto też zauważyć, że choć szycie z tego rodzaju materiałów należy do kategorii krawiectwa ciężkiego, szycia z nich nie należy się obawiać. Wbrew pozorom to materiały dość łatwe we współpracy, często wiele wybaczające, a trudności mogą się pojawić w przypadku szycia drobniejszych elementów czy nałożenia na siebie kilku warstw grubego materiału, z którym nie każda maszyna domowa jest w stanie sobie poradzić. Pamiętaj jednak, że nie musisz rezygnować z szycia z takich materiałów. Czasem wystarczy, że wybierzesz po prostu prostszy fason i odpowiednio przygotujesz się do szycia.

tkanina-tkaninanaplaszcz-plaszczowatkanina-miekkie

Co nowego znajdziesz w tej kategorii w sklepie Miękkie?

Zupełną nowością w naszym sklepie są przemiłe w dotyku, idealne na sezon jesienny materiały z wyglądu przypominające flausz w jednolitych kolorach. Po lewej stronie mają widoczny ścisły dzianinowy splot, zaś po prawej charakterystyczny krótki włos. Materiał jest średnio gruby, miękki i bardzo plastyczny. Jego skład to połączenie akrylu i nylonu, a gramatura to 400 g/m2. Oprócz tego znajdziesz w sklepie rozmaite tkaniny płaszczowe z dodatkiem wełny o różnych strukturach, splotach, grubościach, a także połączeniach kolorystycznych. Jeśli marzy ci się materiał z dłuższym włosem albo o wzorze w jodełkę czy kratę, dostaniesz go w Miękkie. Nie zabrakło tu także dobrze już znanej i lubianej bukli z wełną parzoną w składzie w nowych pięknych kolorach.

Wszystkie materiały dostępne w sklepie Miękkie charakteryzują się wysoką jakością, szeroką paletą kolorystyczną i bogactwem wzorów. Choć tak wiele tu różnych rodzajów tkanin i dzianin, łączy je nie tylko przeznaczenie, ale i pewne zasady, których stosowanie ułatwi pracę z materiałami płaszczowymi i sprawi, że będzie ona po prostu  przyjemnością. Jeśli więc chcesz sobie je przypomnieć lub jest to temat zupełnie dla ciebie nowy, zajrzyj do tego artykułu, w którym szeroko opisuję wszystkie poszczególne etapy od dekatyzacji i krojenia aż po szycie.

plaszcz-tkaninanaplaszcz-tkaninaplaszczowa-plaszczowka-szycie-miekkie

A jeśli nie płaszcz, to co mogę uszyć z tkaniny płaszczowej?

Znacznie więcej niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Materiały płaszczowe to kategoria, która bardziej oddaje cechy materiałów wchodzących w do tego zbioru niż samo przeznaczenie. Są tu więc materiały przędzione w grubszych nitek, z wyczuwalnym włosem lub strukturą czy w charakterystyczne jak jodełka lub pepitka wzory. To z pewnością materiały przeznaczone na szeroko rozumianą odzież jesienno-zimową. Ich zadaniem jest zapewnić ci nie tylko wygodę, ale i wysoki komfort cieplny.

Większość z materiałów dostępnych w tej kategorii doskonale sprawdzi się w formie płaszcza. Kluczową rolę w wyborze materiału powinien odegrać tu charakter i styl, który w danym przypadku chcesz uzyskać. To jednak nie koniec. Tym razem na przykładzie dostępnych w Miękkie materiałów pokażę ci, co możesz uszyć oprócz płaszcza. Będą to propozycje o różnym stopniu zaawansowania, dzięki którym, mam nadzieję, przekonam cię, że praca z takimi materiałami wcale nie musi być ciężka i wymagająca.

Najprostsze ponczo - Simplicity 8173

To zdecydowanie najprostszy z możliwych do wyboru fasonów. To w dodatku takie ubranie, które możesz sobie sprawić, nie mając nawet maszyny do szycia. Zaletą wielu gładkich materiałów płaszczowych wzoru jest to, że ich brzegi się nie strzępią, w związku z czym nie wymagają zabezpieczania zapasów szwów. W przypadku tego modelu zaproponowałam ci tkaninę dwustronną (zyskujesz wówczas niejako dwa egzemplarze tego samego stroju), ale możesz wykorzystać tu każdy inny miękko układający się materiał. Jeśli podobają ci się surowe krawędzie, po prostu wytnij sobie z tkaniny ponczo wg wzoru umieszczonego w kopercie. W przypadku tego modelu istotne jest, żeby zrobić to po prostu bardzo dokładnie. Jeżeli jednak wolisz wybrać rozwiązanie z choćby ozdobnym wykończeniem zapasów albo z twojego materiału wysnuwają się nitki, możesz takie ponczo ozdobić ręcznie ściegiem dzierganym bądź na maszynie jednym z dostępnych ściegów owerlokowych.

Ponczo z golfem, kapturem lub ozdobnym szalem

Ponczo to taki rodzaj ubrania, który z założenia szyje się bez podszewki. Dlatego jeżeli zdecydujesz się na jego uszycie, koniecznie wybierz miłą i miękką w dotyku tkaninę, która będzie przyjemnie cię otulać. W przypadku tego fasonu maszyna do szycia okaże się już niezbędna, ale nadal to jeden z prostszych fasonów, z uszyciem którego nie powinnaś mieć najmniejszych problemów. Jeśli okaże się, że wybrany przez ciebie materiał nieco się strzępi (może tak się zdarzyć w przypadku tkanin w kratę lub innych plecionek z wyraźnym wzorem), podłożone pod spód krawędzie zamiast ściegiem prostym przeszyj na całej długości zygzakiem, tak żeby ścieg ukrył krawędź podłożonego materiału.

Prosta kurtka z szalowym kołnierzem - Simplicity 8218

O prostocie tego fasonu świadczy kilka elementów - skrojone z całością - tzw. kimonowe rękawy, nakładane kieszenie czy szalowy kołnierz, który jest jednym z łatwiejszych do uszycia. To taka kurtka-otulacz, która przedłużona poniżej linii bioder stanie się ciepłym kardiganem. Możesz uszyć ją z materiału z dodatkiem wełny parzonej typu bouclé lub innego miękko układającego się, grubszego materiału.

Stylowa kurtka - Burda Style 9/2022 model 117

Wzór pepitki czy kurzej stopki nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli więc lubisz ponadczasowe ubrania, a przy tym chcesz zmierzyć się z bardziej wymagającym fasonem, możesz stać się posiadaczką dokładnie takiej kurtki (choć wzór na naszej tkaninie jest nieco drobniejszy). W tym przypadku szczególnie zaprocentują twoja dokładność i skrupulatność w krojeniu oraz szyciu poszczególnych elementów. I jeszcze drobna wskazówka dla osób, które wcześniej nie pracowały z takim materiałem: Ponieważ nitki splotu tworzące wzór na tkaninie są dość grube i mogą mieć tendencję do strzępienia się, rozważ wiązanie kolorowych nitek w miejscach nacinków zaznaczonych na formie, tak by podczas szycia bez trudu odnaleźć newralgiczne miejsca i móc je ze sobą połączyć.

Elegancka peleryna - Simplicity 8263

Peleryna w takim wydaniu będzie pośrednim rozwiązaniem pomiędzy płaszczem a nieco swobodniejszym w swej formie ponczo. To świetna propozycja przejściowa na jeszcze dość ciepłą jesień dla pań, które lubią włożyć pod spód ciepły, gruby golf, a na wierzch zarzucić coś lżejszego. Taka peleryna ozdobiona od wewnątrz oryginalną, subtelnie połyskującą podszewką będzie prezentować się pięknie. Zwróć uwagę na detal w postaci zapięcia pod szyją czy odpinany futrzasty kołnierz. Te z pozoru drobne elementy sprawiają, że peleryna nabiera wyjątkowego charakteru. Choć ten model wymaga już użycia podszewki, to wciąż jest to fason dość łatwy do uszycia, z którym poradzi sobie większość maszyn do szycia.

Komplet - kamizelka oraz spódnica - Burda Style 9/2022 model 106 oraz 122 A

Jeśli typowe garsonki są dla ciebie zbyt poważne i oficjalne, to jest propozycja, która zdecydowanie zmienia charakter takiego połączenia. Żakiet został zastąpiony kamizelką z przedłużoną linią ramion i zapięciem na zamek błyskawiczny, zaś spódniczka ze skośnymi cięciami z przodu dzięki skróceniu jej w stosunku do klasycznej spódnicy ołówkowej zyskała na lekkości. Taki komplet uszyty z grubszej tkaniny z dodatkiem wełny będzie przyjemnie grzał w chłodniejsze dni, a połączony z czarnym golfem i kryjącymi rajstopami, mimo swobodniejszego charakteru, będzie prezentować się dobrze także podczas nieco bardziej formalnych okazji.

 

@Copywrite by Katarzyna Mazurek